GÜNDEME BAKIŞ - CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Manisa'ya gitmek üzere İzmir Adnan Menderes Havalimanına iniş yaptı. Özel'i havalimanında yüzlerce partili coşkuyla karşıladı. CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslaoğlu'nun koordinatörlüğünde gerçekleştirilen karşılama programına Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Deniz Yücel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek, İzmir Milletvekilleri Sevda Erdan Kılıç, Ednan Arslan, Manisa Milletvekilleri Bekir Başevirgen, Vehbi Bakırlıoğlu, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, ilçe belediye başkanları, Manisa İl Başkanı İlksen Özalper katıldı. 

"OTOBÜSÜ BURAYA SOKAN GÜÇ ÖRGÜTTÜR"

Özel, örgüte ve belediye başkanlarına uyarıda bulunarak, "Kurultayımızdan sonra bu havaalanına geldiğimizde seçim otobüsümüzü buraya sokmamışlardı. İktidar partisi adayı için kapıları sonuna kadar açtılar. Bu otobüsü buraya sokan şey şoför değil, Özgür Özel'in Genel Başkanlığı ya da bir başkanımızın burada koyduğu irade değildi. Bu otobüsü buraya sokan güç CHP örgütüdür" dedi. 

"TÜRKİYE'NİN BİRİNCİ PARTİSİYİZ"

Seçim sonuçlarına değinen Özel, "Türkiye'nin 4 bir yanındaki konuşmalarımda İzmir'e adaylarına ve özellikle seçmenlerine çok seslendim, onlardan çok şey beklediğimi söyledim. Değişim başlayacaksa İzmir'den başlaması gerektiğini ifade ettim. Koca bir serüvenin, sancıların, tartışmaların ama büyük bir kampanyanın sonunda örgütün öz gücüyle, kimseyle ittifak yapmadan, CHP'nin evlatları olan adaylarımızla birlikte bu otobüsün üstünde huzurundayız. İzmir'den ilan etmek isterim ki Türkiye genelinde aldığımız yüzde 38 oyla CHP Türkiye'nin birinci partisidir" diye konuştu. 

"35 KADIN BAŞKANIMIZ VAR"

Özel, teşekkürlerini sıralayarak, "Cumhuriyet Halk Partisinin Genel Başkanlığına aday olduğum süreçte, 'Benim inandığım bir kural var, bir gerçek var. O da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün partisi ikinci parti olamaz' demiştim. Bugün CHP 14 Büyükşehir belediyesini kazanmıştır, 15. büyükşehir için hukuk mücadelesi içindeyiz. 14'te kalsak dahi CHP'den sonra en çok büyükşehir kazanan partiden 4 il öndeyiz. CHP 35 il kazanmış, en yakın rakibinden 11 il ileridedir. 3'ü Büyükşehir başkanı olmak üzere 35 kadın belediye başkanımız var. Geçen dönem 11 olan kadın belediye başkanımız 35'e çıkarken, en önemli katkı İzmir'de gösterdiğimiz 9 kadın adaydan 8'ini seçen İzmir'in seçmenlerine aittir" ifadelerini kullandı. 

"ÇAĞATAY GÜÇ SİYASETİ NOKTALAMADI"

Özel Aliağa ve Menemen Belediye Başkan Adayı olan ancak seçimi alamayan Çağatay Güç ve Deniz Karakurt'a da teşekkür ederek şu açıklamalarda bulundu: 

Türkiye'de neredeyse tamamı gençlik örgütlerimizden gelen 58 genç belediye başkanımız var. Bu konuda da en büyük teşekkürü İzmir'de aday gösterdiğimiz 12 gencimizden 11'ini seçen İzmir seçmenine borçluyuz. Tam bu aşamada, kazananlarla ilgili bir şey söylemeden önce, 2 tane kaybetmeyen var. Aliağa'da yarışa başladığında yüzde 18 geride olan, Türkiye'nin en canlı, diri, samimi kampanyalarından birini yapan, seçim sonucuyla siyaseti noktalamayan, bir sonraki seçimin ilk günlerini yaşayan Çağatay Güç'e yürekten teşekkür ediyorum.

"KUBİLAY'IN KENTİ İÇİN ANT İÇİYORUZ"

İzmir Menemen'de kendi hatalarımızla, AK Partinin kumpasıyla elimizden alınan belediyede, belediye imkanlarını kimsenin el sürmediği arazilerin satışını siyasi finans yöntemine çeviren adaya karşı, devletin gücüne karşı kadın adayımız mücadeleyi kazanamadı gözüküyor ama o kaybın tüm sorumluluğunu, tüm CHP'liler olarak hep birlikte üstleniyoruz. Deniz Karakurt'a yürekten teşekkür ediyor, Kubilay'ın kenti için ant içiyoruz ki gelecek seçimleri CHP rekor oyla kazanacak.

"TUGAY EN DOĞRU REÇETEYİ YAZACAK"

Aday belirlemede İzmir sancak gemisidir demiştim. Sancağı yerine düşürmeyen bir takım kötü niyetlilerin beklentilerinin aksine 28 belediyeyi bizlere armağan eden İzmirlilere yürekten teşekkür ediyorum. Aday belirleme süreçlerinin sonunda değişim nerede diye soranlar İzmir'de baksın demiştim. İzmir adayları toplam yaş ortalamaları 47 olmak üzere benden 2 yaş genç; 30 belediye başkanının yaş ortalaması. Bu arkadaşlarımız kendileriyle birlikte 50'lili yaşlarının başlarında sakin güç, kararlı duruş, doğru siyasi okuyuş, İzmir'in isteklerine en doğru reçeteyi yazacak olan Dr. Cemil Tugay'ın kaptanlığında yürüyoruz.

