Hale Halime ERDOĞAN/ GÜNDEME BAKIŞ-  CHP Genel Başkan Adayı Özgür Özel, İzmir İl Başkanlığı'nda, İzmir örgütü ile bir araya geldi. Özel'i örgüt buluşmasına İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, Milletvekilleri Deniz Yücel, Murat Bakan, Ednan Arslan, Gökçe Gökçen, belediye başkanları Cemil Tugay, Mustafa İnce, Halil Arda, Manisa İl Başkanı Ferdi Zeyrek, Manisa Belediye Başkanları, eski  milletvekilleri Atila Sertel, Bedri Serter, Alaattin Yüksel ve çok sayıda partili katıldı. 

SOKAK TRAFİĞE KAPANDI

İl Başkanlığı'nın bulunduğu Kültür Mahallesi'nde kurulan dev sahneden örgüte seslenen Özel'in programında, sokak baştan sona trafiğe kapandı. Örgüt Özel'i pankartlar ve meşalelerle karşıladı. 

İzmir'in Cumhuriyet Bayramını kutlayarak konuşmasına başlayan Özel, "Bu güzelim bayramı hak ettiği gibi kutlamayanlar, 100. yılı önemsizleştirmeye çalışanlar şunu bilsin ki, anma etkinliklerini az yapabilir, resepsiyonları iptal edebilirsiniz, Atatürk'ün adını andırmamayı marifet sayabilirsiniz ama bu milletin gönlünden ne Cumhuriyet ne Atatürk sevgisini sökemezsiniz. Elbette coşkuyu buruklaştıran olaylar oluyor. Cumhuriyeti kutlamak acılara duyarsız kalmak demek değildir. Cumhuriyet acıların, çekilen zorlukların, akan kanların üzerine kurulmuş, bağımsızlığın ne demek olduğunu idrak etmiş kişilerin anılarına sahip çıkmaktır" dedi. 

"ÇOCUKLAR 'KATİK KYK' DİYE BAĞIRIYOR"

Özel'in konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle: 

Aydın'da KYK yurdunda asansöre binmeye çalışırken, oluşan kazada kızımız feci şekilde hayatını kaybetti. Ailesi Bursa'daydı, sizin adınıza oraya gittim. Baba, evladını devlete emanet etmişti ancak 19 yaşındaki evladının tabutunu Türkiye birlikte omuzladı. Arkadaşları tepkili, ağlıyorlar. Katil KYK diye bağırıyorlar, bir katil var, çocuklar yurtlara yerleşmesin, bize yakın tarikatlar kalabalıklaşsın hevesinde olanlar kimse katil odur.

"LAİKLİĞE SAHİP ÇIKACAĞIZ"

Sessiz kalanlardan da 'biz bunlara en üst perdeden itiraz edersek' diyenlerin de Zehra'nın annesinin gözyaşlarımdan da alacağı var. Cumhuriyetin kurucu değerlerinin en başında olan, inanan için inanç özgürlüğü ama herkes için özgürlüğün teminatı laikliğe sahip çıkacağız.

"MASUM KANI AKITAN TÜM TERÖRİSTLERE LANET OLSUN"

Geçtiğimiz günlerde bir terör örgütü, uyumakta olan sivil insanlara füze saldırısı düzenlediler. Hamas terör örgütünün ardından İsrail devlet terörüne girişti. Biz CHP olarak Hamas terörünü de İsrail'in yaptığı devlet terörünü de, sivillere yönelen her türlü şiddeti kınıyoruz, terör kimden gelirse gelsin lanetliyoruz. Bu ülkeyi yönetip, terörü lanetlemeyenler var. Hamas terör örgütü değildir diyenler var. O zat, bundan sonra dünyada terörle mücadeleyi anlatırken, neden yalnızız diye düşünmesin. Senin teröristin kötüdür benim teröristim iyidir diye bir anlayış olamaz. Hamas, PKK dahil masum kanı akıtan tüm teröristlere lanet olsun.

