Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediyesi Eylül Ayı üçüncü bileşimi Başkanvekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleştirildi.

İZDOĞA'YA SERMAYE ARTIRIMI

Meclis gündemine Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZDOĞA'nın 218 milyon 836 bin 512 TL tutarındaki ayni sermayenin devri ile mülkiyeti İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan Selçuk ilçesi Belevi mahallesi, 163 ada 324, 325, 326, 327, 328 no’lu taşınmazlar ile 185 ada 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10 no’lu taşınmazların ayni sermaye olarak verilmesine, Fidanlık kurulması amacıyla 76 milyon 728 bin 739 TL nakdi sermaye artırımından payına düşen yüzde  74,0400'una tekabül eden 5 milyon 809 bin 958,36 TL’lik rüçhan hakkının kullanılarak nakdi sermaye olarak karşılanabilmesini içeren önerge geldi.

CHP'Lİ KÖKLÜ: "MAKSAT İŞBİRLİĞİ YAPMAK"

Önerge hakkında bilgi veren Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Bülent Köklü, "Bu sermaye artırımı iBB'nin kendi mülkünün ayni olarak aktarılması ile ilgili, konu bu, gündeme gelen konu da bu. Nasıl yapılabileceği noktasında başka görüşler olabilir ama konu bu değil, konu ayni sermaye artışı ile ilgili. Nakdi sermaye ise, ortaklarının sermaye paylarını koruması için de nakdi sermaye artışlarında diğer şirktelerin yapması gerekiyor. Burada yapılan işlem fidan üretimi, bölgede kooperatifler de var. Maksat işbirliği yapmak. İşbirliği protokolü ile araziye ihtiyacı olan kooperatiflerin araziyi kullanımıyla ilgili. Kimse kimseye bir şey vermiyor. Dışarıdan ithalatı azalmak için, bölgedeki üreticilerle de üretim işbirliği yaparak, dağıtmakla alakalı. Ancak konu sermaye artırımı" dedi. 

HIZAL: "GÜVEN EKEN KİMDİR?"

Önergeye Cumhur İttifakı grubu karşı çıkarken, İBB'nin arazisinden kooperatiflere yer verileceğini kaydetti. AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, "İZDOĞA Yönetim Kurulu Başkanı Güven Eken, artık gördüğü her şeyi babasından isteyen çocuğa döndü. Marjinal fikirleriyle ortaya çıkan Güven Ekem kimdir ya!" çıkışında bulundu. CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın ise, "Böyle bir üslup yok, bu sözleri kınıyorum" ifadelerini kullandı. Millet İttifakı'nın oylarıyla önerge kabul edildi. 

AĞIR SANAYİ KENT İÇİNDEN ÇIKACAK MI?

Kent içinde kalan ağır sanayi alanlarının, kent dışına taşınmasına, söz konusu alanın da kentsel yerleşim alanı olarak planlanmasına ilişkin önerge gündeme geldi. 

AK PARTİLİ BOZTEPE: "DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN"

AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, tamamen eş dost alışverisinde görsün. Bu ağır sanayiyi buradan çıkarabilecek misiniz, hayır. Zaten onlar ne zaman isterse o zaman çıkacağını söylüyorsunuz. O zaman bunu neden yapıyoruz! Buradaki iş insanlarına bu önerge ile çok büyük bir rant sağlanacak. Kent genelinde plan yapalım, metropolde, kent merkezinde ağır sanayi yapılmasın" dedi.

CHP'Lİ ÖNAL: "TAŞINMAYA TEŞVİK EDİYORUZ"

İmar Komisyonu Başkanı İrfan Önal, önergeye ilişkin açıklamada bulunarak, "Başkanımızın seçim vaatlerinden biri, ağır sanayinin kent merkezinden çıkarılmasıydı. Keşke sizden de yeterli desteği görebilseydik ve ağır sanayiyi kent içinden gönderebilseydik. Bizim yapabildiğimiz, bunların büyümesinin önüne geçebilmek, tesislerini büyütmelerini engelleyecek kullanım kararı getiriyoruz. Bizim yetkimiz bu kadar. Batıçim'in üstünü planlıyoruz, burayı sanayi olarak büyütemeyecek, isterse konut alanı olarak kullanabilecek, bunu yapabilmesi için de taşınması gerekecek. Biz taşınmaya teşvik ediyoruz. Planla bizim elimizden gelen bu sanayilerin büyümesini engelleyebilmek" dedi. 

"İNSANLAR KANSERE YAKALANIYOR"

Bornova ve Kemalpaşa'da bulunan ağır sanayinin, çevreye ve insan sağlığına zarar verdiğine dikkat çeken Önal, "Etrafta yaşayan insanlar kansere yakalanıyor, yüksek patlayıcılarla hastalıklar çoğalıyor. O insanlara gidin sorun ve merkezi hükümetten ne beklediklerini görün. Bizim elimizden gelen bu, onları çıkartacak yaptırım da merkezi hükümetin" ifadelerini kullandı. 

PLAN DEĞİŞİKLİĞİ TARTIŞMASI

Güzelbahçe ve Dikili'ye yönelik imar planı değişikliği kapsamında ise, AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, "Belediye Bakanlığın planını takmıyor, 'Biz 25 binlik planlarımızı istediğimiz gibi yaparız' diyor. Siz planları objektif kriterlerinizle yapmazsanız, kişiye göre, belediyesine göre plan yapmış olursunuz. Güzelbahçe'ye yapmadığınızı Dikili'ye yapıyorsunuz. Bu şekilde bu şehrin gelişiminin önünü açamazsınız" dedi. Hızal'a yanıt veren Önal, "Planlamadaki arkadaşlarımız talepler doğrultusunda, nüfusa göre çalışmalarını yapıyor. Siz 100 binlik planları yaparken belediyeye soruyor musunuz" yanıtını verdi.