Hale Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - CHP Gaziemir İlçe Başkanı Kasım Özkan, yerel seçim kampanya sürecini değerlendirdi. CHP'nin Mahalli İdareler Seçimlerinde elde ettiği başarıda "Değişim" rüzgarının etkisi olduğunu anlatan Özkan, AK Parti'nin yönetim politikalarının da büyük bir etken olduğunu dile getirdi. "İktidarın 22 yıllık yıpranmışlığı var" diyen Özkan, "Ekonomik krizden herkes etkilendi. Antidemokratik uygulamalardan herkes bıktı. Basın özgürlüğü kalmadı, siyasette bile sürekli baskı uyguluyorlar. İnsanları cezaevine atıyorlar, yargıya müdahale ediyorlar. Anayasa'yı tanımayacak kadar ileri gittiler. 'CHP, belediyeleri kazanırsa yardımları keser' diye dezenformasyon yaptılar, algı yaratmaya çalıştılar. Biz ise geçtiğimiz yerel seçimlerde aldığımız özellikle İstanbul, Ankara, Adana ve Mersin'de yaptığımız çalışmalarla ve sosyal yardımlarla vatandaşa güven verdik. Pandemi sürecini yaşadık, depremleri yaşadık. CHP'li belediyeler büyük depremde hükümetten önce afet bölgesine ulaştı. Pandemi sürecinde onlar 5 maske göndermekten acizken, biz maskematik hizmetini devreye soktuk. Tüm bunlara ilaveten Genel Merkezimizde bir değişim yaşandı ve bu vatandaş nezdinde büyük bir heyecan yarattı. Şu andaki amacımız önümüzdeki genel seçimlerde iktidara gelmek" dedi. 

"HALİL ARDA KENDİ GİDİŞİNİ KENDİ HAZIRLADI"

İzmir'de belediye başkanlarında yapılan köklü değişime yönelik soruları da yanıtlayan Özkan, Gaziemir'in mevcut belediye başkanı Halil Arda'nın, Özgür Özel'e yakınlığı ile bilinmesi ve değişmesine ilişkin, "Halil Arda ile ilgili bir soruyla karşılaşmamak için bugüne kadar açıklama yapmadım. Kendisiyle ilgili sorulan sorulara yorum yapmadım. Halil Başkan siyaseten kendi gidişini kendi hazırladı. Nasıl bir anlayışsa, yaşanan sorunların örgütten kaynaklandığı doğrultusunda bir izlenim verdi. Ancak kendisi örgütle olduğu kadar halkla da bağını kopardı. İnsanlara tepeden baktı. CHP'li bir belediye başkanının halka bakış açısıyla Halil Arda'nın halka bakış açısı çok farklı oldu. Kendisi Genel Başkana yakın olabilir ama Genel Başkanımız demokratik bir tutum sergiledi. "Benim yakınım" ya da "Uzağım" diye bakmadı, kim bu işte daha başarılı olur, kim liyakatli diye baktı. Kim 1 oy fazla alacaksa onu değerlendirdi" diye konuştu. 

"GENEL MERKEZ YETKİLİLERİ ÖRGÜTÜ VE HALKI DİNLEDİ"

Aday belirleme sürecinde CHP Genel Merkezi'nin çok titiz davrandığını aktaran Özkan, "Aday belirleme sürecinde Genel Merkez yetkilileri geldi. Örgütü ve halkı dinlediler. Görüş aldılar, raporlarını hazırladılar. Kamuoyu yoklamaları yapıldı ve çıkan sonuçlar doğrultusunda Ünal Işık Bey adayımız oldu. Biz de canla başla çalışarak seçimi kazandık" ifadelerini kullandı. 

