Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Ticaret Bakanlığı'nın kararının ardından restoran ve kafelerde fiyat yazma zorunluluğu uygulamaya girdi. Alınan karar doğrultusunda, restoran işletmeleri kapı girişlerinde ya da masalarda güncel fiyat listelerine yer verecek. Müşteriler de fiyatları görerek siparişlerini verecek ve böylelikle hesap öderken yaşanan sürprizlerin önüne geçilmiş olacak. 

03-manset-omur-sanli-sgsw-1

"DOĞRU BİR KARAR, DESTEKLİYORUZ"

Kordon İş İnsanları Derneği Başkanı Ömür Şanlı, kararın doğru bir karar olduğunu, alınan karardan restoran sahiplerinin de memnun olduğunu kaydetti. Şanlı, fiyat yazma zorunluluğu ile birlikte esnafın ve müşterinin de karşı karşıya gelmesinin önleneceğini anlatarak, "Doğru bir karar. Türkiye genelinde birçok işletme fiyat yazmıyordu. İnsanlar ne yediğini, ne içtiğini görmek zorundalar. Doğru bir karar ve destekliyoruz. Bu kararla vatandaşımız ve esnaf karşı karşıya gelmiş olacaklar. Diğer türlü birçok yerde esnaf ve vatandaşın karşı karşıya geldiğine şahit oluyorduk. Vatandaş, 'Ben bunları yemedim, menüye neden yazmıyorsunuz, fiyat bu kadardı neden menüye yazmıyorsunuz' diye şikayet ediyordu. Yani doğru bir karar, geç de kalınmış bir karar. Dünyanın neresine giderseniz gidin, bu tür kararlar var. Olması gerekiyordu" dedi.

"HER İŞLETMEDE OLMASI GEREKEN BİR ŞEY"

"Ticaret Odası'nın her sene işletmeler için bastırdığı fiyat menüleri var" diyen Şanlı, "Bunlar günün şartlarına göre değişiyorlar. Bu her işletmede olması gereken bir şey. Hem işletmeci olarak siz müşteriyle karşı karşıya gelmemiş olursunuz, hem de müşteri oturduğunda kendi bütçesine göre ne yiyeceğine, ne içeceğine karar verir" diye konuştu.