GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Tunç Soyer, Bir TV'de yayınlanan Politika Durağı programında Gazeteciler Onur Çakır, Sercan Avcı ve Mustafa Akbaş'ın sorularını yanıtlayarak, 2024 yerel seçimleri için CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun İzmir adayını neden henüz açıklamadığını değerlendirdi. 

"İKİNCİ DÖNEME BÜYÜK HIRS, TUTKU VE AŞKLA HAZIRLANDIM"

İkinci dönem için çok daha hırslı olduğunu dile getiren Soyer, "2019 seçimlerinde 30 Ocak'ta, seçime 2 ay kala benim adaylığım açıklanmıştı. Daha çok zaman var, 6 ay var. Kongre süreçleri, kurultay var. Hangi dinamiklerle, nasıl irade ortaya konularak adaylar belirlenecek, onları ben bilemem. Ama ben 2 dönem Seferihisar'da belediye başkanlığı yaptım. İlk dönem inanılmaz bir altyapı çalışması yaptım, ikindi dönem ise dünya markası yaratıldığını gördü insanlar. İzmir'de de altyapıya müdahale ettik, üst yapıya ilişkin de büyük hayallerimiz var. İkinci dönemine büyük hırs, tutku ve aşkla hazırlanan bir Tunç Soyer var" dedi. 

"ADAYLIK NOKTASINDA KAYGIM YOK"

Soyer, "Gerçekten ben belediye başkanlığının 2 dönem yapılması gerektiğini düşünüyorum, özellikle de Büyükşehir Belediye Başkanlığının. Adaylık noktasında bir kaygım yok ifadelerini kullandı. 

"ÖZLALE'NİN ADAYLIĞI MANEVRA"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in diğer illeri açıklamazken İzmir için İBB Başkan Adayı açıklaması yapmasını siyasi bir argüman olarak değerlendiren Soyer, "Bunlar siyasi partilerin büyük resme bakışı ile ilgili manevralar. Adalet ve Kalkınma Partisinde herhangi bir hareketlenme yok henüz. 6 ay çok uzun bir süre, siyasi parti liderleri müzakere yapabilirler, kapılar kapanır, açılır. Öyle bir anlaşma zemini olursa, Ümit (Özlale) Bey'e çekilin derlerse ne olacak, başka bir tablo çıkacak. O noktaya giderken sizin elinizi güçlendirecek bir argümandır adayınızın olması noktasında bakılıyor olabilir" diye konuştu. 

"ÖZLALE 30 YILDIR İZMİR'DE YOK"

Gazetecilerin, Özlale'nin daha düne kadar Soyer'in yanında olduğunu hatırlatması üzerine konuşan Başkan Soyer, "Özlale'nin bu çıkışları beni şaşırtmaz mı, anlamıyorum. Seçim sürecinde, iktisat kongresinde... 4 ay öncesine kadar başka bir şey vardı, şimdi 56 bin çalışan, körfeze kimyasallar döküldüğü çıktı ortaya. İYİ Parti meclis üyelerinden bilgi alsa daha farklı bir çıkış yapardı diye düşünüyorum. 30 yıldır İzmir'de yok. Sokaklarını gezdim daha iyi yönetirim demesi şaşırtıcı" dedi. 

"TEK RAKİBİM KENDİMİM"

"AK Parti'de rakibim şu olsun dediğiniz biri var mı" sorusunu yanıtlayan Soyer, "Ben hayatımda kimseyle rekabet etmedim, kendimle rekabet ettim. Bu hamaset değil. Buradan asla hafife aldığım anlamı çıkmasın, her biri mutlaka kıymetli insanlar. İBB'ye aday, talip olmak büyük iddia zaten ama ben sadece kendimle rekabet ettim hayatım boyunca. Ben kendimi aşmaya çalışıyorum" açıklamasında bulundu. 

"KEMAL BEY DEVAM ETME NİYETİMİ BİLİYOR"

Soyer, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na devam etmek istediğini söylediğini anlatarak, "Aleni ettim, kendisine de ettim. Zaten benim devam etme niyetimi biliyor Kemal Bey" dedi.