GÜNDEME BAKIŞ - Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı olağan meclis toplantısının ikinci birleşiminde 90 dakikaya ilişkin açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, " 90 dakika talebi halkımızın isteğiydi. Benim ve diğer belediye başkan adaylarının da seçim vaadiydi. Biz arkadaşlarımızla uzun süre çalışma yaptık. Bu talep UKOME gündemine getirildi. UKOME gündeminde İZBAN'ın sorun yaşayacağı söylendi. Zaman zaman seferlerde aksamalar oluyor. Mesela raylar bozuluyor İnsanlar şöyle diyorlar, 'belediye raylara bakmıyor.' Bilmiyorlar ki o raylar Devlet Demiryollarının rayları ve biz onlar için kira ödüyoruz. İyi niyetle bu şehirdeki insanların ulaşım hizmetini görmek için ortaklık yapılmış. Bu ortaklıkta Devlet Demiryollarının ve Büyükşehir'in yükümlülükleri var. İZBAN bir şirket ve yüzde 50'si Büyükşehir'in yüzde 50'si Devlet Demiryollarının. Rayların bakımı, sinyalizasyon ki seferlerin aksamasının gerekçe nedeni de budur. Bu konular Devlet Demiryollarının yükümlülüğüdür" diye konuştu.

"HÜKÜMETİN BÜROKRATLARI TARAFINDAN REDDEDİLDİ"

İZBAN'IN ulaşım payının yüzde 19 olduğunu aktaran Tugay, "Rakamları söyleyeyim. İZBAN'ın toplu ulaşımdaki payı yüzde 19. Büyükşehir Belediyesi'nin payı ve tüm sistemler yüzde 86. İZBAN taşımanın yüzde 14'ünü gerçekleştiriyor. Diyorlar ki 90 dakika kararı alırsanız İZBAN mağduriyet yaşar. Belediyenin yaşadığı mağduriyetle kimse ilgilenmiyor. Mali yükünü İzBB taşıyor. Yani yüzde 14'lük ulaşımdaki payın yüzde 50'sinin de Büyükşehir'e ait olduğunu düşünürsek toplam ulaşım finansmanının yüzde 93'ünün Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlandığını herkesin bilmesi lazım. Ulaşımın yüzde 50'sini İZBAN taşıyor gibi bir algı var ancak öyle bir durum yok. Sadece yüzde 7'lik bir dilimde üstelik daha önce yapılan protokoller çerçevesinde yükümlülükleri Büyükşehir Belediyesi üstlendiği halde bugün gelen önergede de finansmanı sağlandığı halde 15'e 13 yani merkezi hükümeti temsil eden bürokratların oylarıyla halkın döne döne defalarca istediği, bizlerinde adaylar olarak 'yapacağız' diye söz verdiğimiz şey reddedildi. Siz bana canlı yayından bahsediyorsunuz" dedi.

"DAHA NE KADAR ENGEL OLACAKSINIZ?"

90 dakika uygulaması için 'hayır' oyu veren bürokratlara seslenen Tugay, "Kredi kartından bahsettiniz. Kart uygulaması eskiden beri var olan bir uygulama. Mesafe bazlı hiçbir zaman uygulanmamış. İZBAN'da kredi kartı geçerli değil. Neticede  bütün şartlar altında kolayca alınacak bu karar tekrar tekrar gündeme getirilecek. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz ve yapacağız. Ancak orada bu karara 'hayır' oyu veren arkadaşlarımızın öncelikle vicdanlarına sonra da onlara bu talimatı veren kişilere seslenmek gerek. Bu insanlara 90 dakikayı daha ne kadar çok göreceksiniz? Daha ne kadar engel olacaksınız?" ifadelerine yer verdi.