bir küresel kabusa neden olan Covid-19 salgını önemli ölçüde vites düşürdü. Önlemlerin ve aşılamanın payının yüksek olduğunu ifade eden Medicana International İzmir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. kısa sürede evine döndüğünü ifade etti. Sakarya, "Toplumsal bağışıklığın da birbirine bağlı iki yolu vardı. bağışıklığın kendilerine neden oldu. Yine de dünyaya bakınca Covid-19 pek çok ülkede yaygın olarak var. Dünya Sağlık Örgütü de koronavirüsü pandemiden kaldırmadı. Aslında tehlike tamamen geçmiş değil. Covid-19 ilk ortaya çıkışından bu yana pek çok öngörü oluşturuldu. Hindistan, İngiltere, Afrika, Delta, Omicron gibi. Bu mutasyonların gelecek dönemde nelere evrileceğini bilemeyeceğiz. Hastalık hala pek çok ülkede bu kadar fazla kişiye bakması yani virüs yaşama şansı bulmasa mutasyon şansı da bulacaktır" dedi.

'GEÇMEYEN GRİBİN COVİD-19'LA İLGİSİ YOK'

Son zamanları ve havaların soğuması ile birlikte grip etkilerinin ortaya çıkmasına ve en büyükin ise hastalığı ve özellikle öksürüğün bir türlü geçmediği yönündeydi diyen Prof. bir tahribat yaşayanlar ve bu hasta mahalli hapishaneler çok uzun zaman geçmiyor. Tahribat geçmeyince dışarıdan bakanlar virüslerle etkileşim halinde oluyorlar.

'NANE, LİMON KAYNATMAK GİBİ GELENEKSEL YÖNTEMLERİ TERK EDİN'

Öksürüğü bir türlü geçmeyen hastanın sıcak içecekler içtiğini, sıcak suya limon sıkıp tükettiğini, portakal suyu gibi asitli içecekler içtiğini, iyi gelir düşüncesiyle baharat yediğini anlatan Prof. Dr. Sakarya, "Bu boğazınız için intihara eş değer bir durum. Kişinin boğazı zaten çok hassas ve harap. Örneğin elinize limon sıkarsanız canınız yanmaz ancak açık yaraya limon sıkarsanız ya da sıcak su dökerseniz çok canınız yanar. Bunun gibi bir durum. Kişi sürekli bunları tükettiğinde boğazdaki yaranın geçmesine bir türlü izin vermiyor. O yara daha çok tahriş oluyor ve bir kısır döngüye giriliyor. Tabi, kişinin soğuk algınlığı varsa, burun tıkanıklığı yaşıyorsa nane, limon ikilisini bol bol tüketmeli. Ancak boğazda bir tutulma ve öksürük varsa bunu yapmıyoruz. Geçmeyen öksürüğünüz varsa nane, limon kaynatmaktan, baharattan ve sıcak içeceklerden uzak durun" diye konuştu.(DHA)