İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Cumhuriyet mahallesinde bulunan 29 hektarlık alanı kapsayan 1/5000 ölçekli nazım imar planları askıya çıktı. 

GÜNDEME BAKIŞ- Karşıyaka'da kentsel dönüşüm merkezi haline gelen Cumhuriyet Mahallesi imar planlarıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Cumhuriyet Mahallesi Anadolu caddesi kuzeyi ve Sosyal konutlar olarak bilinen yaklaşık 29 hektarlık alan için Büyükşehir Belediyesi tarafından askıya çıkarıldı.

Boğazına şeker kutusu kapağı kaçtı... Heimlich manevrası ile kurtuldu Boğazına şeker kutusu kapağı kaçtı... Heimlich manevrası ile kurtuldu

TMMOB KARARA İTİRAZ ETMİŞTİ
Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi planlara ilişkin 1/5000 Nazım İmar Plan Değişikliğinin Karşıyaka Belediyesi tarafından hazırlanmasının yetki yönünden uygun olmadığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından değişiklikle onanan planlarla bütün olan Plan Açıklama Raporunda gerekli düzeltmelerin yapılmadığı, Plan Açıklama Raporunda eksik bilgi bulunduğu gerekçeleri ile itiraz etmişti.  

 

ÇELİŞKİ YOK!
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kararın yeniden düzenlenmesi için analiz çalışmalarına plan açıklama raporunda yer verildiği görüldüğünden uygun olmadığına ve çalışmada maddi hatalar olduğu vurgulandı. Yapılan hataların yeniden düzenlenmesi gerektiği belirtildi.  Kararda TMMOB tarafından yapılan itirazda planların nazım imar plan revizyonun yoğunluk ve Nüfus kabullerinin, İzmir Büyükşehir Belediyesi bütün çevre düzeni planlarının nüfus kabulleri ile çelişmediği de vurgulandı.

KILIÇDAROĞLU'NUN GÜNDEMİNE GELMİŞTİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2021 yılında Cumhuriyet Mahallesinde katıldığı bir programda konu gündeme geldi. Mahalle sakinleri planlara itirazda bulunduklarını Kılıçdaroğlu'na iletti. Kılıçdaroğlu talimatıyla planlar yeniden revize edilip yeniden meclise getirildi.