İEÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi İbrahim Burak Ünal, altın ve safir kullanarak hazırladığı 'Varoluşun Şifresi' adlı küpe tasarımıyla Uluslararası Mücevher Tasarım Yarışması'nda ikinci oldu. Ünal, 'Reborn' (yeniden doğuş) temasıyla bu yıl 14'üncüsü düzenlenen yarışmada, DNA sarmalından esinlenerek oluşturduğu tasarımla 125 bin liralık ödülün de sahibi oldu. Aynı bölümde eğitim gören Çisil Begüm Kasal ise 'Tomurcuklanma' adını verdiği kolyesiyle finale kalan 10 isim arasına adını yazdırarak plaketini aldı. 409 tasarımın yer aldığı yarışmanın ödül töreni İstanbul'da bir otelde düzenlendi.

'İÇİME ÇOK SİNMİŞTİ'

İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü üçüncü sınıf öğrencisi İbrahim Burak Ünal, tasarımı yaklaşık 1 ay süren kapsamlı çalışma neticesinde hazırladığını ifade etti. Ünal, “Yarışmanın temasını da dikkate alarak yaşamın sürekliliğinden, DNA sarmalından esinlenerek özel bir küpe tasarlamak istedim. Tasarımımda altın ve safir kullandım. İçime çok sinen bir çalışma oldu. Küpe, eğer istenildiği taktirde erkekler tarafından yaka iğnesi olarak da rahatlıkla kullanılabilir. Tasarımıma güveniyordum, finale kaldığımı öğrendiğimde heyecanım daha da arttı. Hocalarım ve arkadaşlarımla konuştuğumda ödüle ulaşacağımı söylemişlerdi. Öyle de oldu. Hayatımın en mutlu anlarından birini yaşadım. Böylesine değerli, çok özel tasarımların yer aldığı yarışmada ikinci olmak, benim için büyük gurur. Bana destek olan herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

'UNUTULMAZ BİR DENEYİM'

Yarışmanın finalistlerinden İEÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Çisil Begüm Kasal da unutulmaz bir deneyim yaşadığını söyleyerek, “Gümüş, altın ve kuvars taşını kullanarak oluşturduğum 'Tomurcuklanma' adındaki kolye tasarımımla yarışmada yer aldım. Kolyemin bir tarafı ilkbahar ve yazı, diğer kısmı ise sonbahar ve kışı simgeliyor. Bu parçayı, ortasındaki hayat ağacı ile birleştirerek mevsimlerin döngüsünü ve yeniden doğuşunu vurguladım. Finale kalmak beni çok mutlu etti. Finalist olmanın bu yarışma özelinde önemli bir başarı olduğunu düşünüyorum. Sınıf arkadaşım Burak'ın ödül almasına çok sevindim. Sonuçta ödül; sınıfımıza, üniversitemize gelmiş oldu. Burak'ı tebrik ediyorum. Bana güvenen, her daim yanımda olan hocalarıma da teşekkürlerimi sunuyorum" diye konuştu.(DHA)