Geçtiğimiz aylarda birbiri ardına gelen cinsel taciz iddialarıyla Hollywood'u şoke eden ünlü komedyen Russell Brand, vaftiz olacağını duyurdu. Brand, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Hıristiyan olarak vaftiz edileceğini ve bunu geçmişi geride bırakmak için bir fırsat olarak gördüğünü söyledi.

Russell Brand, Hristiyan inancını keşfetmek için aylardır verdiği çabanın sonunda vaftiz edileceğini belirtti. Ünlü komedyen, paylaştığı bir videoda "Bu Pazar, bu işe girişiyorum. Vaftiz oluyorum" dedi.

"YENİDEN DOĞMAK İÇİN BİR FIRSAT"

Vaftizin kendisine ölme ve yeniden doğma fırsatı olarak anlatıldığını belirten Brand, "Aydınlanmış ve uyanmış bir insan olarak yaşayabilmem için geçmişi geride bırakmak ve İsa'nın adıyla yeniden doğmak için bir fırsat" diyerek sözlerine devam etti.

Ünlü oyuncu, bunu Thames Nehri'nde yapmayı düşündüğünü -ki yakın zamanda yüksek düzeyde E.Coli içerdiği tespit edilmişti- söyledi: 1Günahları arkamda bırakıyor olabilirim ama bazı güzel şeyler de topluyor olabilirim."

48 yaşındaki Brand, Aralık 2023'ten itibaren sosyal medya profillerinde Hıristiyanlıkla olan ilişkisini anlatan çok sayıda fotoğraf ve video yayınladı. Ocak ayında yayınlanan bir videoda neden haç takmaya başladığını açıkladı ve İsa figürünün kendisi için daha da önemli hale geldiğini belirtti.

Diğer videolarında da Brand, tespih ile dua ederken ve perhiz ile ilgili düşüncelerini anlatırken görülüyor.

CİNSEL TACİZ SUÇLAMALARINDAN SONRA DİNE YÖNELDİ

Brand'in Hristiyan inancına yönelmesi, Eylül 2023'te ortaya çıkan cinsel taciz suçlamalarından hemen sonra geldi. Sunday Times, The Times ve Channel 4'ün ortak soruşturmasıyla gün ışığına çıkan çok sayıda cinsel saldırı suçlamasının odağında yer aldı. O sırada biri 16 yaşında olan dört kadın, Brand'in 2006 ile 2013 yılları arasında kendilerine cinsel saldırıda bulunduğunu iddia etti.

Bu iddiaların hemen ardından bir başka kadın da Brand'in 2011 yapımı "Arthur" filminin setinde kendisine saldırdığını iddia ederek Brand'e dava açtı.

İddialara yanıt olarak Brand, geçmişte yaşadığı tüm cinsel ilişkilerinin her zaman rızaya dayalı olduğunu ileri sürerek herhangi bir yanlış yaptığını reddetti.

Brand, Hıristiyanlığa yönelmeden önce ise kendini Budist olarak tanımlıyordu ve Hare Krishna Hareketi ile ilgileniyordu.

Son yıllarda Brand, TikTok, Instagram, YouTube ve Twitter'daki hesaplarındaki 13 milyon abonesine COVID-19, ifade özgürlüğü ve Ukrayna'daki savaşla ilgili gönderiler yayınlıyor ve komplo teorisi alanında sosyal medya fenomeni olarak öne çıkıyor.