"IŞIK BAŞARILI OLACAK"

Gaziemir'in yeni belediye başkanı Ünal ışık'ın liyakatli bir seçim olduğunu dile getiren Özkan, "Ünal Bey 10 yıldır, 2 dönemdir meclis üyeliğimizi yapıyor. Bir dönem de birlikte meclis üyeliği yaptık. Ünal Bey'in ilk 10 günlük süreçte tanıtımı noktasında çalıştık. Her kim aday olursa olsun 140 bin nüfuslu yerde tanıyan 2 bin kişi çıkar.  Ünal Başkanın da 'Sanatçı değilim ki beni herkes tanısın' sözü vardı. Doğru bir söz. Ünal Bey kişilik, liyakat, donanım olarak çok deneyimli bir arkadaşımız, başarılı olacağından şüphem yok. Şu an belediyede biraz ekonomik sıkıntılar var, onları da yakında gidereceğine, halka verdiği sözleri tutacağına yürekten inanıyorum. Yapacağını şimdiden görüyorum" açıklamasında bulundu. 

"MİLLETVEKİLLERİMİZ SEÇİMDE GELMEDİLER' DEMEDİM"

Gaziemir'in Danışma Kurulu'nda yaptığı çıkışların hatırlatılması üzerine konuşan Özkan, "Danışma kurulu görüşmeleri, tartışmaları orada kalır. Kapalı toplantıdır ve bizim yatak odamızdır. Ancak dışarıya aktarmışlar ve yanlış bilgi aktarmışlar. Ben 'Milletvekilleri seçimde gelmedi, çalışmadı' diye bir eleştiride bulunmadım. "Belediye başkanları bizim baş tacımız, onurumuz, örgüt çalışarak onları kazandırdı. Milletvekillerimiz İzmir genelinde belediyeyi ziyaret ediyorlar ama ilçeye uğramıyorlar. İlçeye de uğrayıp teşekkür etmeleri gerekmiyor mu' dedim. Bunu burada da söylüyorum, ilçemizi ziyaret ederlerse memnun oluruz. Ama ben seçimde gelmediler diye bir şey söylemedim" dedi. 

"HAKKI VE ZENGİNOBUZ İÇİN GEREKEN İŞLEMİ YAPTIK"

İzel Zenginobuz ve İsmail Hakkı'nın partiden atılması doğrultusundaki konuşmaları da hatırlatılan Özkan, "Biz İsmail Hakkı ve İzel Zenginobuz ile ilgili belgeleri Genel Merkezimize ilettik. İsmail Hakkı, adayımız Ünal Işık Başkanla ilgili bazı olumsuz içeriklerin olduğu posterler bastırmış, duvarlara yapıştırmış. Biz bunu takip ettik, kameralardan eminiyet güçlerimizin katkısıyla yakaladık. Kameralarda görünüyor, dilekçe verdik ve emniyet ifadesini aldı. Şahit de geldi ve ispatlandı. Biz de gereken işlemi yaptık" dedi. 

"İZEL HANIM AKP ADAYINI DESTEKLEDİ"

"İzel Hanım da AKP adayının posterini balkonundan karşıdan karşıya asıyor" diyen Özkan, "Arkadaşlarımız fotoğrafları getirerek şikayetçi oldular, biz de zabıt tuttuk. Ertesi gün o posteri 1 metre yukarı çıkardılar ve İzel Hanım, 'Benim balkonumda değil, amcam AKP'li, onun balkonunda asılı, o yaptı' dedi. Halbuki kurultayda Genel Başkanımız Özgür Özel kazandığında, Özgür Özel'in posterini oraya asmışlardı. Sonra atanamayınca Özel'i indirip AKP adayının posterini astılar. Bir de kurum içinde şahitler var, 'Ben oyumu AKP adayına vereceğim, onu destekleyeceğim' demiş. Bunları da genel merkeze ilettik" ifadelerini kullandı. 

