Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği proje lansmanına yönelik İzmirlilerden çok olumlu geri dönüşler aldığını kaydeden Tugay, "Genel anlamda planlama mantığıyla, uzun vadeli bakış açısıyla ulaşım, altyapı, körfez, suyla ilgili çok olumlu geri dönüşler aldık. İzmirliler bizim bilinçli şekilde, katılımcı bir süreçle kenti bugünden geleceğe taşıyacak anlayışla, nasıl yönetmek istediğimizi anladılar. Kendilerinden birisinin, kenti tüm dinamikleriyle birlikte yönetme niyetinde olduğunu anladılar. Hep olumlu geri dönüşler aldım" dedi. 

"9 PUAN ÖNDEYİZ"

AK Parti ile CHP arasındaki oy farkı makasının sorulması üzerine konuşan Tugay, "Anketler üzerinden ortaya iddia koymak çok doğru değil seçim süreçlerinde, biz sahada gözlemlerimize bakıyoruz. 2 hafta önce Genel Merkezimizin yaptığı ankette 8-9 puan önde görünüyorduk. Bugünlerde yeni anketler yapılacak. Biz sadece seçim kazanmak ve puan olarak görmüyoruz bu süreci. İnsanlara nasıl bir yönetim göstereceğimizi anlatmamız önemli. Gerçekten CHP'deki değişim süreciyle birlikte aslında siyaset anlayışımız değişti. Belediye Başkan adaylarımızın profilleri değişti. Bugün bizimle olan PM Üyemiz Baran Bozoğlu gibi çok değerli isimlerle beraber bir takım çalışması anlayışı içinde bütün Türkiye'yi görerek, duyarak, anlayarak yönetmeye çalışıyoruz. Bunu toplumun anlaması çok daha değerli. Ben gerçekten iyi bir sonuç çıkacağına inanıyorum. Arada bazen algı oluşturmaya dönük bazı anket sonuçları yayınlanıyor ama bu her seçim döneminde oluyor. Gerçeği 31 Mart'ta göreceğiz" ifadelerini kullandı. 

"BÜYÜKŞEHİR İÇİN İLÇE BELEDİYE YÖNETME DENEYİMİ OLMALI"

Tugay, İzBB Adaylığı için ilçe belediye başkanlığı deneyim vurgusunun Cumhur İttifakı Adayı Hamza Dağ'a gönderme olup olmadığına ilişkin sorulara ise, "Özel olarak birisine bir gönderme yapmıyorum ama şu gerçeğin de bütün İzmir kamuoyunca hatırlanmasında yarar görüyorum. Belediye başkanlığı tecrübesi olmayan insanların Büyükşehir Belediyesi yönetmeye kalkması çok doğru değil. O deneyimi mutlaka yaşamanız gerekiyor. Hele İzmir'in metropolünde büyük bir ilçeyi 5 yıl yönettiyseniz orada nelerin yapılması gerektiğine hakim olursunuz. Konu sadece mevzuat değil, işin siyasi, idari, ekonomik tarafıyla mutlaka bir deneyim yaşamış insanların Büyükşehir gibi bir kurumu yönetmeye talip olması daha doğru olur. Kendim için söylemiyorum, başkalarını eleştirmek için de söylemiyorum, doğrusu bu olduğu için söylüyorum. Gelecekte de bu yoldan gidilmelidir. İstanbul'da Ekrem İmamoğlu çok güzel bir örnektir. Beylikdüzü'nden sonra Büyükşehir'i yönetti ve başarılı oldu, aynı şey Mansur Başkan için de geçerli. Tabi ki aynı deneyimi Tunç Soyer de yaşadı.  Bu yoldan gidilmesini daha doğru buluyorum" diye konuştu. 

"KEŞKE 'İLİŞKİ KURMAYACAĞIZ' DESEYDİ"

Hamza Dağ'ın "Yaşam tarzı ve TÜGVA" sorularına verdiği "Ben il müftülüğüne değil belediye başkanlığına talibim" yanıtı vermesini değerlendiren Tugay, "Diyecek bir şey bulamıyorum, nereden tutsak elimizde kalıyor. Soru o kadar değerli, cevap da bir o kadar öylesine verilmiş. Belediyelerin TÜGVA gibi vakıflarla ekonomik ilişkiler kurmaması yönündeki talebi dile getirilmiş o soruda, buna verilecek cevap 'Hayır, biz bunlarla hiçbir ilişki kurmayacağız' demek olmalıydı. Müftülük demeye gerek yoktu. Keşke 'biz bunlarla hiçbir ilişki kurmayacağız' deseydi" açıklamasında bulundu. 

"KRİTİK İLÇELERİ KAZANACAĞIZ"

Tugay Büyükşehir ve 30'da 30 hedefi için ise şunları kaydetti: 

"Genel Başkanımıza sözümüz var, bunun için tüm arkadaşlarımız çok mücadele ediyor. Çok iyi sonuç alacağımıza eminim. Geçen döneme oranla daha fazla ilçeyi kazanacağımıza, uzun yıllardır bizde olmayan bazı ilçeleri, çok kritik ilçeleri kazanacağımıza inanıyorum. 30'da 30 olması için de bilinçli olarak tüm örgütümüzle sahada çalışmaya devam edeceğiz. Buradan da sesimizi duyuramadığımız CHP örgütü üyelerine Lütfen sahada olun, hep beraber bu mücadeleyi kazanalım' demek istiyorum. Türkiye'nin bu seçimde CHP'nin kararlılığını, gücünü, başarısını görmeye ihtiyacı var. CHP değişim süreciyle birlikte umut oldu bu ülkeye, üstümüze düşen görevin bilincindeyiz. Türkiye'yi içine düştüğü bu kara delikten çıkartacağız"