Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay,  neden Özgür Özel'i destekleme kararı aldığını anlattı. Tugay, Özel'in konuşmalarının dinlenmesi ve anlanmasına ilişkin tavsiyede bulunarak, "Özgür Özel cesur bir insan, Özgür Özel deyince bazı insanlar sadece onun fiziksel olarak görünümünü, konuşma tarzını düşünüyor olabilir. Özgür Özel'in konuşmalarında ne dediğini anlasınlar. Antalya İl Kongresine ben de gittim, tarihi anlara şahitlik yapmak istiyorum. Pazar günüydü, bizim de müsait zamanımızdı, gittim, geldim. O salonda bir taraftan örgütün, halkın değişim talebini görürken, diğer taraftan da Özel'in sözlerini huzur ve mutlulukla dinledim. Söylediklerinin ne olduğunu anlamayan insanlar 'Neden Özgür Özel' diye sormasınlar bana" dedi. 

Başkan Tugay'dan birbirinden çarpıcı açıklamalar... Kaybet, kaybet, kaybet nereye kadar! Başkan Tugay'dan birbirinden çarpıcı açıklamalar... Kaybet, kaybet, kaybet nereye kadar!

"ARKASINDA DURACAK İNSANLAR SAMİMİ"

Tugay, "Ortada yayınlanmış bir tutum belgesi var. O tutum belgesinde yazanları okumayan, anlamayanlar 'Neden Özgür Özel' diye sormasınlar. Ben dinliyorum, anlıyorum, tutum belgesini de okudum, hem tespit hem de çözüm olarak çok doğru şeyler söylüyor. Bu yolda, bundan sonra halkçı, demokrat, sosyal demokrat bir bakış açısıyla toplumun her kesimine sahip çıkacak bir anlayış var. Bu anlayışın arkasında duracak insanlar da samimi insanlar" açıklamasında bulundu. 

"GRUP BAŞKANVEKİLİNİN OY HAKKI YOKTUR"

Özel'in süreçte yapılan ve bugün "Hata" olarak nitelendirilen kararlara neden müdahale etmediği yönündeki soruları yanıtlayan Tugay, Özel'in, "Ben Grup Başkanvekili olarak katıldığım her ortamda olumsuz gördüğüm her şeye reaksiyon gösterdim ama değiştiremedim. Bazı şeyleri engelleyebildim  ama bazı şeyleri engelleyemedim" dediğinin altını çizerek, "Grup Başkanvekili PM ve MYK üyesi değildir. MYK'ya katılır, orada konuşma yapar ama oy hakkı yoktur. Yanlışları da oralarda söylediğini ifade etti" dedi.

"ÖZEL DÜRÜST, NAMUSLU VE ÇOK ZEKİ"

Tugay, milletvekili listelerini Özgür Özel'in yapmadığına dikkat çekerek, "Milletvekili listelerini yapan Özel değil, görüşmelerini yapan Özel değil. Bu süreçte bireysel olarak onu suçlayacağımız bir şey yok. Özgür Özel dürüst, namuslu, ahlaklı ve çok zeki bir insan. Durumdan duruma tutum değiştiren bir insan da değil. İlkeli, Atatürkçü, sosyal demokrat yapıda bir insan. Genç yaşına rağmen önemli başarıları elde etmiş bir insan. Özel bugün Genel Başkan adayı ama genel başkanlığı tek adamlık gören, sadece ben karar vereceğim diyen, o anlayışa sahip bir insan değil. Tutum belgesinde, bizler demokratik olarak partiyi yöneteceğiz, kararları örgütle alacağız diyor. Genel başkanı bile üyelere seçtirmekten bahsediyor orada" ifadelerini kullandı. 

"BU YOLA TÜRKİYE'Yİ KURTARMAK ADINA ÇIKILDI"

Tugay, "Özel'le birlikte olan birçok arkadaşımız var. Selin Sayek Böke'ye, Suat Özçağdaş, Gökhan Günaydın, Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş destek veriyor. Önümüzdeki günlerde daha da her şey netleşir. İnsanlar partinin içinde büyük bir tartışma yaşanıyor görünümü vermemek adına  konuşmuyorlar ama bunlar artık konuşulacak. Bu süreç sonunda kimse CHP'nin dürüst, çalışkan, ahlaklı, temiz örgüt üyelerini suçlamayı düşünmüyor. Kendinden şüphe eden biri varsa süreç sonunda dışlanacağından şüphe eden biri varsa, kendi hatasından korkuyordur. Partinin iyiliği ile provokasyon yapan insanları birbirinden ayırabilecek insanlarız. Bu yola Türkiye kurtarmak adına çıkıldı" diye konuştu. 

"ÖZEL'E DESTEK VEREN ÇOK İSİM VAR"

Tugay, İzmir'de Özel'e destek veren birçok isim olduğunu aktararak, "Murat Bakan da değişim sürecinin aktif mücadelecilerinden bir tanesi. Onu da bu kararından dolayı kutluyorum. Çok doğru şeyler yapmaya çalıştığını da biliyorum. Onun dışında da ismi henüz ön plana çıkmamış ama gerçekten çalışan pek çok isim var. İzmir'de belediye başkanlarının, milletvekillerinin içinde kesinlikle var" dedi. 

"ÇOK SAYIDA TEBRİK TELEFONU ALDIM"

Özel'e resmi olarak desteğini açıklamasının ardından çok sayıda tebrik telefonu aldığını anlatan Tugay, "O kadar çok tebrik ve teşekkür aldım ki inanamazsınız. Halkta değişime büyük destek var, halktan kopuk, sadece kendi koltuğunu korumak için çaba gösteren varsa onun da hatasını kısa sürede düzeltmesini umuyorum" diye konuştu. 

"HAYATIM BOYUNCA KILIÇDAROĞLU'NA DUYDUĞUM SAYGIYI KORUYACAĞIM"

Tugay şunları kaydetti: 

Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, 13 yıldır hem hiyerarşik hem de duygusal olarak birlikte olduğumuz bir insan. Onu üzmeyi, onu rencide etmeyi, kırmayı asla düşünemeyiz. Böyle bir saygısızlık içinde asla olamayız. Karar kendisine aittir, isterse aday olacaktır, isterse olmayacaktır. Kendisi  için de parti için de en doğru karar neyse onu vermesini diliyorum. Ben hayatım boyunca ona duyduğum saygıyı korumaya devam edeceğim.

"HERKES KİŞİSEL HESAPLARDAN ARINMALI"

Ülkemiz bu kadar sıkıntı ile, tehditle karşı karşıyayken, sadece kendi koltuğumuzu düşünen insanlar olursak, tarih bizi affetmez. Parti için doğru olanı yapmak zorundayız. Bunun başka mazereti olamaz. Kişisel hesaplardan herkes arınmalı. Yakın zamanda yerel seçimler var. Ülkenin gündemi çok ağır, her gün Cumhuriyetin bir değeri yıpranıyor.