Türkiye'de otomobil piyasasında yeni düzenlemelere gidildi. Ticaret Bakanlığı , tarafından hazırlanan yönetmelik taslağı kapsamında sıfır araçların ticareti, distribütör ve yetkili satıcıların yükümlülükleri ve elektronik ortamda ikinci taşıtların değerlendirilmesi alakalı kurallara yeni denetim mekanizması getiriliyor. Yapılan yeni düzenlemelere göre , araç bayileri, taşıtın üretici veya distribütör tarafından yetkili satıcıya tahsis edildiği ve taşıta ilişkin vergilerin ödendiği andan itibaren taşıtın satış fiyatını artıramayacak.

Sabah'ta yer alan habere göre , Araç bayileri alıcıya, vergisi ödenen taşıtı 15 gün içinde teslim etme zorunluluğu getiriliyor. Garanti kapsamı süresi içinde arızalanan araç için üretici veya distribütör tarafından ikame taşıt tahsis edilinceye kadar, bayi tarafından ücretsiz ikame taşıt verilecek. Yeni oluşturulan taslakta dikkat çeken bir diğer unsurda Taşıt satışında alıcıdan en fazla satış fiyatının yüzde 10'u kadar ön ödeme alınabilecek. Alıcı, taşıt faturası düzenleninceye kadar herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin ön ödemeli taşıt satış sözleşmesinden cayabilecek.

YABANCI MARKALARA İÇİN KURALLAR GELİYOR 
Ticaret Bakanlığı düzenlemesi kapsamında hayata geçecek olan taslakta,Mercedes, BMW, Audi, Peugeot gibi yabancı markaların Türkiye'deki satış ve dağıtımını yapan distribütörlere de yeni kurallar getirilecek. 

Araç bayileri arasında rekabet korunacak. Distribütörler, bayileri bir ay içinde son üç yıllık satışlarının aylık ortalamasından fazla taşıt almaya zorlayamayacak. Taşıt fiyatındaki değişimleri 3 gün önceden bayiye bildirmek zorunda olacak olan distribütörler, fatura tarihinden sonra taşıt fiyatında zam yapamayacak. Otomobil fiyatları elektronik ortamda erişilebilir olması sağlanacak

İKİNCİ EL PİYASASINDA YENİ DÜZENLEME 

İkinci el piyasasında yeni dönem başlıyor. İkinci el toplu araç alım ihalelerinde yen düzenlemeler yapılacak.  Elektronik ortamdaki ihalelerin güvenli ve şeffaf şekilde yapılabilmesi için, ihale şartlarının ve satışa sunulan taşıtlara ilişkin detaylı bilgilerin ilan edilmesi, ihale platformu ve satıcının doğrudan veya dolaylı olarak ihaleye katılamaması şartları getirilecek.

İkinci el araç satışlarının yapıldığı ihale platformlarına yeni şartlar getiriliyor. İhale platformlarında; düzenlenecek araç ihalesini en az 24 saat önce platformda ilan edecek, taşıtın detaylı görseli, markası, cinsi, tipi, model yılı, şasi numarası, plaka, kilometre ve renk bilgileri ile taşıt üzerinde devri kısıtlayıcı tedbir olup olmadığı bilgilerine yer verecek. İhalede otomobillerin değişen parça bilgileri ile muayene sorgusu sonuçları ve ilan tarihinden önceki 10 gün içinde alınan ekspertiz raporunda önceden açıklanacak. 

İhaleyle satışlarda satıcı ve alıcılarla yazılı üyelik sözleşmesi imzalanacak, ihalelere alıcı veya satıcı olarak yalnızca üyeler katılabilecek, üyelerin TC kimlik numaraları, ihalelerde teklif veren katılımcılara ait IP adresleriyle birlikte 5 yıl süreyle muhafaza edilecek.