GÜNDEME BAKIŞ - Seçimlere sayılı günler kala iki Büyükşehir adayı 'Karantina Adası' hakkında karşı karşıya geldi. 

Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ'ın ada hakkında sosyal tesis ve plaj yapma vaatlerine CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay'dan yanıt geldi.

Karantina Adası'nın 159 yıldır varlığını sürdüren tarihi bir miras olduğunu vurgulayan Tugay, "Bu kültürel mirasın ve eşsiz doğanın hafriyat kamyonlarına yüklenip yok edilmesine, betona boğulmasına, AKP’nin yine birilerine kazanç kapısı sağlayacak rant zihniyetine kurban edilmesine izin vermeyeceğiz. Biz Karantina Adası’nı tüm özellikleriyle koruyarak müzeye dönüştüreceğiz." dedi.

Tugay'ın açıklamasının tamamı şu şekilde;

KARANTİNA ADASINI RANTA KURBAN ETTİRMEYECEĞİZ

AKP İzmir adayı sayın Dağ , dünyada örneği sadece üç adet olan önemli kültürel mirasımız Urla Karantina Adası’na, sosyal tesis ve plaj yapmayı vadetmiş. Karantina Adası ve içindeki tesisler, 159 yıldır varlığını sürdürüyor ve tarihi değerleri çok büyük. Bu kültürel mirasın ve eşsiz doğanın hafriyat kamyonlarına yüklenip yok edilmesine, betona boğulmasına, AKP’nin yine birilerine kazanç kapısı sağlayacak rant zihniyetine kurban edilmesine izin vermeyeceğiz. Biz Karantina Adası’nı tüm özellikleriyle koruyarak müzeye dönüştüreceğiz.