Bir çalışmaya katılan gönüllülere sabah ilk iş tüketmeleri için günlük bir "doz" elma sirkesi verildi.
Araştırma, günde bir çay kaşığı elma sirkesinin kilo kaybına yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Asidik sıvı, elma suyunun fermente edilmesiyle yapılır ve yüzyıllardır çeşitli rahatsızlıklar için geleneksel bir ilaç olarak kullanılmıştır.

Araştırmacılar, kilo vermeye yardımcı olma potansiyelini test etmek için aşırı kilolu veya obez olan 27-34 yaş arası 120 kişiyi araştırdı.

Katılımcılar dört gruba ayrıldı ve üç ay boyunca sabah ilk iş olarak 5, 10 veya 15 ml'lik bir "doz" ya da placebo bir içecek aldılar.

Elma sirkesi içenler ortalama 6-8 kg kaybederek daha fazla kilo verdi; daha yüksek kiloda olanlar ise en büyük kaybı gördü.Plasebo grubu ise 1 kg'dan daha az kilo vererek çok daha küçük iyileşmeler gördü.

Çalışmanın yazarları, etkilerin elma sirkesindeki asetik asitin glikoz ve yağ üretimini yavaşlatmasından ve yağ parçalanmasını artırmasından kaynaklanabileceğini söyledi.

Bulgular hakkında yorum yapan Avustralya Queensland Üniversitesi'nden beslenme ve diyetetik uzmanı Profesör Helen Truby, daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Şunları ekledi: "Burada bildirilen sonuçlar dikkat çekicidir ancak sonuçlarına herhangi bir güven duyulmadan önce daha sıkı bir şekilde kontrol edilen bir ortamda çoğaltılması gerekir.

"Bir çay kaşığı elma sirkesi önemli ölçüde kilo kaybına neden olsaydı harika olurdu, ancak obezitenin karmaşıklığı ve uğraştığımız yönetimi göz önüne alındığında, bazen bir şey gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, çoğu zaman öyledir."

ELMA SİRKESİNİN FAYDALARI

KİLO VERMEYİ KOLAYLAŞTIRIR
Elma sirkesi, bazı çalışmalara göre tokluk hissini artırabilir ve kilo kaybını destekleyebilir. Ayrıca metabolizmayı hızlandırabilir.

KAN ŞEKERİNİ DENGELER
Bazı araştırmalar, elma sirkesinin kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Özellikle tip 2 diyabet hastaları için faydalı olabilir.

KALP SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİR
Elma sirkesi, kan basıncını düşürebilir ve kolesterol seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir. Bu da kalp sağlığını olumlu yönde etkiler.

ANTİOKSİDAN BAKIMINDAN ZENGİNDİR
Elma sirkesi, vücudu serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koruyan antioksidan bileşikler içerir.

CİLT VE SAÇ SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİR
Elma sirkesi, cilt pH dengesini destekleyebilir, sivilce ve mantar gibi cilt sorunlarını hafifletebilir. Saç durulama suyuna eklenerek saçların parlaklığını artırabilir ve kepeklenmeyi azaltabilir.