Antalya'da 47 ülkeden yarışmacıların katılımıyla düzenlenen 4'üncü Uluslararası Gastronomi ve Mutfak Yıldızları Yarışması'nda Torbalı Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bornova Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Selçuk Şehit Er Mehmet Yüce Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Urla Yılay Hakan Çeken Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin genç şefleri ödül aldı. 100 yerli ve yabancı jüri üyesinin değerlendirmede bulunduğu yarışmada İzmirli öğrenciler, 4 altın, 18 gümüş ve 14 bronz olmak üzere 36 madalyanın sahibi oldu.

Torbalı Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek ve İçecek bölüm öğrencileri 1 altın, 3 gümüş, 2 bronz madalya, Bornova Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Hizmetleri bölüm öğrencileri 2 altın, 6 gümüş ve 6 bronz madalya, Selçuk Şehit Er Mehmet Yüce Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Alanı öğrencileri, 1 altın, 7 gümüş ve 4 bronz olmak üzere toplam 12 madalya kazandı. Ödemiş Zübeyde Hanım Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi ise 2 gümüş ve 2 bronz madalya kazandı. Urla Yılay Hakan Çeken Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin genç şefleri ise alan öğretmenleriyle birlikte, Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen ve 39 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen '9. Dünya Helal Zirvesi Uluslararası Dünya Aşçılık Şampiyonası'nda 1 kupa, 5 altın, 7 gümüş ve 22 bronz madalya kazandı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi öğrencileri tebrik edip, "Gençlerimiz, emeklerimizi boşa çıkarmıyor. Son dönemlerde hızla artan bu başarı grafiği, bilimle yoğrulan ve üretime katkı sağlayan gençlerimizin emeklerinin birer nişanesidir. Üreten ve kendisini geliştiren gençlerimiz sayesinde hem ulusal hem de uluslararası arenada söz sahibi bir Türkiye olarak geleceğimize daha da umutla bakıyoruz" ifadelerini kullandı.