GÜNDEME BAKIŞ – Halk Tv’de Yeni Bir Sabah programına katılan CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cemil Tugay, İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtladı. Yayında bir sürpriz de yaşandı. Cemil Tugay’ın eşi Öznur Tugay da yayının bir bölümüne katıldı.

Cemil Tugay’ın yayında söylediklerinden öne çıkan başlıklar şöyle:

“Kurultayda fikir ayrılığı yaşadığımız partililer içerisinde çok değer verdiğim, bundan sonraki süreçte partimizin yükünü taşımak zorunda olduğumuz siyasetçiler var. Onlara karşı bir saygısızlık olamaz. Bir zafer kazandık asla demem. Bir görüş ayrılığının demokratik yarışı idi. Bir taraf kazandı diğer taraf kaybetmedi. Kemal Kılıçdaroğlu hakkında hiçbirimiz saygısızca bir ifade kullanmadık. Özür Özel de kendisini ziyaret etti” 

LAL DENİZLİ FENOMEN OLACAK

“Bence bir fenomen olacak. o kadar çok sevilecek ki…Çok samimi, sıcak…Siyasetin gençlik kollarından geliyor. Toplumu iyi tanıyor. Her şeyi koşturabilen bir isim. Cesur bir siyasetçi. Bir sürü kişinin hayranlığını kazanmış durumda. Babasının isminden değil çalışkanlığı ile ismi gündeme geldi”

DAĞ’LA İLGİLİ ÇARPICI SÖZLER

AK Parti İzmir Büyükşehir adayı Hamza Dağ ile ilgili soruya Tugay, şöyle yanıt verdi:

“Yaptığımız kamuoyu ölçümlerinde daha iyi durumdayız. Hamza Dağ üç dönemdir vekil olan İzmir’den bir isim. İzmir’e çok şey kattığını söylemeyeceğim bir isim. Partisinde propagandadan sorumlu olan bir siyasetçi. Bu dönemde o tarafı güçlü bir şekilde kullanıyor. “Ben belediye başkanı olacağım. Müftü seçmiyoruz” sözünü yorumlamayacağım. AK Parti’de Cumhurbaşkanından en alt kadroya kadar yaratmaya çalıştığı bir algı var. ‘Merkezi hükümetle uyumlu olan adayları seçin, yatırımları alabilmeniz için” tehdidi var. Bunu etik bulmuyorum. Bu demokrasiye ihanet.  Tehditle rüşvet karışımı bir şey söylenmemeli. Bunu Hatay’da yaptılar. Bunu yapmaya devam ettiler. Bunu eleştiriyorum. İzmir halkı Hamza Dağ’ı da AK Parti’yi de bilir. Dünya görüşlerini, neleri yasakladıklarını bilir”

25 YILLIK GELENEĞİN DEVAMI

Tugay, şunları söyledi:

“AK Parti’nin kazanacağını düşünmüyorum. Biz İzmir’i biliyoruz. Sahadan insanlardan gördüklerimizi biliyoruz. Çalışmalarımı duruşumuzu rakibe göre değil kendimiz olarak sürdürüyoruz. Atatürk, ‘biz işime bakalım’ dermiş. Ben de bunu çokça söylerim. Biz işimize bakacağız. İzmir’de 25 yıldır İzmir’e çok şey kazandıran sosyal demokrat geleneği var. Örtmeye çalışıyorlar, karalamaya çalışıyorlar. Bunlar doğru değil. Ben bu geleneğin devamı beklentileri çok daha iyi karşılayacak şekilde bu süreci götüreceğim.

AMELİYATLARDA DOĞALLIĞI ÖNEMSERDİM KENTTE DE ÖYLE OLACAK

İzmir'in çehresini değiştirmeyi düşünüyorum. İyi bir planlamayla gereğini yapacağız. Ana gövde bu. Plastik cerrahından gelen bir katkım olabilir. Kentsel kamusal tasarımda yenilikçi bir bakış açım var. Çok başarılı mimarlarımız şehir plancılarımız var. Çok yenilikçi insanların yapacağı, vatandaşların keyifle kullanabileceği alanlar yaratacağız. Plastik cerrah solarak ameliyatlarımda insanların doğal olmalarını isterdim. Bu doğallığı belediye başkanlığında da doğayı kentle buluşturacağız.

BENDEN ŞOV BEKLEMESİNLER

Ben her zaman kendime vatandaş gözünden bakıyorum. Ben de kahraman olmak istiyorum. Muhteşem iletişim yeteneklerine sahip olmak istiyorum. Ama ben hayatım boyunca mütevazı oldum. Biz daha samimi olalım halkın beklentilerini karşılayalım. Kendimi ara dönem politikacı olarak görüyorum. CHP’deki değişimi Türkiye’de değişimi sağlayacak. Özgür özele inanılmaz hayranım. Kendimizi değil yaptığımız işi öne çıkaracağız. Şov peşinde değilim. Benden bunu bekliyorlarsa bunu yapamayacağımı şimdiden söyleyeyim. İzmir’in sorunlarını çözmek çok çalışacağım.

KÖRFEZ VE GECEKONDULAR…

İzmir'i İzmir yapan körfez. Körfezimiz eskisi kadar kadar temiz değil. Yüzülebilen bir körfez idi. O günlerine dönsün çok istiyoruz. Kirlenmenin durması lazım.  Gecekondular ve körfez…Bunlar İzmir'in çehresini değiştirecek”