ETER
Ruj lekesi en etkili eter ile çıkar. Eteri bir pamuğa dökün ve leke olan bölgeye uygulayın. Böylece lekeyi yumuşatacak ve sökmeye başlayacak. Daha sonra da lekeyi sıcak su altında sabunla yıkayın.

BULAŞIK DETERJANI
Ruj sürülen kıyafetinize bir miktar sıvı bulaşık deterjanı dökün. Ellerinizle lekeli yeri çitiledikten sonra beş dakika boyunca bekletin. Leke yumuşamaya başlayınca tekrar lekeli yeri çitileme başlayın. Bu aşamadan sonra kıyafetinizi ılık su ile durulayın.

Durulama işlemi sonrası kıyafetinizi çamaşır makinesine atıp uygun programda yıkayın.

SAÇ SPREYİ
Saç spreyi, ruj lekesi çıkarma konusunda oldukça etkili ve pratik yöntemlerden biridir. Saç spreyini ruj lekesi üzerine sıkın ve 15 dakika bekletin. Bekledikten sonra lekenin üzerine temiz bir bez bastırarak lekeyi emmesini sağlayın.

KARBONAT
Ruj lekesini karbonat sayesinde de çıkarabilirsiniz. Ruj bulaşan yeri ellerinizle biraz ıslatın. Uygun miktarda karbonatı lekeli yere sürün ve beş dakika boyunca bekleyin. Yumuşak bir diş fırçası ile lekeli yeri fırçalamaya başlayın. Fırçalama yaparken dairesel olacak şekilde fırçalayın. Bu yöntem hem lekenin başka yere bulaşmasını engeller, hem de kıyafetinizin zarar görmesini engeller.

Fırçalama işleminden sonra karbonatı bir peçete ile alın. Ardından kıyafetinizi uygun programda çamaşır makinesinde yıkayın.

BEYAZ SİRKE
Ruj lekesinin üzerine bir miktar beyaz sirkeyi dökün ve beş dakika boyunca bekleyin. Beyaz sirke ile yumuşayan lekenin üzerine bir miktar sofra tuzu dökün. Nazikçe lekeli yeri çitileyin. Son olarak lekeli yeri soğuk su ile duruladıktan sonra yıkama işlemi yapın.