Yaren ÇÖRDÜK / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Adaylığının açıklanmasının artından parti içerisindeki bir gruptan eleştirilere ve toplum içinde kafa karışıklığına neden olacak bir genel muhalefete maruz kaldığını belirten Tugay , “Bu sadece benimle ilgili değildi. İlçelerle ilgili de böyle yapıldı. Bu süreci biraz siyasi deneyimimle atlattım. Bu becerimi kullandım. Hemen sahaya çıkıp insanların tepkilerini gözlemledim. Başlarda eleştirel idi ama her geçen gün daha fazla güven hissettiklerini gördüm. Başından beri hiç endişeye kapılmadım. Görevde olan belediye başkanı arkadaşlarımızdan, daha sonra parti örgütlerimizin bir kısmından sahadaki beklediğimiz çalışmayı, motivasyonu göremedik. Sürekli tartışıldı bu durum. Manüpüle edildiğim anket sonuçları da yayınlandı. Sahadaki gözlemimi endişe edecek bir durum yoktu” dedi. 

1 NİSANCILAR KENARDAN İZLEDİ

Tugay, seçim sonuçlarına göre hareket edecek bir grup partilinin olduğunu anlatarak, “İyi bir kampanya dönemi geçirdik. Seçilen 28 belediye başkanımız çok uyumlu çalışma gerçekleştirdik. Genel başkanımızın önemli desteğini gördük. CHP kendi içinde büyük ölçüde kenetlendi. Birlik ve beraberlik duygusu her geçen gün daha da yükseldi. Herkesin bildiği bir gerçek var. Bizim partimizde 1 Nisancı bir grup vardı. Bu konuşuluyordu. Seçimde başarısız bir sonuç olursa buradan yeni bir kurultay talebi ile ortaya çıkacak ve partiyi kurultaya götürmeye çalışacak bir grup olduğu söyleniyordu. Bu insanları tarif edemem ama bunu hissettirenler vardı. En azından kenarda durup seyrettiler” diye konuştu. 

2 KİŞİDEN 1’NİN OYU ALDIK 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, şunları söyledi:

“2019 bildiğiniz gibi İzmir Büyükşehir'de İYİ Parti ile ittifak vardı. HDP’nin de adayı yoktu. O şartlar altında alınan oydu. 2023 genele seçiminde CHP’nin aldığı oya bakmak lazım. Yerel seçimde ciddi bir oy artışı var. Aslında rakibimin oyunda düşüş var. Artan seçmen sayısıyla orantılandığında benim daha fazla oy aldığımı, rakibimin de düşük oy aldığı görülüyor. Algıyla çok oynadılar. 2 kişiden birinin oyunu aldık. Bütün partilerin adayları vardı. İYİ Parti’nin, DEM Partinin güçlü adayları vardı. KampanyalarınI da CHP’ye yönelik yürüttüler. 

RİSK OLABİLİRDİ

“CHP’de değişim olmasaydı, seçim kazanılabilir miydi?” sorusuna Tugay, “Adayın kimin olacağı önemli idi. 2023 genel seçimlerinde alınan oy bir ipucudur. Bir memnuniyetsizlik vardı daha önceki yerel seçim çalışmamıza yönelik. Riskli olabilirdi. Kaybederdik demiyorum ama riskli olabilirdi. Değişim hareketi hem Türkiye’de hem İzmir’de bizi daha yukarı taşıyan güç oldur. Gerçeği budur” yanıtını verdi.