GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Fox TV’de yayınlanan Çalar Saat programına katıldı. Soyer, adaylıkla ilgili soruya şu çarpıcı yanıtı verdi:

“Net olarak aday adayıyım. Çünkü geçen 5 yılda mutfağı toparladık. Şimdi salonda yemek vermek istiyoruz. Emin olan İzmirlileri sadece hizmet performansına oy vermezler, aynı zamanda demokrasiye, laikliğe, bağımsızlığa, özgürlüğe oy verirler. O nedenle biz kendi kendimizle yarışıyoruz. O nedenle dünyayla entegre olmaya çalışırız. O nedenle İzmir’in dünyadaki yerini büyütmeye, İzmir’in dünyadaki farkındalığını arttırmaya çalışırız. Avrupa ile 10 yılı aşkın süredir kurduğumuz bütün bu ilişkiler aslında bu amaca matuftur. Avrupa Ödülü de Avrupa Bölgeler Meclis Başkanlığı da… İnşallah önümüzdeki haftada da Avrupa Gençlik Başkenti ilan edileceğiz. Özetle tüm bunları yapmamızın sebebi bu. Ve görecekseniz biz İzmir'i yine Türkiye’nin lokomotifi olarak, yine Anadoludaki aydınlığın müjdecisi olarak ileriye taşıyacağız”

BU BENİM KARNEM

Soyer, sözlerine şöyle devam etti:

“Göreve geldiğimizde 165 proje vaadinde bulunmuştum. 144’ünü gerçekleştirdik. Bu benim karnem. Altyapıya büyük yatırımı yapmaya çalıştık. 3 büyük yatırım aynı anda devam ediyor. İzmir tarihinde ilk kez oluyor. Narlıdere metrosunun 7 Şubat’ta açılışını yapacağız. Buca metrosu İzmir tarihinin en büyük yatırımı. Çünkü 400 bin kişiyi taşıyacağız. Tesis kendi kendini ödeyen bir yapı…Çiğli Tramvayını 14 Şubat’ta açacağız. 2 milyar 150 milyar Euro. 11 milyar TL sadece Körfezin temizlenmesi için harcadık. Körfez’de kokuyu kestik. Yüzülebilir körfez için yoğun bir çabamız var. Şehrin alt yapısını tamamen değiştiriyoruz. Kemeraltı’nın altına yer altı nehirleri yapıyoruz. UNESCO’ya gireceğiz. Bunları dışarıdan baktığımız zaman görmeyebilirsiniz. Yaşanabilir ve dirençli bir şehir yaratmak istiyoruz. Geldiğimiz günden beri yer altına muazzam bir yatırım yapıyoruz. Bunu en sıkıntılı günlerde yapıyoruz. Kriz döneminde. Bütçemizin yüzde 40’ını yatırıma ayırıyoruz”