Motorlu Kara Taşıtlarının her birinin Trafik Sigortası, 2918 sayılı karayolları kanunun ilgili maddesi uyarınca tanzim edilmiş olması gerekmektedir. Motorlu Kara Taşıtı sahibi Zorunlu Trafik Sigortası poliçesini acentesi aracılığı ile tanzim ettirmelidir. Halk arasında ne kadar yüksek bu sigorta poliçe fiyatları diye serzenişi olsa da kazalar sonrası hasar onarım maliyetleri ve değer kaybı talepleri düşünüldüğünde aslına bakarsak anormal değildir. Keza bu maliyetlere bilinçli ya da bilinçsiz (art niyetli kişilerin yönlendirmeleri) ile suiistimal eden haksız taleplerinde ekstra artırdığı aşikardır!

Trafik sigortamızın önemi; Beklenmedik bir nedenle, bizim ya da karşı sürücünün dikkatsizliğinden dolayı meydana gelecek kazalarda, mağdurun mağduriyetini gidermek sebebiyle, devlet garantili sigorta poliçesidir. Mutlak yaptırın, trafik sigorta poliçeniz yok ise mağdurun mağduriyetini cebinizden ödemek zorunda kalırsınız. Keza mağdur ile uzlaşamamanız halinde hukuki olarak yasalar, kusurluya sorumluluk yükler. Trafik denetlemelerinde araçlarınız bağlanır, cezai işlem uygulanır. Acenteleriniz aracılığı ile trafik sigorta poliçenizi kestirmeyi unutmayın, hadi kontrol edin zamanı geçmiş olmasın ve varlığından emin olalım.

Kasko Sigorta sözleşmesi; Sigorta şirketinin acentesi aracılığı ile bir prim karşılığında tanzim ettiği sözleşmedir. Sigortayı yaptıran araç sahibinin para ile ölçülebilir menfaatinin, kısmen ve tam ziya zarara uğraması halinde, tehlikenin veya rizikonun meydana gelmesi durumunda, bunu tanzim etmeyi yani para ödemeyi ve diğer yardımlarda veya edimlerde bulunmayı yükümlendiği sözleşmedir. Kasko sigorta poliçesi kusurluda olsanız, hasarınızı poliçe efsafınıza (içeriğine) göre satın aldığınız poliçe dahilinde öder. Ancak poliçelerinizi tanzim ettirirken mutlak acenteleriniz ile istişare edin en uygun fiyatı ararken doğru poliçeyi yaptırmaktan uzaklaşmayın. Bu hususta kesinlikle tavsiyem acentelerinizi yetkin bir biçimde kullanın, keza internet üzerinden aldığınız poliçe içeriklerini yine konusunda uzman operatörlere danışarak neticelendirin. Israr ile tavsiyem kasko poliçenizde ihtiyari mali mesuliyet klozu riskini mutlaka yüksek almanız, eksik sigorta yaptırmamanızdır. Detayları acentenizden lütfen sorun.

Hasar olması halindeki sorularınızı, sonraki yazılarımda siz sevgili okurlara aktaracağım.

Acentenizin önemi; Acenteniz ne kadar ilgili ise poliçe yenilenme dönemlerinde sizin tarzınıza, bakış açınıza, ihtiyacınıza ve ekonomik durumunuza göre değerlendirip en doğru poliçeyi sizin için düzenler, poliçe (başlangıç-bitiş)süresini takip eder. Diğer taraftan hasar vuku bulması halinde ise sizin sigorta şirketinize karşı temsilciniz olur. Her ne kadar son dönemde gelişen bir toplum olsak da, bizler samimi  fıtratta sahip insanlarız, acenten kim Ayşe ablamız, Mehmet abimiz ve Bizim sigortacı Elif, bizim Can var ya o kesmişti, poliçemi demek isteriz.

Sigorta şirketiniz; Ülkemizde faaliyet gösteren tüm sigorta şirketleri başbakanlık hazine müsteşarlığı denetimine bağlı olup, bahse konu poliçeleri tanzim edebilmek için her iki poliçe tipinde de yetki ruhsatları olmalıdır, keza devlet garantisi dahilindedir.

Evet artık zorunlu Trafik sigorta poliçemiz var, Kasko poliçemiz var. Artık bize kalan sadece dikkatli olmak, araç kullanırken cep telefonundan sosyal medyayı karıştırmamak lazım ki, sağ salim sevdiklerimize kavuşalım.

Not :  Tüm soruları yorum kısmından sorabilirsiniz, bilgilerinize.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hayrettin yildiz 3 yıl önce

Hayırlı olsun abi INŞALLAH artık sende sigortayı yapıcaz GÜNDEME BAKIS

Avatar
Berrk cihan aliskan 3 yıl önce

Çok güzel yorumlamışsın abj

banner235