Festival kapsamında Türk dünyası sinemasının en güncel ve seçkin örnekleri izleyicilerle buluşacak. Yarışma ve gösterim bölümlerinin yanı sıra atölye çalışmaları, panel ve söyleşiler gibi etkinliklerle sinemaseverler, yapımcılar, yönetmenler ve sanatçılar bir araya gelecek, deneyimlerini paylaşacak ve sinema sanatına dair yeni ufuklar keşfedecekler.

S I N E M A T U T K U N L A R I I Z M I R D E B U L U S A C A K 46248

Festivalle ilgili bilgiler veren EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Festival kapsamında uluslararası film yarışması, söyleşiler, fotoğraf sergileri, gösterim seçkisi, resim sergisi, konserler ve dans gösterisi sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Festivale 77 ülkeden bin 55 başvuru yapıldı. Türkiye'den 158, Azerbaycan'dan 47, Kırgızistan'dan 31, Kazakistan'dan 21, Özbekistan'dan 15 ve Türkmenistan'dan 10 film katılım gösterdi. Yapılan tüm başvurular, alanlarında duayen jüri üyelerinden oluşan seçili kurullar tarafından incelendikten sonra dereceye girenler belirlendi. Dereceye giren eserlerin yanı sıra 13 özel kategoride de ödüller verilecek" dedi.

Festivale EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak'ın yanı sıra; TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Fecir Alptekin, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Tasnif ve Araştırma Hizmetleri Dairesi Başkanı Ahmet Şahin, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Şube Müdürü Metin Elbeyoğlu, Milli Saraylar Daire Başkanı Dr. Yasin Yıldız, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Birol Güven, Sinema Genel Müdür Yardımcısı Kemal Uysal, Azerbaycan Sığınmacılar ve Mülteciler Bakan Müşaviri Nesimi Nerimanov, Azerbaycan Sinema Genel Müdürü Orxan Fikretoğlu, TÜRKSOY Sinema Komisyon Başkanı Salim Ezer, TÜRKSOY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ülke Temsilcisi Güler Fedai, Hoçaz Film Genel Müdürü Amil Mamibeyli, Yönetmen Derviş Zaim ile Devlet Sanatçısı Hülya Koçyiğit ve Sinan Akçıl katılacak.

Sinema Tutkunlari Izmirde Bulusacak 46248 (1)

Etkinliğin ilk gününde EÜ İletişim Fakültesi Konferans Salonunda açılış töreni, kısa film seçkisi ve film gösterimi yapılacak. İkinci günde ise yine İletişim Fakültesinde kısa film seçkileri olacak. Etkinliğin ödül töreni 3 Mayıs Cuma günü EÜ Atatürk Kültür Merkezinde (AKM) saat 19.00'da yapılacak. EÜ'nün başvurusu üzerine Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 'Uluslararası Turan Film Festivali' ismi ile patent altına alınan festival, 'Kızılelma' teması ile gerçekleştirilecek.(DHA)