GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ESHOT filosuna katılan 23 otobüsün tanıtım töreninde müjde verdi. Soyer, "İzmir'in parası, İzmirlinin cebinde kaldı.

Burada Mercedes ve Otokar firmalarının yöneticilerine teşekkürlerimi sunuyorum. 

Emeği geçen başta ESHOT Genel Müdürlüğümüz Erhan Bey olmak üzere ESHOT Genel Müdürlüğümüzün tüm  yöneticilerine ve çalışanlarına ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum.

Bugün bir müjdeli haberim var. Açtığımız Çiğli Tramvay, gelecek hafta açacağımız Narlıdere Metrosu aldığımız ve alacağımız yeni otobüsler sizlerle bu müjdeli haberi paylaşmama imkân verdi.

Toplu ulaşımda 90 dakika değil, 120 dakika ücretsiz aktarma sistemi için gerekli çalışmaları başlattık ve tamamladık. İzmirliler artık tek biniş ücretiyle 120 dakika boyunca ücretsiz seyahat edebilecek. Bu ay içinde UKOME’den alacağımız karardan sonra Mart ayından itibaren uygulamayı başlatacağız. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun" dedi.

ÜCRETSİZ YAPMA ÇALIŞMAMIZ VAR

Soyer, "Aslında, toplu ulaşımı İzmir’de tamamen ücretsiz yapma yönünde çalışmamız da vardı biliyor musunuz? Tüm Türkiye’ye örnek olacak bu konuda, uzun süren hazırlıklarımızı da tamamlamıştık.

Hazırlıkları yaptık değil mi Erhan Bey?

Zaman ne gösterir bilinmez... Bakarsınız nasip olur, onu da yaparız" dedi. 

Soyer, şunları söyledi:

"İzmir'in Cumhuriyet aşığı mert insanları!

Görev sürem içerisinde, sadece ülkemiz tarihinin değil, dünya tarihinin en sarsıcı, en zorlu 5 yılını yaşadık. Pandemiye ve tüm ekonomik zorluklara rağmen, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak sizlere verdiğimiz sözlerden bir adım dahi geri atmadık. Gururla söylüyorum, her yıl bütçemizin yaklaşık yüzde 40’ını yatırımlara harcadık. Tüm zorlu süreçlerde işsiz kalan, aşsız kalan, evlerinden dahi çıkamayan yurttaşlarımıza milyonlarca liralık sosyal yardımlarla destek olduk. El verdik, gönül aldık.  Bundan daha güzel, daha anlamlı bir sevgi bağı düşünemiyorum.

Öyle zannediyorum ki ben seçim vaatlerinin başarı oranını şeffaf bir şekilde duyurarak yazılı bir kitaba dönüştüren bu dönemin tek Büyükşehir Belediye Başkanıyım. 

Bu nedenle çok müsterihim.

Vaatlerimin yüzde 87'sini gerçekleştirmiş olmanın büyük bahtiyarlığı ve gururu içindeyim. 

İzmirlilerin samimi ilgisi, sevgisi, desteği ise gururların ve mutlulukların en büyüğüdür. 

Tüm kalbimle söylüyorum, bu gurur bana da evlatlarıma da yeter.

Hiç ümitsizliğe kapılmayın. Asla ama asla karamsarlığa düşmeyin. Birlikte yürüyecek daha çok yolumuz var.

Bu memleket için, İzmir için son nefesime kadar hizmet edeceğim.

Bunu, kimsenin ekmeğine yağ sürmeden, bu toprakları rant çetelerine peşkeş çekmeden yapmaya devam edeceğim.

Alnımız ak, başımız dik. 

Her şeyi hep birlikte başardık. Bu gurur İzmir'indir!

Hepinizi Allah’a emanet ediyorum.

Hakkınızı helal edin.

Sizleri en içten dileklerimle selamlıyorum"