Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediyesi Temmuz Ayı birinci bileşimi Başkan Cemil Tugay idaresinde gerçekleştirildi. Cumhur İttifakı Grubu, İZSU tarifesindeki kademelerin İstanbul ve Ankara ile aynı hale getirilmesini içeren bir önergeyi meclise sundu. Başkan Tugay ise, İzmir’de 0-4 metreküp su kullanımına yapılan indirimin aynı kaldığı ve üstüne zam yapılmadığının altını çizdi. Önerge İZSU Genel Kuruluna gönderilmek üzere kabul edildi.

Büyükşehir’in memur eylemini bitirecek hamlenin detayları belli oldu... İşte krizi sonlandıracak o formül! Büyükşehir’in memur eylemini bitirecek hamlenin detayları belli oldu... İşte krizi sonlandıracak o formül!

METROYA MAKİNE MÜHENDİSLERİ ODASI DENETİMİ

Üçyol metroda yaşanan trafik kazalarının önüne geçilmesi için de bir önerge veren Cumhur İttifakı Grubu, Makine Mühendislerinin periyodik kontrolleri yapması için İzBB Başkanı Cemil Tugay’a yetki verilmesini istedi.

AK Parti Grup Başkanı Hakan Yıldız, “Makine Mühendisleri Odası periyodik denetimleri yapsın. Yürüyen merdivenlerde kazalar oldu. Bunlar ertelenebilecek konular değil, ilgili komisyonlara gidip, hızlandırılmış şekilde bakımları konusunda çalışılmalı. Makine Mühendisleri Odasıyla işbirliğinin kamuoyunda da olumlu görülecektir” dedi. MHP Grup Başkanvekili Bahadır Altınkeser, “4 tane benzer kaza var, belli ki son kaza olmayacak” ifadelerini kullandı. AK Partili Uğur İnan Atmaca ise, denetimi yapan firmayla ilgili endişelerini dile getirdi.

TUGAY: “BAZI BULGULAR VAR, RADİKAL KARARLAR VERECEĞİZ”

Başkan Tugay, konuya olumlu baktığını dile getirerek, “Üçyol Metro’da yaşanan kaza bizi üzdü. Bu konuyu detaylıca incelemelerini istedik, makine mühendisleri odasını biz çağırdık ve incelemelerini istedik. Henüz bitmedi, bizi de rahatsız eden bazı bulgular. Bu konuda radikal kararlar vereceğiz. Sorumluların belediyeye hizmet vermesini, görevli olmasını istemiyoruz. Makine Mühendisleri Odasının denetçi olması bizim öngördüğümüz bir şey, o yüzden doğruca oylayalım” dedi. Gündem maddesi oybirliği ile kabul edildi.  

SDS MECLİS GÜNDEMİNDE

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile belediyede çalışan memurları karşı karşıya getiren Sosyal Denge Tazminatı (SDS) tartışmasına çözüm amacıyla meclise ek gündem maddesi geldi. Önerge kapsamında yasaların belirlediği üst sınırın üzerinde yapılacak ödeme için “Zimmet” çıkması ve yasaların “Geri öde” demesi halinde yasaların üstünde ödemeyi alan memurların da yasaların ‘öde’ dediği tutarı ödemesi öngörüldü.

TUGAY: “YASAL DAYANAĞI OLMALI”

AK Parti Grubu önergeye olumsuz görüş vererek, yasaların belirlediği sınırda ödeme yapılsın ama aradaki fark ikramiye, alışveriş hakkı çerçevesinde verilmesini savundu. Başkan Tugay, “Memur arkadaşlarımızdan talep var, bunun bir yasal dayanağı olmalı. Yasa bir sınır koyuyor ve bu sınırın üstünde ödeme yapılmasıyla birlikte… Ben anlamakta zorlanıyorum bu konuyu. Bir yerden bana birisinin izin, yetki vermesi gerekiyor. Daha önce alınan yetki yasal sınırın üstüne çıkmak için yeterli değil, yasal sınırda bir önerge. Bu önergeyi getirdik ilgili komisyonlara tartışılır, olumsuz görüş verecekseniz karar size aittir, neyi tartışıyoruz bilmiyorum” dedi.

YILDIZ: “FARKLI YÖNTEMLERLE ARADAKİ FARKI ÖDEYİN”

AK Partili Yıldız ise, “Biz sosyal dengeyi sınırda tutup ek ödemelerle yapmayı öneriyoruz. Biz bu yetkiyi zaten size verdik. Karşıyaka ’da aldığınız yetkiyle nasıl üstüne çıktıysanız öyle yapabilirsiniz. Bizim konunun  memur kardeşlerimizin lehine sonuçlanması üzerine tavrımız var. Memur kardeşlerimizin  prim yöntemiyle talep ettiği miktarı sağlayacak bir çalışma yapılmalı. Memur kardeşlerimizi hukuki bir sorumluluğa getirmeyecek çalışmaları yaptık. Yarın doğacak geri iadenin önüne geçilecek bir önergeyi bu meclisten geçirmeyi umuyoruz. Farklı yöntemlerle aradaki fark verilsin” diye konuştu.

TUGAY: “KOMİSYONDA TARTIŞILSIN”

Eleştirilerin ardından tekrar konuşan Tugay şunları kaydetti:

Biz 17 Mayıs’ta verdiğiniz yetkiyle TİS imzalayamadık. Daha önce verilmiş bir şey var, Sayıştay’ın da soruşturma açılacağına ilişkin tespiti var. Bu arkadaşlar bizim arkadaşlarımız, buyurun bu kararı birlikte verelim, sizler de meclis üyesisiniz. Komisyona gitsin, orada tartışılsın. Hukuk yoluna gider böyle konular, biz de o zaman ‘AK Parti ve MHP de yasal sınırın üstüne çıkmayla ilgili görüş bildirdiler’ deriz. Biz vermek istiyoruz ama yasal sınırı getiren makam belli.

“KARARIN ALTINDA SİZİN DE İMZANIZ OLSUN”

Sürekli Karşıyaka diyorsunuz. Orada, Karşıyaka’da 400, burada 6 binin üzerinde memur var. Geçmişle ilgili tuhaf hesap sormadan rahatsızım. Bugün burada bir sorun var onu çözmeyi amaçlıyoruz. Ben bu yetkinin altında sizlerin de imzası olsun istiyorum. Tek başına belediye başkanına yığarak olmuyor bu işler, sizlerin de sorumluluğu olsun.

TARİHİ HAN İÇİN AK PARTİ'DEN ŞERH 

Kardiçalı Hanı ile ilgili kamulaştırma önergesi oy birliği ile meclis gündemine geldi. AK Parti Meclis Üyesi Fırat Eroğlu önergeye şerh koyarak komisyonlara tekrar sevkini istedi. 

Tugay ise, "Kamu bu binayı şehrin yapısını korumak için düşünerek almalı ve kamu yararına birçok amaçla kullanılabilir. Bir hizmet binası dahi olabilir" dedi.

AK PARTİ'DE 'SÜRE' ÇATLAĞI

AK Parti Bayraklı Meclis Üyesi Latif Aydemir, " Süre ve zaman konusu için söz almak istedim. 3 grup başkan vekilimizin de  gündemde bulunan maddelerin oy birliği ile olanları bir kere de geçirmiş olsak burada geçen sürenin yarısını kazanmış oluruz" dedi. 

"SİZ NE YAPTIĞINIZIN FARKINDA MISINIZ?"

Tugay ise, " Siz ne yaptığınızın farkında mısınız? Karşı çıkan sizin grup başkan vekilleriniz. Onlar bizi cezalandırıyorlar" dedi.