WhatsApp Görsel 2023-10-28 saat 11.59.09_1bb0e3b0

"SURİYELİLERİ DOYURUP, BARINDIRMAYA DEVAM EDİYORUZ"

Cumhuriyetin 100. yılındayız, Cumhuriyetin kıymetinin bilinip bilinmediğinin tartışıldığı bir süreçteyiz. Dün bir video paylaştık, Atatürk'ün sesinden milli mücadeleyi anlatıyor, daha çok çalışmak mecburiyetinde olduğumuzu anlatıyor. Cumhuriyet neleri başarmış, elbette saymakla bitmez. Ama Naim Süleymanoğlu'nu hatırlayalım, Bulgaristan'dan göç gelmesi gerekiyordu, dönemin İstanbul İl Başkanı Erdoğan, ne işleri var burada diyerek parasızlıktan edepsizliklere yöneldiler, kalsınlar orada diyordu, o vatandaşları Ege ve İzmir bağrına bastı. Naim Süleymanoğlu şanlı bayrağı göklere çektirdi. Erdoğan, Naim'e karşı çıktı ama Suriye'den 6 milyon göçmeni doyurdu, barındırmaya devam ediyor.

"SANCAR BİR TARAFA ATATÜRK'Ü ANMAYANLAR BİR TARAFA"

Sertap Erener, Eurovision'da birinci oldu, Erdoğan geldi, birinci olan bu ülkenin o yarışmadan çekilmesini sağladı. Aziz Sancar, Atatürk'ün evladı, Nobel Bilim ödülünü aldı, Anıtkabir'e koşturdu. Her cümlesinde 'bu ödül Atatürk'ündür' diyor ama Cumhuriyeti'in 100. yılında Atatürk'ün adını anmayanlar bir tarafa Sancar'ın Nobel ödülü bir tarafa.

"CUMHURİYET'İN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ"

Erdoğan'ın köşe yazarları, destekleyicileri kızlarımızın yaşam biçimine müdahele ediyor. Cumhuriyet değerlerine, evlatlarına, sporcularına, sanatçılarına, aydınlarına, bilim insanlarına ve Cumhuriyetin kendisine sahip çıkmadır. Sonuna kadar sahip çıkacağız.

"İZMİR'İN DELEGESİ ATATÜRK'ÜN ASKERİ"

5 Kasım günü yapılacak olan Kurultayımızda Cumhuriyetin 100. yılında CHP'yi yönetecek Genel Başkan ve kadrolara karar verilecek. 1200 delegemiz bu kararı verecek. Bazı tartışmalar yapılıyor, bazı cümlelerin içinde Cumhuriyetin amiral gemisi İzmir'in de adı geçiyor. İzmir'in delegesi askermiş, ne söylenirse onu yaparmış, İzmir'in delegesi asker üyesi de asker, hepimiz askeriz Mustafa Kemal'in askerleriyiz. İzmir'in delegesinin de Tekirdağ, Konya, Sinop, Hakkâri'nin, Ankara'nın, İstanbul'un delegesinin de şah damarında parti sevgisi, Atatürk sevgisi akar. Bizim delegemiz bu ülkenin geleceğine, bu partinin bir daha muhalefette kalmaması için ne karar vermesi gerekiyorsa o kararı verir, arkasında durur. İzmir'de ve Türkiye'de seçilmiş delegelerimizin akıllarının, vicdanlarının gereğini yapacaklarına inanarak destek istiyorum.

"İZMİR DELEGESİ KULAĞINA SÖYLENENİ DEĞİL, KULAĞIYLA DUYDUĞUNU YAPAR"

Bizim delegemiz, kongreye, kurultaya gelmeden önce; defalarca biz düğüne gider gibi kongreye kurultaya gideriz. Delegemiz kurultaya gitmeden berbere gider, ona 'başkanım sokakta değişim talebi var, değişim olursa iyi olur, olmazsa işimiz kötü' diyorsa, kulağına söyleneni değil, kulağıyla duyduğunu yapar. Buna yürekten inanıyorum. Türkiye'nin 4 bir yanından gelecek olan delegelerimize sakın ha 'şunu yapın' demiyorum ama haftaya bugün Ankara'da olacaksınız, Ankara'ya gelemden önce aklına, vicdanına güvendiğiniz herkese sorun, Cumhuriyetin 100. yılında nasıl bir parti, umut için, bir daha muhalefette kalmamak için, parti ayağa kalksın diye, sokak, evlat, ana, komşu, arkadaş ne diyorsa onun gereğini yapın. Bu partinin önünü açın.

"PARTİ BUNDAN SONRA CAM TAVANA HAPSOLMAYACAK"

CHP bundan sonra bundan önce partide görev yapmış arkadaşların tecrübeleri, yaptıkları kıymetsiz anlamında değil, değişim ekibinin içinde sadece yeni yüzleri, dünyayı görecek, Türkiye'yi doğru okuyacak, arı gibi çalışacak, 1970!lerde dünyayı okuyan, partiyi doğru konumlandıran Bülent Ecevit kadrosunun başardığı gibi başarıdan başarıya taşıyacak, partinin başının üzerindeki cam tavana hapis olmayacak.

