GÜNDEME BAKIŞ – 2009’da ismi MYK’dan Bayraklı Belediye Başkanı ilan edilen ancak son anda vazgeçilen, 2019’da yerel seçim öncesi adaylarının belirlenmesi sırasında Karşıyaka eski Belediye Başkanı Cevat Durak’ın Bayraklı’dan aday gösterilmesine Parti Meclisi’nde veto edilmesinde başrol oynayan, CHP İzmir eski Milletvekili Erdal Aksünger; sahalara yeniden döndü. CHP İstanbul İl kongresinde değişimcilerin kazanması için yoğun çaba harcayan Aksünger; CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in kurultayda delegelere PM için önerdiği 72 kişilik anahtar listede yer aldı ancak seçilemedi.

RAHATLAMA GELDİ

Gündeme Bakış’a konuşan Erdal Aksünger, “Toplumsal açısından rahatlama geldi. Değişim olması gerektiğini toplum gördü. Örgütte yaşananlar farklı idi. Ancak delege kararını verdi ve değişim oldu. Aktif üye konusunu yıllar önce ortaya koyanlardan biri benim. Partide liyakata dayalı sistem vazgeçilmez olmalı. Önemli olan genel başkanımızın atacağı adımlar. Tüzük Kurultayının bir an önce toplanması lazım. Liyakat düzenin kurulması… Genç kitleye yakalanarak bunlar yapılmalı. Sığ çekişmeler her şeyi bitiriyor. Şuandan itibaren beklentiler çok yüksek. Önümüzde yerel seçimler var. Çok önemli. İnsanların kötümser yaklaşımlarını kenara bırakması lazım. Liyakat düzeni içinde adaylar belirlenir. Kemal Bey uzun yıllar hizmet etti.

Teşekkür edilmesi önemli. Ama o dönemin yapılan hatalarından ders çıkarılmalı. Artık çıkarılacaktır” dedi.

DEĞİŞİMİ GÖRMEK HEPİMİZİN HAKKI

Aksünger; sözlerine şöyle devam etti:

“İnsanların benimle ilgili sevgisi saygısı olmak çok güzel. Onur duyuyorum. Partim için hep mücadele ettim.  Başımıza neler geldi neler oldu hiç anlatmadım. Sıkıntılarla karşı karşıya geldik. Yerel seçimlerde liyakat önemli. Belediye başkan adaylığı için bir şey söylemek doğru değil. Değişim için çok çaba harcadık. Değişimi görmek hepimizin hakkı. Üzerimize düşen bir şey olursa gereğini yaparız. İsmimim konuşulması benim için onur. Değişim şart ama bu zihniyette olmalı. Yıpranmış yorulmuş isimlerle ilgili parti kamuoyunun nabzını iyi tutmalı”