GÜNDEME BAKIŞ – CHP lideri Özgür Özel’in bugün İzmir'deki ikinci durağı Tire oldu. Burada toplanan kalabalığa seslenen Özel, özetle şunları söyledi:

Özel Ödemiş’te konuştu, hükümete yüklendi: Bunlara sarı kart gösterin! Özel Ödemiş’te konuştu, hükümete yüklendi: Bunlara sarı kart gösterin!

TİRE’DE SANDIK İTTİFAKI KURULDU

“Biz Tire’yi memleketimiz biliyoruz. Burada çok arkadaşım, dostum var. Bu, benim on yaşından beri büyüdüğüm memleket İzmir. 31 Mart’ta yerel seçimler var. Tire’de büyük bir heyecan var.  İşim gücüm Tire diyen 39 yaşında adayımız Hayati Okuroğlu’na belediyeyi teslim etmek için gün sayıyor. Hayati başkan dedi ki Tire İttifakı’nı kurduk. Geçen seçimlerde millet ittifakı kurduk. Oylarını çekinmeden verdiler ve bir belediye başkanını seçtiler ittifakla. Şimdi biz o ittifakı Ankara’da bu sefer çok istedik yapamadık. Birlikte olmalıyız, kaybetmemeliyiz dedik. O ittifak Ankara’da kurulmadı ama Tire’de sandık başında vicdanlar bir araya gelecek ve Tire İrtifakı kurulacak.

Foto3-14

HERKESE VAR ÇİFTÇİYE YOK!

Kanunumuza göre yüzde1’i milli gelirin çiftçilere verilmek zorunda. Geçen yıl ne oldu? 263 milyar ediyordu, ne verdiler? 85 milyar. Alacak 178 milyar. KKM var ya, hepimizin sırtından zenginlere verilen para. KKM’nin toplamı 152 milyar. Size verip de kanuna koyup da vermesi gerekip de vermediği para bu paralardan fazla. 178 milyar. 178 milyarı beşli çetelere, holdinglere, müteahhitlere veren ama çiftçiye gelince al ananı da git diyen Erdoğan'a sandıkta hesap soracağız sandıkta. 10 bin lira ile 2.5 çeyrek altın alınabiliyor. Bir çeyrek altın alıp koysanız yolda giderken düşse, gider ararsın değil mi? Bütün emekliler, bir çeyrek altın değil 5.5 çeyrek altın, bir sefere mahsus değil her ay kaybediyorlar. Recep Tayyip Erdoğan emekliyi enflasyona ezdirdiği için kaybediyorlar. Enflasyon gerçekte yüzde 120 iken TÜİK yüzde 64 açıklıyor. Size kaç verdi? Yüzde 33. 7 bin 500 lirayı 10 bin yaptı. İğneden ipliğe her şey iki kat zamlandı, ev kiraları üç kat arttı. 5.5 çeyrek altın AK Parti döneminde her ay kayıp her ay.

Foto6-4

BAYRAM İKRAMİYESİNİ KİMİN SAYESİNDE ALIYORSUNUZ?

Bayramda bayram ikramiyesi alıyorsunuz. Kimin sayesinde alıyorsunuz? Kemal Kılıçdaroğlu’nun. Allah ondan razı olsun. Kemal Bey ‘iki emekli ikramiyesi’ dedi. 2015 yılında söz verdiler, 2018 yılında bin lira verdiler bin lira. O bin lirayı beğenmedik biz. Dedik ki, o bin lira azdır, asgari ücret verilsin. O gün bin lira ile 24 kilo dana kıyma alıyordu. Bugün 3 bin veriyor. Kaç kilo alıyor, 6 kilo. Arada 18 kilo kıyma farkı var. 30 gün oruç tutulacak. Ardından bayram sofrası var. Sadece bayram ikramiyesinde 18 kilo kıyma kayıp. Torunların, çocukların kursağından geçecek 18 kilo kıyma kayıp. 31 Mart’ta emekliler, çiftçiler gibi kendi sofrasından kıymayı alana, cebinden altını çalana gerekli cevabı verecekler mi? Meselenin özü bu. Bu seçim, genel seçimin ardından yapılan ilk seçim. Mazot, kira, et, süt, yumurta pahalılaşmış. 1 Nisan günü değişen bir şey yoksa ondan sonrası çok daha zor, çileli günler bizi bekliyor”

Foto4-15

KOCAOĞLU’NUN YAKLAŞIMINI BÜYÜTEREK ÇİFTÇİMİZİN YANINDA OLACAĞIM

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cemil Tugay ise, “Üreten insanlarımızın, emekçilerimizin, çiftçilerimizin yanında olacağız. Emeklimizin ve emekçinin yanında olacağız. İBB bugüne kadar pek çok noktada çiftçimizin yanında oldu. Aziz Kocaoğlu’nun yaklaşımını büyüterek, çiftçimizin yanında olacağım. Ürettiğiniz her şey değer kazanacak. Her aşamada büyükşehir belediyesini yanınızda göreceksiniz. Yanınızda olacağım. Nefes almadan çalışacağım. Hayati başkanımla beraber Tire’yi başka bir noktaya taşıyacağız” diye konuştu. 

Foto5-12