GÜNDEME BAKIŞ - Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, FOX TV’de yayınlanan ‘Çalar Saat’ programına konuk oldu. Soyer programda birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"ŞAŞI BİR BAKIŞ AÇISI VAR, SİYASİ BİR KARARSA İZMİR'E ÇOK YAZIK!"
Hükümetin Halkapınar-Otogar metro hattı için 3 bin TL ayırmasıyla ilgili konuşan Tunç Soyer, “Hikayenin geçmişinden bahsedelim. Cumhurbaşkanlığı Yatırım ve Bütçe Başkanlığı var. Ve buraya kentle ilgili projeler gönderiliyor. Bu daire de bunların yapılıp yapılmayacağını, programa alınıp alınmayacağına karar veriyor. Bu metro hattı…2014 yılında yatırım programına alınmış. Yani 9 yıldır duruyor orda ve 9 yıldır her sene bütçe ayrılmadan pas geçiliyor. Bunu ilk gördüğüm zaman şaka zannettim ama sonra anladım ki bu gerçek! Geçen yıl da bu proje için 3 bin lira bütçe ayrılmıştı. Bu sene de merakla bekliyorduk ama ayrılmadığını gördük. Bunu Şaka mı diye paylaşmıştım ama çok üzücü bir şey. Bu İzmir halkına reva görülen çok üzücü bir şey. Bütçeler birer tercihler manzumesidir. Bunun adil olması lazım. 81 vilayete yayılan bir mantığının olması lazım. Şimdi siz 9 yıl önce önemini tespit ettiğiniz bir yatırımı 9 yıl boyunca bütçe ayırmayarak bir noktada tutarsanız o zaman insanların, 'Bize bunu niye reva görüyorsunuz?' diye sorma hakkı var. Yüz yüze gelebilsem, 'Bunu İzmir’e yapmayın' demek isterim. Şunu görüyoruz, gerçekten şaşı bir bakış açısı var. Objektif olmayan, belki bir takım siyasi tercihlerle şekillendirilen ve sonuç itibariyle de İzmir'in cezalandırıldığı bir tablo bu. Siyaseten ders vermek isterseniz bir çok argüman bulabilirsiniz ama burada İzmirli'yi mağdur etmek kabul edilebilir bir şey değil. Eğer siyasi bir kararsa İzmir için çok yazık" diye konuştu. 

METRO AĞINI ANLATTI

Soyer, şunları söyledi:

 "Buca Metrosu için bu yıl ayıracağımız 1.45 milyar, toplam bütçesi aslında 1 milyar euro... Biz bunun kaynağını bulduk. 4 ayrı uluslararası bankanın iştrak ettiği bir konsorsiyoumdan 490 milyon euroluk bir kredi sağladık. 3.20 faizli, 4 yıl ödemesiz, 12 yıl vadeli bir rakam. Bununla ilgili çalışmaya başladık. İlk tüneli açmak üzere 136 fore kazık çakımı yapılıyor şu anda... Önümüzdeki günlerde 3 ayrı tünel açma makinesi yerin altına inecek. Buca Metrosu İzmir tarihinin en büyük yatırımı ve olağanüstü rantabl bir projesi... 4 yıl geri ödemesiz dönemde inşaatı bitireceğiz. İnşaatı bitirene kadar bir geri ödeme olmayacak. İşletme başladıktan sonra geri ödemesi başlayacak. Günde 400 bin yolcu taşıyacağımız, senede 45 milyon euro gelir elde edilecek bir proje. Buca en kalabalık ilçelerinden biri ve betona çok sıkışmış. Yer üstünde trafik olağanüstü hafifleyecek, çok daha konforlu ulaşım olacak ve ne belediyenin, ne hükümetin, hiç kimsenin cebinden para çıkmadan çıkmadan kendi kendini amorti edecek bir yatırım. Peki bankalar bu parayı niye verdi? Çünkü İzmir’in tüm dünyada olağanüstü bir güvenirliliği var.  Çiğli Tramvayımız var, 2 milyar bütçeli bir proje, onu da 2023’te açacağız. Narlıdere Metrosu'nu 2023’ün 30 Ağustosu’na yetiştirmeye çalışıyoruz. 11.2 kilometrelik bir hat, orada da 270 milyon euroluk bir harcama yaptık şu ana kadar. Gördüğünüz gibi böyle milyon euroları harcadağımız olağanüstü yatırımlar yaptığımız bir şehirden bahsediyoruz. Bütün bunları İzmir kendi kaynaklarıyla, yetmediği yerde uluslararası finans kuruluşlarından bulduğu destekle yapıyor. İzmir kendi ayakları üzerinde durmayı başaran bir şehir. Bunu nereden biliyoruz? Depremden biliyoruz. 1 ayın sonunda tüm çadırları söküp kaldırmıştık. Herkesin başını sokacağı bir ev bulmuştuk. Bunu sadece büyükşehir olarak bir yapmadık, tüm İzmirliler olağanüstü bir dayanışma örneği sergileyerek, muazzam bir imeceyle, belki de Türkiye tarihinin en büyük kampanyasıyla 5 aylık kira bedellerini yatırarak çadırları söktük. İzmir buna muktedir. İzmir birbiriyle dayanışma içinde olmayı başaran ve 'Dışarıdan gölge etmesinler başka ihsan istemem' noktasında duran bir şehir”

ELEKTRİKLİ FERİBOTA ONAY YOK! 
Soyer, "Biz elektrikli feribot almaya karar verdik. Çünkü bütün dünya karbon salınımını azaltmaya çalışıyor, büyük bir enerji krizi var. Dolayısıyla elektrikli feribotlar kullanmamız hem çok ciddi bir tasarruf sağlayacak hem de karbon salımını azaltarak iklim kriziyle mücadeleye katkı sunacak. 6 feribot alımı için 38 milyon euroluk kaynağa ihtiyaç var. Biz bunun 23 milyon Eurosunu uluslararası finans kuruluşlarından bulduk. 10 milyon Euro da hibe bulduk. Büyükşehir'e yükü sadece 5 milyon Euro olacak. 38 milyon euro’luk proje için Cumhurbaşkanlığı Yatırım Bütçe Başkanlığı onay vermedi, yatırım programına bile almadı. Ben 4 yıldır elektrikli bir araç kullanıyorum. Bunu bir farkındalık yaratmak için yapıyoruz. Dünya büyük bir iklim kriziyle karşı karşıya. Yalancı bir bahar yaşıyoruz aylardır. Bu hikaye çok daha can yakacak" dedi.