Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, uzun süredir gündemi meşgul eden Genel Sekreter çıkmazına ilişkin açıklamada bulundu. Aykut Erdoğdu'nun Genel Sekreter olmayacağını kesin dille anlatan Tugay, konuya ilişkin CHP Lideri Özgür Özel ile mutabakat sağlandığını ve Erdoğdu'nun yeni bir göreve getirileceğini açıkladı. 

Aykut Erdoğdu krizinde ‘yeni’ perde... Özel ısrarcı, yeni formül masada! Aykut Erdoğdu krizinde ‘yeni’ perde... Özel ısrarcı, yeni formül masada!

"GENEL SEKRETERE BAŞKAN VE İZMİLİLER KARAR VERİR"

Konuya ilişkin söylemler şaşkınlıkla izlediğini aktaran Tugay, "Bu konuda izliyorum, şakınca izliyorum. Hakikaten gerçek içerikle alakasın bir sürü şey yazılıp çiziliyor. Buluttan nem kapar gibi ipuçları peşinde koşmaya çalışan insanlar olduğunu da görüyorum. Aykut Erdoğdu bizim çok değerli siyasetçilerimizden, milletvekillerimizden. Ekonomi konusunda önemli birikimi olan kıymetlilerimizden biridir. Acaba böyle bir seçenek olabilir mi diye Genel Merkezimizin bunu dile getirmesiyle bizim de arkadaşlarımızla değerlendirmemizle böyle bir sürecimiz oldu. Ama böyle bir gerilim içinde yaşana süreç asla olmadı. Nihayetinde İzBB'de Genel Sekreterlik yapacak kişinin kim olacağına öncelikle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve İzmir halkı karar verecektir" dedi. 

İŞTE ERDOĞDU'NUN YENİ GÖREVİ

Erdoğdu'nun yeni pozisyonunu paylaşan Tugay, "Genel Sekreterlik makamında, Ege Bölgesinin tamamında koordinasyon sağlayacak bir planlama ajansı yapısı kurulacak ve değerli vekilimiz Aykut Erdoğdu da orada görev alacak" diye konuştu. 

"GENEL SEKRETER ARAYIŞIM YOK"

Tugay, mevcut Genel Sekreter Barış Karcı ile yola devam diyerek, "Genel Sekreterlik konusunda arayışım yok, mevcut Genel Sekreterimiz Barış Karcı ile devam edeceğiz. İdari yapıda değişiklik yapma hakkımız her zaman saklıdır. Öncelikle belediyede çalışan arkadaşlarımızın performanslarını objektif şekilde değerlendirerek, onların göreve devam edip etmeyeceği ile ilgili karar verme eğilimindeyim. Bugün pek çok arkadaşımız daha önce yaptığı görevde kalmaya devam ediyorlar" dedi ve şunları kaydetti: 

"ATAMALARI 1 YIL SONRA DA YAPABİLİRİM"

Şunu da herkes bilmeli; ben İzmirlilerin hak ettiği en iyi hizmeti üretmek zorundayım. Bunun için bazı idari kararlar alıp, atamalar yapabilirim. Bunu bugün de 1 yıl sonra da yapabilirim. Yapabileceğimiz en iyisini yapmalıyız. Seçimden önce kendi proje lansmanımda idari organizasyondan da bahsetmiştim, bu aynı zamanda yönetim şemasının da değişmesini ve yönetim anlayışının değişmesini içeriyor. Bu bir süreçtir, 1-2 haftada olacak bir şey değil. Herkes şundan emin olsun, İzmir en iyi hizmeti nasıl bir yönetim anlayışı ve nasıl yöneticilerle alacaksa öyle olacak. 

"ERDOĞDU SEKRETERLİK GÖREVİNE GELMEYECEK"

Aykut Erdoğdu Genel Sekreterlik görevine gelmeyecek. Bu kesin. Bu konuda Genel Başkanımız da nihai kararı verdi. Ben de kendisine fikirlerimi aktardım. Nihayetinde başka bir yapıyla beraber hem İzmir'e hem Ege'ye hizmet edecek bir birlikte görev yapacak. Daha farklı bir şey olmayacak. 

ÖZEL İLE ARALARI AÇILDI MI?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın, Ankara'da yapılan Anıtkabir programının ardından "Genel Sekreterlik" makamı gerekçesiyle CHP Lideri Özgür Özel ile arasının açıldığı iddia edilmişti. Tugay, iddiaların asılsız olduğunu belirterek, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. 

"HİÇBİR SORUN OLMADIĞINI İSPAT EDECEĞİM"

"Küslükle hiç alakası yok" diyen Tugay, "Anıtkabir’de çekilen o fotoğrafta sen orada duracaksın sen şurada duracaksın diye bir işaretleme yapılmamıştı. Beni bir belediye başkanımız bir şey söylemek için oyaladı ben de fotoğrafa girmekte geciktim. Ferdi Başkan da benimle birlikteydi, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı. Araya girip insanları itip kakamam, kimseyi rahatsız etmeden kenarda durmayı ben tercih ettim. Genel başkanımızla Ankara’da görüştük defalarca el sıkıştık, ayaküstü sohbet ettik. Ben aslında bu tür dedikodular çıkmasın diye gidip fotoğraf çektirmek istedim ama başı çok kalabalıktı ve benim de uçağa yetişmem lazımdı. En kısa zamanda Ankara’ya gidip genel başkanımızla görüşeceğim hem de aramızda hiçbir sorun olmadığını ispat edeceğiz. Genel başkanımız bizim için çok kıymetli, başarının mimarıdır" diye konuştu.