WhatsApp Görsel 2023-10-28 saat 11.59.09_404ecb2f

"ERDOĞAN'IN KİMLİK SİYASETİNİ REDDEDECEĞİZ"

Partinin büyümesi, gelişmesi, sol sosyal demokrat değerlere, 6 oka, devletçilik, milliyetçilik, halkçılık, cumhuriyetçilik, laiklik, ilkesine  sonuna kadar bağlı, bunları geliştiren asla Erdoğan'ın oyununu onun koyduğu kurallarla göre oynayacak CHP olmayacak. Azimli kadrolarla yürüyeceğiz. Erdoğan böler, sen onunla meşgul olurken, yoksulsun ama bak ezanı dindirecekler, bayrağı indirecekler diye kendi arkasını kalabalık tutar. Kimlik siyaseti yerine mutlaka yoksula, işsize, gençlere sahip çıkacağız. Sol sosyal, demokrat, çağdaş söylemlerle, dünyadaki siyasi akrabalarımızla birlikte sahiplendiğimiz söylemlerle, gençlere umut vererek bu partiyi yöneteceğiz. Asla, onların sınırlarına girmeyecek, onların dediği yerde oyunu oynamayacak, uyanıkça yaptıkları kimlik siyasetini reddedeceğiz.

"SİZİNLE KOŞACAK BİR GENEL BAŞKAN VADEDİYORUM"

Partinin, Türkiye'nin önünü açmaya geliyoruz, en çok okuyan, çalışan, tartışan, ikna olursa ikna eden örgütümüze güveniyoruz. Tepede alınan kararların dayatıldığı, sağdan gelen akımların tartışıldı, sağdan gelen danışmanın baş tacı edildiği bir CHP değil, örgütüne inanan, güvenen, sahip çıkan bir CHP. Bunun için bize partinin kaderini Anadolu'nun her köşesinde adım adım çalışarak, sizinle bir koşacak kadrolar ve Genel Başkan vadediyorum.

"GENEL BAŞKANLIĞA DEĞİL TÜRKİYE'DE İKTİDARA TALİBİZ"

Ben 1985'te Bornova Anadolu lisesine geldim, emekli öğretmen babam bugünkü parayla cebime 20 lira koydu, memur çocuklarıyla gez, başkalarıyla gezersen sen onlara ben sana mahçup olurum dedi. Beni Asuman Hocama emanet etti gitti. Asuman Hocam da burada, bizimle... Yatılı okudum. Ege Üniversitesi eczacılıkta  okudum, eşimi, orada tanıdım. Askere gittim, Ege Deniz Komutanlığına geldim. Şimdi ben buraya, baba ocağına anamın kucağına, İzmirlilerin yanına, siyasi görüşlerimin oluştuğu, güzel insanından çok şey öğrendiğim kente geldim. Bir yola çıktık, büyüyoruz, İzmir üyelerimiz büyü derlerse hep birlikte önce partide sonra ülkede büyüceğiz. Partinin genel başkanlığına değil Türkiye'de iktidara talibiz.

"HEPİMİZ PARTİNİN NEFERİYİZ"

Çok iyi bir sonuç alacağız ama ne sonuç alırsak alalım, hepimiz bu partinin neferiyiz, 81 il başkanıyla kongreden el ele çıkacağız, tüm delegelerimizle, 1,5 milyon partiliyle çıkacağız. CHP'nin kapılarını sonuna kadar açacak ve partimizi büyüteceğiz. CHP baba ocağıdır. Herkes baba ocağında doğar büyür, herkes bilir ki baba ocağı orada durur. Başı sıkışan, işi bozulan, dara düşen baba ocağına gelir. Burada baba ocağının çorbasını kaynatanlarla, bacası tütsün diye oraya odun çekenlerle birlikteyiz. Hepinize helal olsun.

"SİZE DEĞİŞİM VADEDİYORUM"

Baba evinde yanlışa itiraz etmek olur ama hainlik olmaz, kavga olmaz. Hepinize başarı, zafer vadediyorum. Işıkları sönmeyen, yenilgiyi kabullenmeyen bir bir Türkiye vadediyorum. Ben size değişim vadediyorum.