Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Tunç Soyer, gündemi değerlendirerek, 2024 yerel seçimleri sonrasına ilişkin hedeflerini anlattı.

"PARTİ İÇİ DEMOKRATİK BİR YARIŞTI"

CHP'nin 38'inci Olağan Kurultayı'nı Özgür Özel'in kazanmasıyla birlikte, "Soyer, kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu'na destek verdi. Bu nedenle tekrar aday yapılmaz" iddialarına yanıt veren Soyer, "Böyle bir şeyin olmayacağını Genel Başkanımız da ifade etti. Bu parti içi çok demokratik bir yarıştı ve bence sonuçları itibariyle de benim öngördüğümden daha pozitif bir tablo çıktı ortaya. Partiye küsmüş seçmenimizle parti barıştı. En azından barışmasının ip uçları çıktı ortaya. Yani öyle bir iklim doğdu ki; küskün olup sandığa gitmeyecek olanlar, bence bu iradelerini değiştirmeye başladılar. Bu çok kıymetli bir şey. O nedenle bu sonucun CHP için çok olumlu etkiler yaratacağını düşünüyorum" dedi.

"FARKLI BEKLENTİLERLE YAPILAN TESPİTLER GERÇEKLE ÖRTÜŞMÜYOR"

Özel'in kurultay sonrası yaptığı belediye başkan adayı belirleme yöntemlerine dikkat çeken Soyer, "Genel Başkan da seçim sonrasında yaptığı açıklamalarda ne kendisini destekleyenlerin desteklediği için ödüllendirileceğini ne de destelemeyenlerin desteklemedikleri için cezalandırılacağını söyledi. Böyle bir şeyin asla olmayacağını söyledi. Çünkü bu hakikaten bir demokrasi şöleniydi. Türkiye'ye bir demokrasi dersiydi. Hangi siyasi parti bugün genel başkanını böyle bir kurultayda değiştirebiliyor, hangi siyasi partide bu kadar eleştiriler, karşılıklı, alenen yapılabiliyor? Kelimenin tam anlamıyla bir demokrasi şöleniydi. CHP; Türkiye'ye başka türlü bir parti içi demokrasinin olabileceğini gösterdi bu kurultayla. Yakıştırmalar, bir takım farklı beklentilerin sonucu ortaya çıkmış bu tespitler gerçekle örtüşmüyor" ifadelerini kullandı.

"HİÇBİR ZAMAN PÜRÜSSÜZ YOLDA YÜRÜMEDİK"

"Aday gösterilmez" söylentilerinin sorulması üzerine Soyer, "Siyasetin olağanı. Ben 10 sene Seferihisar'da belediye başkanlığını yaptım. 4,5 seneyi aşkın süredir Büyükşehir'deyim. Hiçbir zaman pürüzsüz bir yolda yürümedik ki biz. Her zaman böyle spekülasyonlar, böyle saldırılar, tartışmalar olageldi. Biz işimizi yapmaya devam ettik, aynen öyle devam edeceğim. Adaylaşma noktasında bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum" açıklamasında bulundu.

"ANKARA'YA GİDERİZ AMA ÖNCE BURADA YAPACAĞIMIZ İŞLER VAR"

"Özgür Özel ile görüşmeniz oldu mu?" sorusunu yanıtlayan Tunç Soyer, "Ayak üstü Manisa ziyareti için İzmir'e indiğinde karşıladık, orada ayak üstü konuştuk ama daha öyle bir hava yok. Daha sonra olur o. Gideriz mutlaka Ankara'ya ama önce burada yapacağımız işler var" dedi.

"ANKETTE OYUM YÜZDE 57 ÇIKTI"

İBB'nin çalışmalarından İzmirlilerin memnun olduğunu aktaran Soyer, "Biz sık sık anket yaptırdık. Birçok kuruluşla çalıştık. En son Can Selçuki yapmıştı, sonra bir tane daha sadece CHP yönetiminde olmayan belediyelerle ilgili ayrı bir çalışma daha yaptırdık. Şu anda devam eden başka çalışmalar da var. Beni soruyorsanız çok şükür iyi çıkıyor sonuçlar. Can Selçuki'nin 14 - 28 Temmuz'da yaptığı çalışmada yüzde 57'ydi ki; CHP seçmenin kırgın olduğunu bildiğimiz, ittifak olmayan bir tabloda yüzde 57 iyi bir rakam" açıklamasında bulundu.

"YEREL SEÇİMLERDE YÜZDE 100 OY ARTIŞI SAĞLAYACAK"

Özel'in Genel Başkan olmasının Ege Bölgesi'nde rüzgar estirdiğini ve bu rüzgarın yerel seçim sonuçlarına da yansıyacağını anlatan Soyer, "Manisa'yı alacağız. Ege'de Balıkesir ve Manisa'yı alacağız. Denizli'de çok uğraşacağız. Ben Ege ile ilgili bu kadarını söyleyeyim. İzmir tabi ki bizde, onda tereddüt yok. Özel'in seçilmesi yerel seçimlerde yüzde 100 oy artışı sağlayacak" dedi.

