İzmir Enternasyonal Fuarı 91. kez kapılarını açıyor! Soyer: Türkiye ve dünyaya ayna tutuyor  
banner196

Halil İbrahim GÜLER- GÜNDEME BAKIŞ- Türkiye’nin en köklü ve en kapsamlı fuarı olan, İzmir’in ticari ve kültürel hafızasını içinde barındıran İzmir Enternasyonal Fuarı, geçmişten bugüne Kültürpark’ta dünyayı bir araya getirmeye devam ediyor. 91. İzmir Enternasyonal Fuarı, bu yıl, dünyanın en büyük gıda hareketi SlowFood (Yavaş Gıda) önderliğinde gerçekleşen “TerraMadre” gastronomi fuarına da ev sahipliği yapacak. Fuarlara; League of Legends 10. Yıl Festivali ve İzmir İş Günleri'nin de dâhil edilmesiyle birlikte İzmir hareketli günler geçirecek. Dünyanın dört bir yanından katılımcı ve ziyaretçileri ağırlayacak fuarlar boyunca, onlarca konser, tiyatro, yarışma, sportif faaliyetler gibi birbirinden renkli etkinlikler gerçekleşirken kent ekonomisine de büyük katkı sağlanacak.  

SADECE  12 EYLÜL’DE BİR GÜN KAPILARINI KAPATMIŞ  

91 yıllık heyecan öncesinde Kültürpark’ta düzenlenen basın ve tanıtım toplantısında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Enternasyonel Fuarı ve Terra Madre Anadolu 2022 hakkında bilgiler verdi. Başkan Soyer, “İEF, bir Cumhuriyet mirasıdır ve İktisat Kongresi’nin hemen ertesinde sergi olarak başlamış, panayıra dönmüş ve rahmetli Behçet Uz’un sayesinde de fuara dönüştü. Bütün dünya kentleri EXPO peşinde koşar ama biz 91 yıldır küçük bir EXPO’yu yapmaya devam ediyoruz. 91 yıldır kapılarını kapatmamış, sadece 12 Eylül 1980’de bir gün kapılarını kapatmış; sadece bir gün…” dedi.  

UMUT VE MORAL VERME ARZUSUNDAYIZ  

Başkan Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:  

Bu gelenek, miras son derece kıymetli biz de ona sahip çıkmaya devam edeceğiz. Çıtayı mutlaka geçen yıldan biraz daha yükseğe taşımak mecburiyetindeyiz. Terra Madre ile aslında buluşmayı tam da bu yüzden istedik. Gastronomi kültürle, sağlıkla, küresel iklim kriziyle adeta buluşma noktası. Dünyanın gündeminde gastronomi var… O nedenle aslında 91’inci kez kapılarımızı açarken uluslararası bir gündeme parmağımızı basmış oluyoruz. O nedenle son derece heyecanlıyız.  Dünyanın odağında İzmir yerini alıyor, bununla gurur duyuyoruz. İEF, hakikaten sadece bir fuar değil; aynı zamanda sosyalleşme, eğlence, eğitim, inovasyon meydanı… 1971 yılında ilk kez yürüyen merdivenle Türkiye halkı, İzmir’de tanışıyor. İzmir Fuarı her yıl düzenlenirken o yıl Türkiye’ye, dünyaya bir ayna tutuyor. Böyle bir fuara ev sahipliği yapmak o yüzden çok kıymetlidir. Bizler de bunu layığıyla yerine getirmek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Hakikaten çok zor günlerden geçiyoruz; küresel krizler, pandemi, savaş… İnsanların moralleri bozuk, umutları kaybolmuş durumda. İşte, bu fuar umudu büyüten ve moral veren bir anlam yaşıyorlar. Bu vesileyle insanlar keyif alacak, aileleriyle güler yüzlü bir gün geçirecekler. Bu kasvet ikliminde bir umut, moral verme arzusundayız. O nedenle bu kadar içeriği zengin bir programla karşınıza çıkıyoruz.” 

