Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Türkiye yerel seçimler için gün saymaya devam ediyor. Yerel seçimlere 2 aydan az bir süre kala İzmir'in bazı ilçelerinde "Aday" bilmecesi devam ediyor. Birçok ilçede belediye başkan adayını değiştiren CHP, Selçuk'ta mevcut belediye başkanı ile yola devam etme kararı aldı.

BİN 785 OY İKTİDARI BELİRLEYECEK

2019 yerel seçimlerinde CHP'nin adayı 12 bin 572 oy, AK Parti'nin adayı 9 bin 3 oy, İYİ Parti'nin adayı 2 bin 561 oy almıştı. Selçuk'ta iktidarı 3 bin 569 oy belirlemişti. İYİ Parti'nin 2024 yarışı için adayı henüz belli değil. 

ÜLGÜR'ÜN ADAYLIĞI NASIL ETKİ EDECEK?

Selçuk Belediyesi önceki dönem Belediye Başkanı Vefa Ülgür'ün ismi "Bağımsız aday" olarak geçiyor. CHP İzmir parti kulislerinde,  Ülgür'ün adaylığının parti oyunu sıkıntıya sokabileceği konuşuluyor. Bazı partililer mevcut başkan Filiz Ceritoğlu Sengel'in ilçedeki memnuniyet oranının düşük olduğunu savunurken, bazı partililer ise CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in, adı Konak için geçen Ceritoğlu için "Selçuk'ta mevcut başkansız seçim sıkıntıya girer" dediğini dile getiriyor.

ÜLGÜR KRİTİK SORUYU YANITLADI

Selçuk'un önceki dönem başkanı Vefa Ülgür "Bağımsız aday" olup olmayacağı ile ilgili GÜNDEME BAKIŞ'a konuştu. Ülgür, "Kamuoyunda bağımsız aday olmam yönünde büyük bir ilgi var, değerlendiriyorum. Bu sadece benim şahsi kararımla olacak bir iş değil. İYİ Parti'nin aday çıkarma girişimi de var, gelişmeleri izliyoruz. İYİ Parti alanı doldurursa bize ihtiyaç kalmaz. Biz bağımsız adaylığı kişisel hırsımız için yapmıyoruz. Şu anda ilçemizde 2 belediye başkan adayı çıktı, ikisi de halktan karşılık bulmadı" dedi.