GÜNDEME BAKIŞ – Geçtiğimiz hafta hükümete tarihi çağrıda bulunarak, “İZBAN’daki ortaklığı bitirelim” diyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın açıklamaları büyük ses getirmişti.

Tugay'ın İZBAN'da ortaklığı bitirelim çağrısına CHP'den destek... Hükümet partizanca davranmasın! Tugay'ın İZBAN'da ortaklığı bitirelim çağrısına CHP'den destek... Hükümet partizanca davranmasın!

Tugay’dan hükümete tarihi çağrı... İZBAN'daki ortaklığı bitirelim! Tugay’dan hükümete tarihi çağrı... İZBAN'daki ortaklığı bitirelim!

YENİ AÇIKLAMA: 3.5 KAT ARTIŞ VAR!

İzBB Başkanı Cemil Tugay, İZBAN hattında kullanılan raylar için TCDD’ye her yıl bir bedel ödediklerini hatırlattı. Geçtiğimiz yıla göre TCDD bu kullanım bedeline büyük zam yaptığını Haber Eksprese anlatan Tugay, “İstasyon belediyeyi yapıp hediye ediyor, rayları da kullanıversin demek mümkün olmuyor. Bunun kullanım bedeli ödeniyor. Buraya kadar da her şey normal kabul ediliyor. Ama 2023 yılında bir yıl için belirlenmiş fiyat 71 milyon TL. Cumhuriyetimizin 101. Yılında yani 2024 yılında belirlenen fiyat 245 milyon TL. 3.5 kat artış var. Şaka değil bu. İzmir’e atılmış en büyük kazıklardan birisi. Bu fiyatları belirleyip dayatıyor. Başka şansın yok. Kabul eden de yüzde 50 TCDD…Belediye tamamen teslim olmuş durumda. Belediyenin parası yani sizin paranızdır. İZBAN’dan bu hizmeti TCDD’den alırken bir yılda 3.5 kat daha fazla kira ödemek ister misiniz? Bunu bir İzmirli kabul etmek ister mi? Ama millet bunu bilmiyor. Kimse konuşmuyor. Ben durup dururken hiçbir şeyi konuşmam. Yani orada çok büyük istismar var. Gerçek resmi bilgi bu.

BAL KAYMAK VAR!

Tugay, şunları söyledi:

“Bu yüzden de bu işletmenin böyle olmaması gerektiğini de söyleyip bunları bize devredin ya da siz alın teklifinde bulundum. Hayatta almazlar çünkü bal kaymak gelirleri var orada. Halkın ve belediyenin parası oradan geliyor. Şuanda İZBAN çok büyük zararla çalışıyor. Bu zararın en büyük nedeni, TCDD’nin İZBAN’ı adeta sömürmesidir. Bunun bitmesi lazım. Çalışanların ücretini de İZBAN şirketi ödüyor. Hemen hemen bütün yük belediyenin üzerinde. TCDD kiradan, elektrikten gelen parayla bunları hallederken üzerine de para kalıyor onlara. İzmir halkının bunları bilip kendi haklarını savunabilmesi lazım. Neyin doğru ve yanlış olduğunu ayırt edilmesi gerek”(Haber Ekspres)