BU GRUBU İZMİR’DE İLK KEZ YAŞAYACAĞIZ  

“Başından beri ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ dedik” diyen Soyer sözlerini şöyle sürdürdü:
“ Ben yaştaki arkadaşlarım gayet iyi bilirler, 100 yıl önceki İktisat Kongresi’nden sonra çok önemli kararlar alındı. O kararlar sonrasında işletme ve fabrikalar kuruldu. Uzun yıllar boyunca Türkiye dünyanın tahıl ambarı olarak bilinen, yerli malı haftalarıyla bilinen bir ülkeydi. Sonra başka bir şey başladı, kısacası politikasız ve tarımın boş kalmasıyla bugün canımızın yandığı bir noktaya geldik. ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ derken küçük üreticiye sahip çıkmak ve ürettiği ürünlerin katma değerini büyütmek için çalışıyoruz. Terra Madre ile de bunun şahikasını gerçekleştirecek ve küçük üreticimizin ürettiklerinin ihracatını gerçekleştireceğiz. Terra Madre’de ilk defa İzmirli markası ile Çoban Haritası vesilesiyle çobanlarımızdan aldığımız sütlerin ilk kez ihracatını gerçekleştireceğiz. Bunun da gururunu ilk kez İzmir’de yaşayacağız” 

İZMİR HER ZAMAN BİZE 10 VERDİ   

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “Bu yıl İzmir için çok önemli bir sene. 100’üncü yılda da İEF’in ana sponsoru olmak bizim için çok onurlu bir şey. Biz her zaman 1 verdik İzmir bize 10 verdi.  Bundan sonra yine İzmir’in sanatına, kültürüne, sporuna katkı vermeye çalışmaya devam edeceğiz. İzmir’de önemli ölçekte iş yapan şirketlerden birtanesiyiz. Tunç Başkanımız’ın gösterdiği gayret için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. İEF’in kuruluşun ve kurtuluşun 100’üncü yılında İzmir’e güzellikler katmasını diliyorum” açıklamalarında bulundu. 

‘KEYİFLİ BİR SÜREÇ’ 

“Etkinlik alanındaki mağazamız ile ziyaretçimize hizmet verirken düzenlediğimiz etkinliklerle de keyifli bir süreç yaşayacağımızı düşünüyoruz” sözleriyle açıklamalarda bulunan Migros Kuzey Ege Bölgesi Direktörü Güneş Fırıldak, “Terra Madre Anadolu İzmir etkinliğini de çok önemli buluyoruz. İzmir’de 6 bin kişiyi aşan bir çalışma grubuyla hizmet veriyoruz. Etkinlik alanında da standımızı ziyaret edebileceğiniz ‘Migros Aile’ grubumuz var. Ayrıca mesleki kurslar da veriyoruz. Migros Kadın Akademisi projemizle de çalışma hayatına katılan kadınlara desteğimizi sürdürüyoruz. İEF’in keyifli geçmesini diliyor ve herkesi fuarda bizimle olmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı. 

İZMİR İŞ GÜNLERİ 

İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında, 8. İzmir İş Günleri 1 - 2 Eylül 2022 tarihlerinde çevrimiçi olarak farklı ülkelerden konuşmacıların katılımı ile gerçekleştirilecek. T.C. Ticaret Bakanlığı himayesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen İzmir İş Günleri’nde, İzmir Enternasyonal Fuarı ile eş zamanlı olarak düzenlenen “TerraMadre Anadolu İzmir 2022”ye paralel olarak “Tarım Ticareti: Dayanıklı Küresel Gıda Tedarik Zincirleri Kurulması” konusu masaya yatırılacak. Delegasyonlar arasında ve bakanlar düzeyindeki iş görüşmeleriyle birçok ticari anlaşmaya imza atılan, Türkiye için uluslararası ticaret platformu niteliğinde olan organizasyonla yeni iş birlikleri, yeni girişimler ve ülkeler arası ticari faaliyetlerin güçlendirilmesi hedefleniyor. Tarımda dönüşüm, yeşil ve sürdürülebilir tarım, değişen dünyada tarım ve gıdanın geleceği, sürdürülebilir ekseninde tarım ve gıda ticareti ile ürünlerin ihracatı, denizden tarım ticareti lojistiğinde güncel trendler gibi önemli konularla ilgili küresel ve yerel eğilimler hakkında fikir alışverişi yapılacak İzmir İş Günleri’nin çok sayıda ülkeden takip edilmesi bekleniyor.  

İZMİRLİLER FUAR KORTEJINDE BULUŞACAK  

İzmir Fuarı’nın açılış töreninden önce 2 Eylül Cuma günü saat 19.00’da bir kortej düzenlenecek. Bereket paylaştıkça çoğalacak ve İzmirliler 91. kez İzmir Enternasyonal Fuarı’nın açılışında buluşacak. Gündoğdu Meydanı’nda başlayacak kortej ile İzmirliler Plevne Bulvarı’nı takip ederek Kültürpark Lozan Kapısı önüne gelecek. Saat 20.00’de de 91. İzmir Enternasyonal Fuarı ve TerraMadre Anadolu İzmir 2022’nin açılış töreni gerçekleştirilecek. 

