GÜNDEME BAKIŞ- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İşçi, Çiftçi,  Sanayici, Tüccar ve Esnaf Gruplarının Oluşturdukları Bildirgelerin Nihai Hali ve Kongrenin Sonuç Bildirgesinin Tartışılacağı İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi'nin üçüncü ve son Yüksek İstişare Kurulu Toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu.

“OYLAMA YARIN YAPILACAK”
Başkan Tunç Soyer, büyük ölçüde çalışmaların sonlandığını ancak henüz tam anlamıyla bitmediğini ifade etti. Soyer, “Büyük ölçüde paydaşlarımızın çalışmaları tamamladık. Yüksek İstişare Kurulumuz son revizyonları yapmak üzere bir araya geldi. Son gözden kaçan veya ihmal edilen, eksik kalan huşuları tamamlamaya çalışıyoruz. Metinin yüzde 80’ni bitti. Bu metinden kastım giriş bölümü işçi, çiftçi, tüccar vb. aldığı kararların çerçevesini ortaya koyan bir metin olacak. Çalışma 1-2 saat içimde bitecek ve yarın varsa esnafların, tüccarların, çiftlilerin uzlaşamadığı noktalar son kez değerlendirilecek ve yarın da oylama gerçekleştireceğiz böylece son neticeyi almış olacağız. 21’de de son halini yayınlayacağız” diye konuştu. 


“GENEL BAŞKANLARI AĞIRLAMNIN HEYECANINI YAŞIYORUZ”
Bu akşam gerçekleşecek olan toplantı hakkında da konuşan Soyer, “Millet İttifakı’nın Genel Başkanlarını bu akşam dinleyeceğiz ve onlar da bize ilham olacak, geleceğe dair ortaya koyacakları açıklamalarını da bu akşam dişeyeceğiz.  Onları da İzmir’de bu akşam misafir etmenin heyecanı içindeyiz. Yarın da Genel Başkanlarımızdan sonra tüm belediye Başkanlarının katılımı ile dirençli kentler yaratmak için toplanıp, görüşeceğiz. 8 ay süren maratonun böylece sonuna doğru yaklaşıyoruz. Geleceğe bırakacağımız bir kongreyi de tamamlamış olacağız. Biz bu kongreyi burada bırakmayacağız her sene bir ilerleme kongresi gibi bir şey yapacağız, hangi kararlarda yol alındı, hangilerinde engeller çıktı, bunları da aşmak için çalışıp, bir gözden geçirme her yıl yeniden gözden geçirme toplantıları yapacağız. Biliyoruz ki burada alınan kararalar ülkemizin geleceğini aydınlatacak” ifadelerini kullandı.