"ÖZGÜR BEY'İN ZİHNİNDE İZMİR RÜZGARI ESİYOR"

Soyer, İzmir öncülüğünde birçok ilin alınacağının altını çizerek, "MYK'dan belli değil mi biraz, İzmir rüzgarı esiyor. MYK'da da, Özgür Bey'in zihninde de İzmir rüzgarı esiyor. Sonuçta İzmir ağırlığını koymaya başladı. Ben bu ağırlığın Manisa'ya da, Balıkesir'e de, Denizli'ye de etki edeceğini düşünüyorum. Bu tabi ki İzmir'in öncülüğünde olacak" diye konuştu.

"30'DA 29 HAYAL DEĞİL"

Soyer, iktidarın gücünün yerel seçimlerle dengelenmesi gerektiğini anlattı ve "İzmir'de 30'da 29 asla hayal değil. (2009'da CHP 30 ilçenin 29'unu kazanmıştı) İktidarın sahip olduğu gücü denetleyip, kontrol altına alacak tek enstrüman yerel seçimler. Aksi takdirde iktidar çok daha büyük mutlak güce erişmiş olur ki bu ülke için hayırlı bir şey olmaz bu. O güç ne kadar dengelenirse ve bunun yerelde dengelenmesinin zemini Türkiye için o kadar hayırlı olur. Ben seçmenin bu sağduyu ve basireti göstereceğine inanıyorum" dedi.

"YERALTI YATIRIMLARI GÖRÜNMESE DE İZMİRLİLER TAKDİR EDİYOR"

İBB Başkanı olduğu ilk dönemde İzmir'in kronikleşmiş sorunlarının çözümü için yeraltına ciddi yatırımlar yapıldığını belirten Soyer, "Gerçekten biz yeraltına çok yatırım yaptık. Metrosuyla, kanallarıyla, arıtma tesisleriyle çok büyük yatırımlar yaptık. Dolayısıyla bunların bir kısmı görülmemiş olabilir, yani yeraltında olduğu için ama görünmese de İzmirlilerin bunu takdir ettiklerini ve farkında olduklarını biliyorum" ifadelerini kullandı.

metrooo-1

"METROLAR BİTMİŞ OLACAK, YENİ HATLAR YAPACAĞIZ"

Soyer, gelecek dönem için şunları anlattı:

Biz önümüzdeki dönem çok daha rahat, çok daha yer üstüne yatırım yapabilecek düzeyde olacağız. Buca Metrosu bitmiş olacak, Narlıdere Metrosu açılmış olacak, Çiğli tramvayı bitmiş olacak, yeni tramvay hatlarımız, yeni metro hatlarımızın temellerini atıp başlatmış olacağız. Yer üstünde yani insanların kentin estetiği ile ilgili görecekleri yeni birtakım çalışmalar olacak.

02102021_95232_0

"AVRUPA KONSEYİ MECLİS BAŞKANLIĞI İZMİR'E BİRÇOK YENİ KAPI AÇIYOR"

Biz hep İzmir'in dünyayla entegre olması, Akdeniz'de daha çok bilinir bir kent olması gerektiğini söylemiştik. Benim son üstlendiğim görev; Avrupa Konseyi Bölgeler Meclisi Başkanlığı birkaç yeni, çok önemli kapı açıyor bize. Bunlardan bir tanesi mevzuatın oluşturulması sırasında müdahil olma hakkını veriyor bize. Biz Türkiye olarak, İzmir olarak aslında Avrupa ile uzak kaldığımız ölçüde özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı kaybediyoruz. Çünkü coğrafya bir kaderse, iç içe olmaya devam edeceğiz Avrupa'yla. En büyük ithalatımızı, en büyük ihracatımızı, en büyük ticaretimiz hep Avrupa'yla aslında. Dolayısıyla onların aldıkları kararları biz hep uygular durumda kalıyoruz, halbuki o kararların içinde yer alabilmek, kararların şekillenmesine müdahil olabilmek Türkiye ve özellikle İzmir için çok önemli. Şimdi o fırsatı yakalamış olduk.

"CHP'NİN ULUSLARARASI ARENADAKİİ EN ÜST KOLTUĞUDUR"

İkincisi fon kaynakları, hibe kaynakları, finansman kaynakları, bütün bunlarla ilgili biz hep uzaktan bekler durumdaydık. 'Aman açıklanırsa kaçırmayalım' durumundaydık. Şimdi onların dağıtılmasına müdahale etme imkanı buluyoruz. Kısacası İzmir'in dünyayla Akdeniz'le, Avrupa ile entegrasyonu konusunda çok önemli bir kazanım elde etmiş olduk. CHP'nin uluslararası arenadaki en üst düzey koltuğudur. En yüksek makamıdır. Orada İBB Başkanı olarak bulunuyor olmak, İzmir'e çok yeni kapılar açacak.

"EN SAĞLIKLI KENTSEL DÖNÜŞÜM MODELİNİ UYGULUYORUZ"

AK Parti kanadından gelen "Kentsel dönüşüm" eleştirilerini de yanıtlayan İBB Başkanı Soyer "Türkiye'de en sağlıklı kentsel dönüşüm modelini uygulayan şehir İzmir'dir ve böyle olmaya da devam edeceğiz" dedi.