GÜNDEME BAKIŞ-  Belediye İş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Atalay,  yaptığı yazılı açıklama  Büyükşehir'e yüklendi.

S D G D F G D F G D G F5
Başkan Atalay'ın o açıklaması;
İZDOğA’da işten çıkarılan işçilerin seçim öncesi  6-7 Mart’ta işe alındığı söyleniyor. Bu açıklama gerçeğin sadece bir yüzünü ifade ediyor. İşçi işe almada yasal prosedürler görmezden geliniyor.
İZDOğA işten çıkartılan arkadaşlarımızın işe alım süreçleri Ekim-Kasım Aralık 2023’te başladı.
Mevzuata göre işe alınma kararı verilen işçilerin güvenlik soruşturmaları valilik tarafından yapılıyor. Güvenlik soruşturması bazen 2 bazen de 3 ay sürüyor. Ardından da sağlık raporu için süreç işliyor. Üstelik de o dönem kimin İzmir Büyükşehir Belediye başkanı olarak aday olacağı da belli değil.
O nedenle onun yakını, bunun döneminde işe girdi, eski yönetimde istihdam edildi gibi gerekçelerle insanlar işten çıkartılamaz.
Alın teri döken işçi ile çalışmadan ücret alanları hiç kimse aynı kefeye koyamaz. Koymamalı.
Ülke çapında bir çok belediyenin borç batağında olduğu açık. Ancak tasarruf deyince ilk akla gelenin de, işçinin ücreti veya işçiyi işten çıkarma düşüncesi olması da kabul edilebilir bir düşünce değildir. Son seçimde halkımız, rantçı belediyeciliğe karşı sosyal politikalara önem veren halkçı belediyeciliği ve kamucu siyaseti tercih ettiğini ortaya koymuştur.
Eğer tasarruf yapacaksanız, tasarrufu çalışmadan ücret alanlardan yapın.İşçinin asıl işini taşere edenlerden tasarruf yapın.