DOLU DOLU MÜZİK PROGRAMI  

Fuar boyunca, onlarca konser, tiyatro, yarışma, sportif faaliyetler gibi birbirinden renkli etkinlikler gerçekleştirilecek. Fuar ziyaretçileri, eylül akşamlarında keyif dolu anlar yaşamak için Fuar konserlerinde buluşacak. Uzun yıllardır Fuar’ın vazgeçilmezi olan Çim Konserleri’nde günün yorgunluğunu atan ziyaretçiler, Rockand Rap Sahnesi ve MogamboGeceleri’nde ise doyasıya eğlenecek.  

Çim Sahnesi’nde; 2 Eylül’de Hadise, 3 Eylül’de Gülşen, 4 Eylül’de Özcan Deniz, 5 Eylül’de Bülent Ersoy, 6 Eylül’de Tuğba Yurt, 7 Eylül’de Gökhan Tepe, 8 Eylül’de Derya Uluğ, 9 Eylül’de Çakal&Reckol, 10 Eylül’de Şef Tuluğ Tırpan yönetiminde 100. Yıl İzmir Türküleri Senfonik Konser ve 11 Eylül’de de Haluk Levent sahne alacak. Konserler saat 21.00’de başlayacak. 

Kültürpark 3 No’lu Hol önünde 3 Eylül’de başlayacak Rockand Rap Sahnesi de sırasıyla Köfn, Patron, Perdenin Ardındakiler, Sena Şener, LilZey, Pentagram, Can Gox ile Anıl Piyancı ve Contra’yı müzikseverlerle buluşturacak. Konserlerin başlama saati 20.30 olacak.  

Mogambo’da da 2 Eylül’de Cem Adrian, 3 Eylül’de Fatih Erkoç, 4 Eylül’de Ceylan Ertem, 5 Eylül’de Birsen Tezer, 6 Eylül’de Ibis Maria, 7 Eylül’de Mirkelam, 8 Eylül’de Öykü Gürman ve 10 Eylül’de Buzuki Orhan sahne alacak. 21.30’da başlayacak ve 3 Eylül’den itibaren Ezgi Bıcılı’nın ön grup olarak sahne alacağı MogamboGeceleri’nin biletlerinin satışı ief.izfas.com.tr adresinden yapılacak.  

AÇIK HAVA TİYATROSU HEM GÖSTERİLERE HEM BÜYÜK FİNALE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK 

Açık Hava Tiyatrosu etkinliklerinde3 Eylül’de Doğu Demirkol, 4 Eylül’deDoğru Koca Nasıl Seçilir isimli gösterisiyle Yasemin Sakallıoğlu, 5 Eylül’de Meksika Açmazı, 6 Eylül’de ise Armağan Çağlayan “Size Anlatacaklarım Var” gösterisi yer alacak. Bilişim ve girişimciliğe yatırım yapan ve bu kapsamda birçok etkinlik düzenleyen İzmir Enternasyonal Fuarı, Açık Hava Tiyatrosu’nda oyun dünyasının önemli etkinliklerine de ev sahipliği yapacak. Yılın en iyi League of Legends takımının belirleneceği Türkiye Büyük Finali 2022, 10 Eylül 2022 Cumartesi günü gerçekleşecek. Türkiye Büyük Finali ilk kez İstanbul’dan farklı bir şehirde taraftarla buluşurken 9 ve 10 Eylül tarihlerinde Riot Games iş birliğiyle özel bir League of Legends 10. Yıl Festivali de gerçekleştirilecek. Açık Hava Tiyatrosu Etkinlikleri ve LOL Türkiye Büyük Finali 2022 biletlerinin satışı ief.izfas.com.tr adresinden yapılacak.  

SİNEMA BURADA İZMİR SANAT’TA 

Sinema dünyasının vazgeçilmezi olan “Sinema Burada”, TerraMadre Anadolu ile paralel olarak “Gastronomi ve Doğa Temalı” filmleriyle 3 – 11 Eylül tarihlerinde Kültürpark’ta İzmir Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Sinemanın değerli örneklerinden oluşan Bal Ülkesi, Keçileri Kaçırdık, İnatçılar, Prenses Mononoke, Ulamış Köy Tiyatroları Belgeseli, Sideways, Moana, Bi Avuç Hayal, Toprağın Tuzu, Kabuğu Kırmak, Loraks ve Minari filmleri, 3-11 Eylül tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak.  

