Halime ERDOĞAN / GÜNDEME BAKIŞ - Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin GÜNDEME BAKIŞ TV'ye konuk olarak açıklamalarda bulundu. Engin, İzmir'de Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı'nı karşı karşıya getiren, yapımı yılan hikayesine dönen Karşıyaka Stadı tartışmalarını değerlendirdi.

"TOKİ İHALE YAPIP İPTAL ETTİ"

MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin'in, "CHP'ye stat büyük gelir, onlar heykel yapsın" açıklamasının sorulması üzerine konuşan Engin, CHP'nin İzmir'e saymakla bitmeyecek büyük yatırımlar getirdiğini kaydetti. Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, "Geçen 5 yılda Bornova Stadyumu yapıldı daha İzmir'de bütün stadyumlar kapalıyken, bir de Tire stadyumu yapıldı. Hatta Aziz Kocaoğlu, ben il başkanıyken 'Bu stadyumları bize verin, biz yıkalım Uzundere'de, Örnekköy'de yapalım, biraz kentin dışına çıkaralım ve bunu ben üstleneyim' dedi. O zaman da verilmedi, 2 yıldan boyunca TOKİ Karşıyaka Stadyumunun ihalesini yaptı, iptal etti. Yapamadılar. En son büyükşehir Belediye Başkanımız ve Karşıyaka Belediye Başkanımız 'Biz yapalım' dedi ama yasal sorunlar da çözülemiyor. Önce İzmir'e sayısız spor salonu, yüzme havuzu, stadyum kazandırmış bir partiye, CHP'ye bunları söylemek haksızlık. Veysel Başkana da bu bilgiler herhalde eksik veriliyor. Her ilçede onlarca spor salonları yapıldı, hemen hemen her ilçede yüzme havuzları yapıldı. 30'a yakın spor salonu, stadyumlar yapıldı" dedi.

"STAT ŞEHRİN ACİL İHTİYACI DEĞİL"

Başkan Ali Engin, stadyumun İzmir'in acil ihtiyacı olmadığını anlatarak, "15 günlük maç oynanacak stadyumlar Anadolu'da her yere yapılmış maalesef, bunlara da biraz dikkat etmek lazım. İzmir'de bu kadar büyük stadyumlar yapmak öncelikli midir, o da tartışılmalıdır. Bir stadın maliyeti 1 milyar ve 10-15 gün maç oynanıyor. 30 maç yapacaksanız bunun 15 günü kendi sahanızda, o stadın bakımı, temizliği de ciddi maliyetler. Bunları da gözden geçirmek lazım. Popülizm olsun diye şehirleri betonlaştırmayı çok da yapmamak lazım. Alsancak, Göztepe stadyumları yapıldı, Bornova var, Tire var yani  bugünden yarına şehrin acil gündemi de değil bence" ifadelerini kullandı.

"1 MİLYARA STAT YAPILACAĞINA OPERA BİNASI BİTİRİLİR"

Engin açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Büyükşehir 1 milyar lira parasını oraya vereceğine opera binasını bitirebilir, yeni arıtmalar için ihaleye çıktı, öncelikler farklı. Bunlara rağmen Büyükşehir Belediye Başkanımız 'Müellif sorunu giderilirse biz bunu yapaya hazırız' dedi. Bir de İzmir'in en önemli sorunu bu mudur? Neden? Stadyum yok mudur! Çevre yolunun mesela yapılması lazım. Buca'dan Uzundere'ye kadar yeni bir çevre yolu lazım. Yap - İşlet - Devret ile de değil, devletin kendisinin yapması lazım. Şu anda Koyundere'den Aliağa'ya gidiyorsunuz, otoban parası olarak 50 TL veriyorsunuz, Çeşme'ye giderken otoban parası 5 TL veriyorsunuz. 50 TL verdiğiniz özel sektör çünkü, bir tane çevre yolu da devlet yapsın. Bizim nüfusu artık kuzeye taşımamız lazım. Günlük 50  -100 TL otobana verilirse nasıl olacak! Devlet 'yol yapacağım - yaptım' diyor, kendi mi yaptı Koyundere yolunu? Devlet topladığı paraları faize vereceğine bu yolları yapsın, yollar paralı olmasın. Yeni havaalanları, köprüler de yapsınlar ama Hazine kendi parasıyla yapsın. Vatandaş böyle fahiş fiyatlar ödemesin"