"KİMSENİN HAKKINI YEMEDİK"

Aday belirleme süreçlerinde kimsenin hakkını yemedik, kusurumuz varsa kusurumuz eksiğimiz varsa kastımız yoktur. Ancak İzmir'in memnuniyet anketlerinde en üst düzeyde yer alan 3 arkadaşımızla devam ettik. İzmir'in notu kıt, haksız mı haklı, en iyisini hak ediyor, en büyük desteği veriyor. Biz İzmir'in beklentilerini, sesini duyduk, o sese yanıt veren listeyle İzmir'in karşısına çıktık. İzmir gelecek güzel günlere oy verdi, onay verdi.

"ÖRGÜTÜ DİZAYN ETMEYE DEĞİL İZMİR'İ DÜNYA KENTİ YAPMAYA GELDİLER"

Bundan sonra İzmir hak ettiğini alacak. İzmir iyi belediyecilik uygulamalarını sürdürecek, yapılanların üstüne koyacak, büyük beklentiye cevap verecek. İzmir dünyada şehirlerin yarıştığı süreçte, dünyanın sayılı kentleriyle yarışacak vizyona kavuşmalıdır. Ben bu ekibe, birbirini düşman görmeyen takıma, örgütü dizayn etmeye değil, İzmir'i dünya kenti yapmaya gelen bu arkadaşlarıma yürekten inanıyorum. Bundan sonra ilçe başkanlarımız Atatürk'ün koltuğunun ilçelerindeki bekçileridir. Siyaseti onlar yapacak, belediye başkanlarımız da kamu görevlerini yaparak önce örgütümüzün sonra hepimizin göğsünü kabartacak.

"ÖRGÜT BELEDİYEYİ YÖNETEMEZ, BELEDİYE BAŞKANI DA ÖRGÜTÜN AMİRİ DEĞİLDİR"

Örgüte çağrım şu; elbette örgüt belediye ilişkisi önemlidir ama ne belediyeler örgütün yöneteceği kurumlar; ne de belediye başkanları örgütün amirleridir. Herkes kendi görevini iyi yapınca, başka göreve talip olduğunda hakkının yenmeyeceğini görmüştür. Manisa ve Denizli'de geçmiş dönemin il başkanları belediye başkanı olmuştur. Örgüt belediye dengesini kuran, belediyenin hizmetlerini anlatan ilçenin de, işini yapan belediye başkanının da sonuna kadar yanındayız. Eski hastalıklarla ilçe seçimini almak üzerinde yapılacak her müdahalede, belediye başkanına olmadık taleplerde bulunan ilçe başkanının da karşısında olacağımdan kimsenin şüphesi olmasın.

"KİM YANLIŞ YAPARSA HEDEFİMİZE ENGEL OLUR, BİZ ENGEL TANIMAYIZ"

Herhangi bir 5 yıla talip değiliz. Bu 5 yıl kim hata, yanlış yaparsa Atatürk'ün partisinin ilk seçimde birinci parti yapma, iktidar yapma hedefimize, Türkiye'nin büyük yürüyüşüne engel olur. Bu yolda engel tanımayacağız.

"AK PARTİLİ VE MHP'LİLERİ KIRMAYACAĞIZ"

AK Parti adayı Hamza Dağ'ı da eleştiren Özel, "İzmir'i kandıramadılar" çıkışında bulunarak, "İzmir yaşam biçimlerine karşılıklı teminat olan kenttir. Onlar İzmir'e bu teminatı veremediler. Bu zaferin bize kazandırdığı özgüvenle bir tane AK Partiliyi MHP'liyi kırar, üzersek Cumhur İttifakından gençlere bu partide kendilerini yabancı hissettirirsek yanlış yapmış oluruz. Bize en büyük desteği verenlerden Cumhur İttifakı gençleri... Baba evinde herkese yer vardır, gelen herkes huzur içinde oturabilir. Baba evinde kardeşlerin biri başını açar, öbürü kapar. Baba kimseye karışmaz. Baba evinin bir odasında biri eğlenir, diğerinde namaz kılar. İzmir birlikte yaşamanın, yönetmenin, kendinden olmayana hoşgörünün kentidir. Bunu  bütün Türkiye'ye göstereceğiz.  İzmir'de İzmir, Türkiye'de Türkiye ittifakı kazandı" dedi. 

ASLANOĞLU: "ZAFERİMİZ KUTLU OLSUN"

İl Başkanı Aslanoğlu, kalabalığı selamlayarak, "31 Mart yerel seçim zaferiniz kutlu olsun. Büyük seçim zaferiniz kutlu olsun. Destekleriyle Martın sonunun bahar yapan Türkiye'deki tün vatandaşlarımız seçim zaferiniz kutlu olsun. CHP'ye oy versin vermesin, hepinizin içi rahat olsun, rahat nefesi birlikte alacağız, baharı birlikte yaşayacağız. İzmir'de simide gevrek domatese domat deriz biz. Biz çok çalışırız ama yaşamanın keyfini sürmeyi de biliriz. İzmir'in meltemi Manisa'ya ulaştı. Manisalılar zaferiniz kutlu olsun. Ferdi Zeyrek kardeim Manisa'ya haurı olsun" diyerek, CHP'nin kazandığı tüm ile ve ilçelerin zaferini kutladı. 

"BAŞARININ MİMARI GENEL BAŞKANIMIZ" 

Aslanoğlu, CHP Lideri Özel'e ithafen, "Bu başarının baş mimarı sizsiniz. İzmirliler adına yaşattığınız mutluluk için sağ olun, yolumuz, yolunuz açık olsun" ifadelerini kullandı.