"HALİL ARDA ETKİNLİKLERİNE ÖRGÜTÜ ÇAĞIRMADI"

Geçtiğimiz dönem yaşanan "Belediye ve örgüt" çatışmalarına ilişkin söylemleri de değerlendiren Özkan, "Dışarıdan öyle bir görüntü oldu ama biz hiç belediye başkanıyla çatışmadık. Belediye başkanının işine de karışmadık, kendisinden hiçbir talebimiz de olmadı. Belediye Başkanı CHP'nin oylarıyla, örgütün çalışmasıyla değil, şahsının rekor oy aldığını iddia etti ve 5 yılı böyle geçirdi. Kendi gücüyle rekor oy aldığını sandı ve öyle olmadığını gördü. Örgüt yanında olmadan, örgütü yok sayarak, örgütü, partiyi yıpratmaya çalışarak bir yere varılamayacağını gördü. Herkes de bundan örnek almalı. Örgütsüz bir yere gidilmez. Muhakkak örgüt desteği olacak. Çünkü çalışan, emek veren örgüt. Örgütün belediye başkanının yanında durması başkana güç katar. Başkanı rahatlatır, zayıflatmaz. Halil Arda hiçbir yaptığı etkinliğe örgütü çağırmadı" diye konuştu. 

"HER SEÇİMDE OYUMUZU ARTIRDIK"

Özkan açıklamasında şunları kaydetti: 

Sarnıç'ta tapu toplantısı yaptı, yeşil alan toplantısı yaptı. Muhalefet partileri Sarnıç'taki toplantılara ilçe başkanları, ilçe yöneticileri, milletvekilleri, meclis üyeleriyle giderken, Halil Arda 1 tanesine bizi çağırmadı. Örgütü çağırmadı, kendisi gitti. 'Ben bilirim, ben yaparım' dedi. Bunların neticesinde de geldiği nokta belli. Bu sebeplerle bizde çatışma falan olmadı, sadece örgütü değersizleştirme, itibarsızlaştırma için uğraştılar. Biz de işimize baktık, her girdiğimiz seçimi de kazandık. Benim ilçe başkanlığında 7'nci yılım, geldiğimizden bu yana her zaman oylarımızı artırarak devam ettik. Son yerel seçimde de, bir önceki seçimde ittifak olmasına ve bu seçimde bizim ittifakımız olmamasına rağmen, karşı tarafın seçime ittifak halinde girmesine rağmen, Genel seçimde aldığımız oyun üstüne çıktık.

"İLK GENEL SEÇİMDE İKTİDAR OLACAĞIZ"

Çalışan kazanıyor. Ben tüm seçilen belediye başkanlarımıza başarılar diliyorum. İnanıyorum ki başarıya başarı katacaklar. Biz de çalışmamıza devam ediyoruz. Bundan sonra genel seçime yönelik çalışmalarımız devam ediyor, ilk genel seçimde de iktidar olacağız. Ben buna inanıyorum.

"SEÇİM HALKA DOKUNARAK KAZANILIR"

Üye sayısı artar ama üye sayısından ziyade halka, esnafa dokunmak önemli. Üye artırarak seçim kazanılmaz. Seçim alanda insanlara dokunarak kazanılır. İnsanların cenazesinde, düğününde, iyi gününde, kötü gününde varsanız, hastasında yanındaysanız, kazasında yanındaysanız o insanlar sizi unutmaz. Seçimden seçime giderseniz onlar da size gerekli dersi sandıkta verir.

"ÖNSEÇİM OLMALI"

Tüzük kurultayından, tüzüğün uygulanmasını bekliyoruz. Bizim tüzüğümüzde önseçim var, oraya bir "ama..." koyarsanız olmuyor. En kötü önseçim en iyi atamadan iyidir. Oylarımız 6 puan kendiliğinden artacaktır. Önseçim olmazsa olmaz olmalı. Genel Merkezimin, Genel Başkanımızın da sınırla sayıda kontenjanı olur, onun dışında önseçim olmalı. Belediye başkanları da önseçimle belirlenmeli. Meclis üyeleri de fermuar sistemiyle belirlenmeli.