Vatandaşlar, akşamları Seyhan Nehri ve Seyhan Baraj Gölü kenarlarında kurulan bici bici tezgahlarına akın ediyor

Seyhan Baraj Gölü´nün kenarında bici bici satan Yılmaz Ömür, geçimini yılın 6 ayı bici bici sektöründen, geri kalan 6 ayı ise tablasında kış aylarına özgü yiyecekleri satarak sağlıyor. Bici bicinin nasıl yapıldığını anlatan Ömür, "Suyu kaynatıyoruz, kaynamaya yakın nişastayı döküyoruz, ondan sonra tepsiye katıyoruz.

Tepside donduktan sonra bicileri kuşbaşı şeklinde doğruyoruz. Kuşbaşı şeklinde doğradıktan sonra tabağın içerisine pudra şekeri katıyoruz. Sonrasında buz katıyoruz.

Gül suyu, gıda boyası ve en sonda meyve katarak bici biciyi hazır hale getiriyoruz. Muz, kiraz ve çilek gibi meyvelerle servis ediyoruz" dedi.

Kışın Adana kebabının, yazın ise bici bici tatlısının Adana'yı tanıtmak için kullanıldığını belirten Ömür, günde ortalama 300 bici bici sattıklarını ve yiyen vatandaşların memnun olduklarını dile getirdi.

Nazlı Çakar adlı vatandaş, "Ben 4 yıldır İstanbul´da yaşıyorum. Oralarda bu tatlı çok farklı geliyor ama ben her Adana'ya geldiğimde tüketiyorum bici biciyi. Yazın vazgeçilmez bir tatlı" diye konuştu.

Gamze Sündük ise bici biciyi ailecek tükettiklerini belirterek, "İstanbul´dan gelen arkadaşlarımız bile bici biciyi severek tüketiyor. İçerisinde buz var, içimi soğutuyor. Sıcak olan tüm illerde olmasını tavsiye ediyorum. Gerçekten serinleten bir yiyecek" ifadesini kullandı.

Bici bici yiyen diğer vatandaşlar da, Adana'nın çok sıcak olduğunu ve sıcakta serinlemek için buz gibi tatlı yediklerini söylediler.