Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Türkiye Belediyeler Birliği Meclisi’ne İzmir’den gönderilecek üye seçimi dün Büyükşehir Belediyesi Meclis salonunda gerçekleştirildi.

28 YENİ ÜYE SEÇİLDİ

Oylama sonucunda Türkiye Belediyeler Birliği Meclisi’nde İzmir’i temsil edecek 28 yeni üye seçildi.

ÖZUSLU'YU İSTEMEDİLER

Öte yandan, İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis üyelerinin önceki dönem Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu’yu istemediği ve üstünü çizmek için hazırlandıkları öğrenildi. Ancak oylamanın açık olması nedeniyle çizik işleminin gerçekleşmediği ifade edildi.  

YILDIZ: "DEMOKRATİK TERCİHLERİ BU OLDU"

Delege listesi kapsamında AK Parti ve MHP’nin üye talep ettiği ancak CHP tarafından kabul edilmediği ve kontenjan ayrılmadığı ortaya çıktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Hakan Yıldız, konuya ilişkin, "Biliyorsunuz il başkanlıklarına ziyaretler oldu, İzmire yakışan bir hava oluşturulmaya çalışıldı. Biz Kuş Cenneti konusunda olduğu gibi bazı komisyonlarda bunu yaptık. Türkiye Belediyeler Birliğine'de delegasyon gidiyor. AK Parti ve MHP'den de 2-3 arkadaş olsun temsilen dedik, ortak liste demokrasi açısından uygun olur dedik ama arkadaşların demokratik tercihi bu doğrultuda oldu" ifadelerini kullandı.

AK Parti cephesinde bu tutum, ‘muhalefetin yok sayılması’ olarak nitelendirildi. 

AYDEMİR: "TEMSİLDE HATA!"

AK Parti Bayraklı Meclis Üyesi Latif Aydemir, “İktidar, muhalefet ayırt etmeksizin görev almak gerekiyordu ancak yeterli sayı olmadığı için üye veremedik. Biz mecliste 38 kişiyiz, onların ise sayısal üstünlüğü çok. İzmir’i iktidar ve muhalefetiyle yönetecek  kişilerin görev alması kanaatindeyim. En kötü 3 üye verilebilirdi. Türkiye’nin üç büyük ilinin içerisainde bir kişinin olmaması temsilde hatadır. Başlangıçın böyle olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Temsil açısından nasıl ki yurtdışı ve yurtiçi komisyonlarda vekiller nezlinde yer veriliyorsa yerelde de muhalefetin yok sayılmaması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

ATMACA: "YANLIŞ BULUYORUM"
AK Parti Gaziemir Meclis Üyesi Uğur İnan Atmaca ise, "CHP her fırsatta çoğulcu demokrasiden, katılımcılıktan, ortak akıldan bahsediyor ama iş fiiliyata geldiğinde olumsuz çıkışları oluyor. Örneğini daha önce  Kıyı Ege Belediyeler Birliğinde de yaşadık. Gaziemir Belediyesinde de biz bunu dile getirdik, 'biz seçimi kazandık' dediler. O zaman biz belediyenin kurumsal yapısında komisyonlarda da yer almayalım, mecliste görüş belirtmeyelim. Bunu istiyorlar sanırım. Demokrasiyi yaşatmak istiyorsak her alanda uygulamalayız. AK parti ve MHP'den de temsilci alınması gerekiyordu. Alınmamasını çok yanlış buluyorum" dedi.