Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Türkiye'de 2023 yılında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerini kaybeden CHP'de başlayan değişim sürecinin çalkantıları devam ediyor. Kurultayla Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu değiştirerek, Özgür Özel'i Genel başkan seçen CHP, İzmir için aday belirleme sürecini de tamamladı.

BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI BELİRLENDİ

Merkez Yürütme Kurulu ve Parti Meclisi'nde yaşanan tartışmaların yanı sıra CHP Lideri Özgür Özel'in bizzat ilgilendiği İzmir'de Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer dahil olmak üzere ilçe belediye başkanlarında da değişim kararı alındı. Bazı ilçelerde sürece ilişkin itiraz ve istifalar yaşanırken, İzBB Başkanı Tunç Soyer'den "Siyasi nezaketsizlik" çıkışı geldi. Soyer, aday gösterilmeyeceğini MYK toplantısından 5 dakika önce öğrendiğini dile getirerek sitem etti.

"BAŞKA BİR PARTİDEN ADAY OLMACAĞIM" DEDİ

Soyer'in siteminin ardından, kamuoyu ve parti kulislerine "Başka bir siyasi partiden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olacak" söylemleri yayılırken, Soyer net bir dille başka bir partiden aday olmayacağını, gündeminde DEM ya da TİP olmadığını açıkladı. 

SOYER VE ÖZEL GÖRÜŞTÜ

Soyer'in 31 Mart seçimlerinde ne yapacağı İzmir gündemindeki yerini korurken, flaş bir gelişme yaşandı. Soyer, CHP Genel Merkezi'ne giderek Özgür Özel ile görüşme gerçekleştirdi. Özel ve Soyer görüşmesinin ardından "İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı değişecek" iddiaları gündeme geldi. Ancak Özel'in Soyer'e böyle bir teklifte bulunmadığı, yapılan görüşmede Soyer'in başka bir görev ile sürece dahil etmek olduğu ortaya çıktı. 

"ÖZEL'İN DAVETİ ÜZERİNE GÖRÜŞTÜK"

Yapılan görüşmenin ardından Soyer, "Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel’in davetiyle Ankara’da görüştük.  İzmir ve İzmir'deki yerel seçim ile ilgili endişelerimi, görüş ve önerilerimi ilettim. Kendisinin gelecekte farklı alanlarda birlikte çalışmamız ile ilgili teklifleri için teşekkür ettiğimi, ancak şu an böyle bir talebim olmadığını dile getirdim. İzmir'in ve Türkiye'nin aydınlık geleceği için doğru olanı söylemeye, bu memleket için canla, başla, aşkla çalışmaya devam edeceğim" açıklamasında bulundu. 

SOYER OFİS TUTTU İDDİASI

Soyer'in Özel'den gelen teklifi reddetmesiyle birlikte örgütte "Soyer Genel Merkeze karşı bayrak açtı" yorumları yapıldı. Öte yandan Soyer'den "Ofis" hamlesi geldiği öğrenildi. İddialara göre İzBB Başkanı Tunç Soyer, CHP Genel Başkanlığı'nı kurultayda kaybeden Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'da açtığı gibi İzmir bir ofis açma kararı aldı. Soyer'in siyasi görüşmelerini bu ofiste yapacağı kaydedildi. 

1 NİSAN İÇİN KOLLAR SIVANDI MI?

Öte yandan Soyer'in ofis hamlesi için bazı partililer, "1 Nisan hazırlığı" yorumunu yaptı. İzmir'de aday belirleme sürecinden memnun olmayan kurultay delegelerinin, yerel seçimlerin ardından olağanüstü kurultay için imza toplama hazırlığında olduğu aktarıldı.