Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediye (İzBB) Başkanı Cemil Tugay, hükümete "İZBAN'da ortaklığı bitirelim" çağrısında bulundu. İZBAN'da yaşanan sorunları anlatan Tugay, yolcu trenlerinin en yoğun olduğu saatlerde yük trenlerinin hattı kullandığını ve bu nedenle İZBAN saatlerinde aksamalar yaşandığına da dikkat çeken Tugay, "Bu iki başlılık, ortaklık beklendiği gibi çalışmıyor. Bizim oturup konuşmamız lazım. Bunu da Ankara’da dile getireceğiz. İZBAN’ın işletmesini tamamen belediye üzerine alabilir, devredebilir de” dedi. 

Murat Bakan 1 Scaled

BAKAN: "ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan, Tugay'ı desteklediğini belirterek, "İZBAN'la ilgili tüm alt ve üst yapı yatırımlarını, istasyonları İzmir Büyükşehir Belediyesi yaptı. İZBAN'la ilgili Devlet Demiryollarının üstüne düşen sinyalizasyonları yapmaktı. Hat sayısının artması noktasında daha çok tren gidip gidebilsin diye ama o sinyalizasyonla ilgili senelerdir hükümet adım atmadı. Sadece demir yolunu vererek, zaten kamunun malı olan demiryolu tahsis ederek İZBAN'a yüzde 50 ortak oldu. Dolayısıyla İzBB İZBAN'ı çok daha iyi işletecektir. Kamunun menfaati için de bu gereklidir. Cemil Başkanımızın yanındayız, biz de burada üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız" ifadelerini kullandı. 

242647~2

ARSLAN: "BİR KURUM TARAFINDAN YÖNETİLMESİ MANTIKLI"

CHP İzmir Milletvekillerinden de Başkan Tugay'a destek geldi. İzmir Milletvekili Ednan Arslan, "İzmir için iktidar ve muhalefetin birlikte ürettiği en önemli projelerden biri İZBAN. Ama gelinen süreçte yük taşımacılığı ile yolcu taşımacılığı çakışıyorsa, gerçekten bu hat İzmir için hem kuzeyi hem güneyi birleştiren çok önemli bir hat. Ulaşımı kolaylaştıran, insanlara konforlu ulaşım sağlayan bir hat oldu. Eğer TCDD ile bu anlamda sorun yaşanıyorsa bunu değerlendirmek lazım. Bu hattın yolcu taşımacılığında kullanılmasının İzmir açısından daha faydalı olduğunu düşünüyorum. Tabi teknik olarak yönetimde bir sorun var mı yok mu bilemiyorum. Bildiğim kadarıyla dönüşümlü bir yönetim başkanlığı var. İşe alımlarda, sendikal görüşmelerde, idari yapıda 2 kurum arasında problemler oluyor olabilir işletme açısından. Teknik olarak bir kurum tarafından bu işin yürütülüyor olması daha mantıklı geliyor bize de. Bu açıdan doğrusu bu hattın tamamen İzBB devredilmesi. Zaten oradaki tüm üst yapıyı İzBB yapıyor" açıklamasında bulundu. 

"BEN DESTEKLİYORUM"

Arslan 2 farklı kurumun yönetiminde çift başlılık oluştuğuna, bunun da işleyişe olumsuz etki yarattığına dikkat çekerek, "Hatta ek duraklar açılması düşünüldüğü zaman bile imardan kaynaklı sorunlar çıkıyor.  Vatandaş tabi ki İZBAN'a en yakın noktadan ulaşmak ister. O aşamada bile sorun çıkıyor. Menemen Asarlık'ta, Konak tarafında bu problemler yaşandı. Bunu hayata geçirmek kolay olmuyor, 2 kurumun, Bakanlığın anlaşması, izin vermesi gerekiyor. Bu şekilde de bir çift başlılık oluşuyor. Bu hat İzmir için çok önemli. Tek elden yönetiliyor olması kamu menfaatine işaret ediyor. Ben destekliyorum. İzBB işletmesinde olması doğrudur" ifadelerini kullandı. 

152237~14324325

POLAT: "BÜYÜKŞEHİR İZBAN ÜZERİNDEN YIPRATILDI"

İzmir Milletvekili Mahir Polat İZBAN'ın hükümet tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni yıpratma aracına dönüştüğünü dile getirerek, "İZBAN başladığında genel ve yerel iktidarın arasındaki en önemli işbirliği projelerinden biri olarak hayata geçti. Fakat belli aşamaya ulaştıktan sonra, merkezi iktidarın yerel iktidarı zayıflatacağı alan haline döndüğünü defalarca gördük. Tüm sorunlara adres olarak Büyükşehir gösterildi. Dolayısıyla Büyükşehir'in yıpratıldığı bir süreci yaşadık.  Bu siyasal olarak karşımızda denklemin bir parçası olarak duruyor" dedi. 

"HAKLI, KAMUCU BİR YAKLAŞIM"

"İZBAN'a yatırım yapılması, seferlerin sıklaştırılması, insanlara daha konforlu bir ulaşım sağlanması için atılması gereken adımlar var" diyen Polat, "Siyasete alet edilmiş İZBAN'da 2 başlılığın İzmir halkına bedel olarak dönmesi doğru bir yaklaşım değil.  Mutlaka Cemil Tugay açıklama yaparken, teknik altyapıya da sahiptir. Hangi saatte hangi treni hareket ettirdiklerini gayet net biliyordur, o veriler vardır ve o veriler de can sıkacak oranda artış göstermiştir ki Sayın Tugay artık canımıza tak etti noktasına gelmiş. Haklı bir talep olarak, kamu yararına olarak İZBAN'ın tüm işletmesinin Büyükşehir'e devredilmesini talep etti. Bu konuda Sayın Tugay'ın yaklaşımı önemli, haklı, kamucu bir yaklaşım. Dolayısıyla desteklenmesi gereken bir davranış" diye konuştu.

"İZMİRLİLERİ DESTEĞE ÇAĞIRIYORUM"

İZBAN'ın İzBB'ye devrini desteklediğini aktaran Polat, "Ben bu talebi destekliyorum, İzmir kamuoyunu desteklemeye çağırıyorum. Kent içi ulaşımın Büyükşehir'lerin işi olduğunu hatırlatarak İzmirlileri desteğe çağırıyorum. İzmir'de kent içi ulaşımda bir entegrasyon söz konusu, İZBAN da bunun ayaklarından bir tanesi. Umarım partizanca davranmaz merkezi idare ve İZBAN'ın yönetimini anlaşma çerçevesinde Büyükşehir'imize devreder" ifadelerini kullandı. 

G M V Lr X Xw A A1Kp1

NALBANTOĞLU: "TUGAY'I DESTEKLİYORUM"

İzmir Milletvekili Rıfat Nalbantoğlu da Başkan Tugay'a desteğini açıklayarak, "Birçok teknik konu var, Cemil Bey yük trenlerinden de bahsetmiş. Ben konuya hakim değilim ama bir güven unsuru olarak tabi ki Cemil Bey'i destekliyorum. O biliyordur çünkü, bu teknik ayrıntıların hepsini biliyordur. Yaşanmakta olan sorunlar ve bunları nasıl çözeceği noktasında konuya mutlaka hakimdir ve hakim olmasının sonucu olarak da böyle bir talepte bulunduysa tabi ki destekliyorum ben de" şeklinde konuştu.