Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir, son haftalarda Büyükşehir Belediyesi'nde yaşanan memur ve işçi eylemleriyle gündeme geliyor. İş akdine son verilen bir grubun yanı sıra, memurlar da Sosyal Denge Tazminatı (SDS) gerekçesiyle çeşitli eylemler yapıyor, meclis salonuna yürüyor ve bu durum sık sık arbede çıkmasına neden oluyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, geçtiğimiz yıllarda yasaların belirlediği rakamın üzerinde ödenen SDS ile ilgili Sayıştay Raporlarını işaret ederek, belediye başkanına zimmet çıktığını ifade ediyor ve "Hükümet üst sınırı artırsın biz de ödeyelim" diyor ancak eylemlerin ardı arkası kesilmiyor. 

"HER BELEDİYE FARKLI RAKAMLAR UYGULUYOR"

Aynı konuda geçtiğimiz dönem memurların çeşitli eylemlerine maruz kalan Gaziemir Belediyesi önceki Başkanı Halil Arda'ya bugün yaşanan eylemleri nasıl değerlendirdiğini sorduk. Arda, kendi başkanlığı döneminde yaşananları anlatarak önemli mesajlar verdi. Belediye Başkanının kendine çıkan zimmeti rücu edebileceğine dikkat çeken Arda, "Sayıştay temyiz kurulunun kararı vardı, Kasım 2019'da bize gelmişti diye hatırlıyorum. Orada birinci derecede limiti aşan belediyelerde zimmet belediye başkanına çıkıyor başkan bunu rücu edebilir, diyordu. Çünkü ödemeyi o yapıyor. Bu durum yasal değil, bizim parayla pulla ilgimiz yok ama bunun  yasal limitlere çekilmesi gerekiyor. Bir de çifte standart vardı; her belediye farklı rakamlar uyguluyor, Buca'da üst sınırın çok üstünde ödeme yapıldı, bu durumlar da memurlar arasında huzursuzluk yaratıyordu.  'O da CHP'li belediye, o ödüyor bu neden ödemiyor' şeklinde sıkıntılar oluyordu" dedi. 

"MÜCADELENİZİ ANKARA'DA VERİN' DEDİM"

Ödemelerin üst sınırının Ankara tarafından belirlendiğine dikkat çeken Arda, "Ben o dönem yasal sınırlar neyse onu uyguladım ve eylem yapan memurlara, 'Gidin mücadelenizi Ankara'da verin, limitleri yukarı çıkartsınlar, bizim elimizi rahatlatsınlar, biz de ödeyelim.  Eylem yapacağını yer Ankara' demiştim ama o zaman anlaşılmadık. Herkes ne olduğunu biliyordu ama kolayı seçtiler. CHP'li belediye başkanına yüklenmek kolay" ifadelerini kullandı. 

"KAYMAKAMLIKTA ÇALIŞAN MEMUR BELEDİYEYE GEÇMEK İSTİYOR"

SDS yüzünden Kaymakamlık gibi dairelerde çalışan memurların belediyeye geçmek istediğini anlatan Arda, "O dönemde ne CHP İzmir İl Başkanlığının ne de CHP Genel Merkezinin kendisine destek olmadığını aktaran Arda, "Ne il başkanı, ne de kimse yanımızda durmadı. Ben Don Kişot gibi yel değirmene karşı savaştım ama geri adım atmadım. Çünkü doğru olanı uyguladık. Daha sonra memurlar da bunu kabullendi ama içleri cız ediyordu. Neden çünkü diğer belediyeler yasal sınırı uygulamıyordu. Kaymakamlık ve benim aramda 200 metre var, orada çalışan memur belediyeye geçmek istiyordu. Gerekçesi evine yakınmış... Ya belediye ile kaymakamlığın arası 200 metre! Bu işler doğru değil, isteği belediyedeki memurlara sosyal denge tazminatı verilmesi... Neden Milli Eğitim Müdürlüğündeki memurdan farklı belediyedeki memur, oradaki insan SDS almıyor. Nedenmiş, belediyedeki memur imza atıyor diye, bütün memurlar imza atmıyor ki, 100 binin altına da imza atan var 1 milyona atan da var, aynı riski mi taşıyorlar o zaman" diye sordu. 

"İL BAŞKANLIĞIM VE GENEL MERKEZİMDEN DESTEK GÖRMEDİM"

Arda açıklamasına şöyle devam etti: 

Maalesef ne kendi partimizden de ne il başkanlığımızdan ne genel merkezden destek görmedik, ama ben doğru olanı yaptım, 5 yıllık bütçemiz de doğru şekilde yönetilmiş oldu. Seçimden önce başkanlar atıp tutuyor ama koltuğa oturduğunda kolay olmadığını görüyorlar. Seçimde söz verenler; versinler o paralar bakalım. Burayı bize halk teslim ediyor, o para halkın parası. Biz böyle yaparsak, yasaya uymazsak, o zaman 'Yasayı bir kere delmekle bir şey olmaz' diyen Turgut Özal'dan ne farkımız var. Bizim mücadelemiz yasayı değiştirmekle olmalı delmekle değil.

"ZAMAN HALİL ARDA'YI HAKLI ÇIKARMAYA BAŞLADI"

Cemil Tugay Başkanın yapmaya çalıştığı şu an yasayı uygulama ama Karşıyaka'da limitlerde mi veriyordu, o zaman popülist davranıyordu, Karşıyaka'da  verdiği limitleri Büyükşehirde de versin. Ama olmuyormuş değil mi. Bana da genel merkezden 'neden karıştırıyorsun ortalığı, ver' demişlerdi, bizim memurlarımız tabut taşıdı. Yapsınlar aynı eylemleri ama doğru olmadığını kendileri de biliyorlar. Yanlış politikalar buraya getirdi, limitlerin üstüne çıkmak, TİS'lere imza atmak yanlıştı. Bugün sıkıntılar yaşıyorlar. Gaziemir bu sıkıntıları 5 yıl önce halletti, o zaman Halil Arda işçiyle, memurla kavgalı dediler. Memurlar sendika değiştirdi, diğer sendika 20 kişi falan eylem yaptı, Halil Arda işçisiyle, memuruyla kavgalı diye haber yaptılar. Ben doğru uygulamalar yaptım; işçi ve memurla da kavgam yoktu, o kararlılığı kimse o dönem göstermedi. Benim vicdanım rahat, zaman Halil Arda'yı haklı çıkaracaktı, çıkarmaya başladı. Şimdi doğru olanı yapmaya çalışıyorlar ama geç kaldılar. Ben yapayalnız mücadele ettim, asla taviz vermedim"