OYUN YARIŞMALARI VE GİRİŞİMCİLİK ETKİNİKLERI FUAR’DA 

İzmir Enternasyonal Fuarı, oyun sektöründe yer almak isteyen genç girişimcilerin başarılı oyun startupları kurmalarını sağlayan ve onları profesyonelleştirerek dünyaya açılmalarına öncülük etmeyi amaçlayan Next Game StartupOyun Girişimciliği Yarışması’na da ev sahipliği yapacak. Yarışmada finale kalan 10 takım, sunumlarını yaparak dereceye girmek için mücadele edecek. Oyun girişimciliği seminerleri ile de oyun ve girişimcilik alanında sektörün önde gelenleri bir araya gelecek. Yarışmanın 11 Eylül 2022’de gerçekleşecek finali ile ilk üçe girenler ödül kazanacak. Ayrıca, genç girişimciler için çeşitli etkinlikler gerçekleştirilirken katılımcılar mentorlar ile bir araya gelerek projelerini geliştirme ve tanıtma şansı bulacak. Bu etkinliklerle eş zamanlı olarak ödüllü Intel&Vatan Bilgisayar Game Jam ile çeşitli etkinlikler de düzenlenecek. 

İZMİR ENTERNASYONAL FUARI’NDA 7’DEN 77’YE HER YAŞA HITAP EDEN ETKİNLIKLER  

91. kez kapılarını açacak Fuar’da; teknoloji, kültür, sanat ve eğlenceye kadar her kesimden her yaş grubuna hitap eden etkinlikler ziyaretçilerle buluşacak. İzelman Fuar Çocuk Kulübü, İzmir Çocuk Sahnesi, Pony Club ile Fuar’a gelen çocuklar için çocuk tiyatrosu, müzikal, canlı heykel, pandomim, palyaço gösterileri, masal anlatımı gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. Yarışmacılara İzmir ile ilgili soruların yöneltileceği Bilgi Yarışması, Macera Parkuru ve Zipline ile gezici etkinlikler de ziyaretçilere keyifli, eğlenceli günler geçirtecek. Altay, Altınordu, Arkas, Bucaspor, Göztepe, İzmirspor ve Karşıyaka spor kulüplerinin de yer alacağı farklı programlar gerçekleştirilirken kano, masa tenisi, oryantiring gibi etkinlikler de düzenlenecek. Ayrıca, Çöpüne Sahip Çık Vakfı İleri Dönüşüm Atölyesi ile de katılımcılarda bu konuda bilinç oluşturulacak.  

SERGİLER ZIYARETÇILERLE BULUŞACAK 

Ayrıca, İsveç Konsolosluğu & Çöpüne Sahip Çık Vakfı iş birliği ile Re - Waste Sergisi, Göztepe Rotary Kulübü ve IFOD iş birliği ile TerraMadre  - Gerçek Gıda Geleceğimiz Sergisi, Fırat Karapınar - Kasım Demir iş birliği ile Salyangozun İzinde Sergisi, Büyük Zaferin 100. Yılına Doğru İstiklal Sergisi, Beyza Durhan, Nadide Acar Karaca ile Kovan Sergisi, Lalehan Uysal ile Kurda Kuşa Aşa ve Göze Sergisi, Meyve Tabağı Sergisi, Çömlekçi Ahmet Usta ile Menemen Toprak Sanatları Sergisi ve Ayfer Güleç ile Yerle Gök Arası Su Sergisi de ziyaretçileri ağırlayacak. ÇekyalıHeykeltraş Patrik Prosko imzalı Anamorfoz Atatürk Projesi eseri de fuara gelenlerin ziyaretine açık olacak. 

91. İEF’DESPONSORLARFOLKART VE MIGROS 

91. kez yapılacak İzmir Enternasyonal Fuarı; İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ tarafından düzenlenecek. 2 – 11 Eylül 2022 tarihleri arasında yapılacak Fuar'ın Ana Sponsoru Folkart, Etkinlik Sponsoru ise Migros oldu. Kafa Radyo ise medya sponsoru olarak yer aldı. Fuarın giriş ücretleri; tam 8 TL, öğrenci 3,50 TL olarak belirlendi. Kültürpark’ın tüm kapılarından giriş-çıkış yapılabilecek ve Fuar etkinlikleri 16.00 - 23.00 saatleri arasında düzenlenecek. ief.izfas.com.tr adresinden Mogambo Geceleri, Acık Hava Tiyatrosu etkinlikleri ve LOL TBF Türkiye Büyük Finali 2022 için alınan giriş biletleri üzerindeki QR kodu Fuar giriş kapılarında göstererek ücretsiz giriş yapılabilecek. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner235