Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP'de kongre süreci ne ilişkin nüfusu 50 bini geçen il ve ilçelerde meclis üyesi olarak görev yapan partililerin kongrelere aday olamayacağına karar verilmişti. İl ve ilçe başkanlığına aday olmak isteyen meclis üyelerinin, meclis üyeliğinden istifa etmesi gerektiğine ilişkin genelge bugün il ve ilçe başkanlıklarına gönderilmişti.

"İŞLEMLER BUNA GÖRE YÜRÜTÜLSÜN"

Genel Merkez'den Genel Başkan Yardımcıları Gül Çiftçi, Ensar Aytekin ve Genel Sekreter Selin Sayek Böke'nin imzasıyla Kadın ve Gençlik Kolları Kongreleri hakkında gönderilen genelgede, "Tüzüğümüzün 41/2. maddesi 'Nüfusu 50 binden fazla olan yerlerde Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi üyeleri bu görevlerinden istifa etmedikleri sürece kongrelerde aday olamazlar' hükmünü haizdir. Bu hüküm yapılacak olan, Kadın ve Gençlik Kolları kongrelerinde de uygun olacaktır. Durumun üyelere ve örgüt birimlerimize duyurulması gerekmektedir. İşlemlerin bu duruma göre yürütülmesini önemle rica eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz" ifadelerine yer verilmişti.  

GENELGE GERİ ÇEKİLDİ

Genelge 2 saat sonra geri çekilerek, Genel Merkezden il ve ilçe başkanlıklarına yeni bir tebliğ yapıldı. Bu tebliğde ise tüzüğün bu kongrede uygulanmayacağı, bir sonraki kongre sürecine bırakılacağı kaydedildi.

TEPKİ ÇEKTİ

Partili kaynaklar, genelgenin geri çekilme sebebinin meclis üyesi olan birçok başkanın tepki göstermesi olduğunu ifade etti.

YENİ GENELGE ŞÖYLE: 

Ekran Görüntüsü 2024 05 24 225531