Hasadın yaklaşık 20 gün içinde tamamlanması bekleniyor. Toprak Mahsulleri Ofisi, arpanın kilogramını 7 lira 25 kuruşa, ekmeklik buğdayın kilogramını 8 lira ile 9 lira 75 kuruş arası, makarnalık buğdayın kilogramının 8 lira 75 kuruş ile 10 lira arası alıyor. Ayrıca arpada 75 kuruş, buğdayda 1 lira 75 kuruş destek verileceği açıklandı.

Hasadın başlaması ile birlikte İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli hasat yapan biçerdöverlerin en az dane ve sap kaybı ile hasat yapmaları için aralıksız çalışma yürütüyor. Üreticiler ise bu seneki çevresel etkenlerden dolayı verim düşüklüğünden yakınarak devletten destek beklediklerini dile getiriyor.

Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Asım Türk, “Bu yıl mayıs ayında gerçekleşen don patates ve pancarda açıkça fark edilirken, arpa ve buğdayların da danesine zarar verdi. Bu don olayı orpa ve buğdayların başakları yeşil olduğunda ilk etapta fark edilmese de ciddi verim kaybına neden oldu. Daha sonra mevsimin kurak ve sıcak geçmesi nedeni ile toparlanamayan arpa ve buğdaylar arazide başa çıkılmayan fare istilası nedeni ile de ayrı verim kaybına maruz kaldı. Bu sebeplerden dolayı hasadın başladığı şu günlerde bazı üreticilerimiz 150 ile 200 kilo kadar ürün elde edebildi. Bazı üreticilerimiz ise verimsizlik nedeni ile hasat dahi etmeyi bıraktı. Arpa ve buğday fiyatları da yine üretecimizin bu zararını karşılamaya yeterli olmadı. Üreticimiz bu yıl bu zararla başa çıkamaz duruma geldiği için gelecek sezon üretime olumsuz bakmaya başladı. Milli ekonomimiz için üreticimizin üretmeye devam etmesi gerekmekte. Bunun için de yetkililerin bu konuda üreticimize bir an önce destek sağlayarak zararını hafifletmesi gerekiyor. Aksi halde birçok arpa ve buğday üreticimiz üretimden vazgeçerken ilerki yıllarda milli ekonomimiz zarar gördüğü gibi kıtlık ve gıdaya ulaşımda zorluklar yaşayacağız" dedi.