GÜNDEME BAKIŞ - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın 'İZBAN'daki ortaklığı bitirelim' sözleri kent siyasetinde tartışma konusu oldu.

Bursalı’dan bir İZBAN açıklaması daha... TCDD'nin İZBAN'dan 208 milyon TL alacağı var! Bursalı’dan bir İZBAN açıklaması daha... TCDD'nin İZBAN'dan 208 milyon TL alacağı var!

AK Parti İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı, İZBAN'ın TCDD'ye 208 milyar borcu olduğunu dile getirdi. İZBAN hatların yıllık bakımının yaklaşık üç yüz elli milyon lira olduğunu vurgulayan Bursalı, 2011 yılından itibaren İZBAN hatlarının bakım onarımı için harcanan paranın dört milyar liranın üzerinde olduğunu belirtti. Bursalı, İZBAN trenlerinin kullandığı elektrik için son üç yılda elektrik dağıtım şirketlerine toplam 842 milyon lira ödemenin TCDD tarafından yapıldığını belirterek “Bu para İZBAN için doğrudan TCDD’ nin kasasından çıkan sıcak bir paradır. İZBAN, ne bu ücretleri ne de hat kullanım ücretini TCDD’ye ödemedi. Şu an bu kalem için İZBAN’ın TCDD’ ye borcu 208 milyon lira” dedi.

POLAT'TAN 'ISTAKOZLU' CEVAP GELDİ

AK Partili Bursalı'ya cevap CHP'li Polat'tan geldi. Bursalı'nın milletvekili olduğu kentten bihaber olduğunu dile getiren Polat, "Ülkemizin köklü kurumu ve gururu olan TCDD’nin İZBAN’dan alacağı var diyerek milletvekili olduğunuz İzmir kentinin Büyükşehir Belediyesini aklınızca tartışmak; vatandaşın yiyecek ekmeği yokken ıstakoz paylaşmanız kadar durumdan bihaber olduğunuzu gösteriyor." dedi.

Polat'ın açıklamalarının tamamı şu şekilde;

Ülkemizin köklü kurumu ve gururu olan TCDD’nin İZBAN’dan alacağı var diyerek milletvekili olduğunuz İzmir kentinin Büyükşehir Belediyesini aklınızca tartışmak; vatandaşın yiyecek ekmeği yokken ıstakoz paylaşmanız kadar durumdan bihaber olduğunuzu gösteriyor.

208 Milyon alacağı var dediğiniz TCDD yönetimi sadece 2022 yılında faize ve kur farkına 1 milyar 170 milyon TL ödemiştir.

Eğer İzmir kentini ve vatandaşlarını düşünüyorsanız üzerinize düşmeyen TCDD avukatlığı yerine 11 yıldır hizmete girmesi beklenen Yüksek Hızlı Tren için TCDD’nin kapısını çalın. Zira Sayıştay raporlarında TCDD’nin yatırım için almış olduğu ödeneği bloke ederek hem işlerin süresini hem de yüklenici firmalara yapılan fark ödemelerini artırdığı belirtiliyor. Bu tutar da bahsettiğiniz 208 milyon TL’nin 5 katı...