Kalp ve damar hastalıklarının gelişiminde kuşkusuz pek çok faktörün rolü var. Özellikle yüksek kan şekeri (diyabet), yüksek kan basıncı (hipertansiyon), yüksek kolesterol (hiperlipidemi), tütün ürünleri kullanımı ve ileri yaş ana risk faktörleri arasında yer alıyor.

6641F1Dd2A21D8F8446Abd94
Ayrıca erken yaşta kalp ve damar hastalık öyküsünün bulunması, fiziksel hareketsizlik, obeziteye yol açabilen sağlıksız beslenme gibi risk faktörleri de kalp damar hastalıkları için önemli.


Amerikan Kalp Derneği ise tüm bu hastalıklardan korunmak için her gün iki porsiyon meyve tüketilmesini öneriyor. Florida'daki Orlando Health'te kardiyolog olan Dr. Deepak Vivek New York Post’a yaptığı açıklamada meyvelerin “Yüksek tansiyonda ve aterosklerozda (Atar damarların iç tabakalarında yağ, kolestrol ve iltihabi atıkların birleşmesi sonucunda oluşturmuş oldukları plaklar ile açığa çıkan darlık olarak açıklanabilir) azalma veya atardamarların sertleşmesi gibi kardiyovasküler faydalar sağladığını” açıkladı.

6641F4702A21D8F8446Abda0
ELMA DİYABET RİSKİNİ AZALTIYOR
Özellikle elmaların çok önemli olduğunu söyleyen Dr. Vivek, “Elmalar çok iyi bir antioksidandır. Çünkü lif, C vitamini ve potasyum kaynağıdır. Aynı zamanda düşük glisemik oldukları için Tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olurlar” ifadelerini kullandı.

6641F4522A21D8F8446Abd9D
Elmayı dilimleyerek gün içinde atıştırmalık olarak tükettiğinin de altını çizen Dr. Deepak Vivek, “Gün içinde elma tüketmek enerjiyi de dengeliyor.  Ayrıca kas kramplarını da önlüyor” dedi.


6641F4892A21D8F8446Abda4
Tennessee'deki Methodist Le Bonheur Healthcare'de kardiyolog olan Dr. Sushant Khaire ise elma dışında muzun da ok etkili olduğunun altını çizdi.

Dr. Khaire, “Muz; lif, C vitamini, B6 vitamini, potasyum, magnezyum ve antioksidanlar açısından zengin bir gıda. Özellikle barındırdığı lif sindirime yardımcı olur, C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir ve B6 vitamini ise kalp, beyin ve sinirlerin gelişimi için çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

6641F4A62A21D8F8446Abda7
ARMUT VE KİRAZA DA DİKKAT
Hempstead'deki Hofstra Northwell'deki Zucker Tıp Fakültesi'nde kardiyoloji profesörü Dr. Jennifer Mieres ise Today.com'a yaptığı açıklamada, “Elma ve muz gibi armut ile kiraz da ciddi lif barındıran meyveler. Öğleden sonra atıştırmalıklarında doyurucu oldukları kadar, kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı oluyor” dedi.


6641F4C62A21D8F8446Abdab
Manhattan'da Yukarı Doğu Yakası Kardiyoloji bölümünde kardiyoloji uzmanı olan Dr. Satjit Bhusri de tuzsuz fındık ve kuru meyvelerin de faydalı olduğunun altını çizdi.

6641F4F92A21D8F8446Abdae
Dr. Satjit Bhusri, “Özellikle yaban mersini, ahududu, acai üzümü ve kurt üzümü (kırmızı yaban mersini) gibi meyveler en yüksek düzeyde antioksidanlara sahiptir. Bunlar kalbinizi korumak için mükemmeldir" ifadelerini kullandı.