Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde yüz binlerce bina yerle bir oldu, yaklaşık 50 bine yakın vatandaşımız hayatını kaybetti.  Deprem bölgesindeki çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan Jeolog Prof. Dr. Naci Görür yapılacak inşaatlar konusunda kritik açıklamalarda bulundu.

Bölgenin tümüyle aktif fay sistemi etkisinde olduğunu vurgulayan Prof. Görür, "Yapılacak binalar için özel mimari planlara, teknolojilere, izolatörlere ve yatırıma ihtiyaç var" ifadelerini kullandı.

Söz konusu teknolojilerin pahalı olacağını ancak bölgenin çok kritik bir bölge olduğuna dikkat çeken Prof. Görür, bölgenin ihya çalışmaları sırasında bölgenin alışa gelmiş ihale, müteahhit ve klasik inşaat yapımıyla sorunlarla baş edilemeyeceğini vurguladı. 

Prof. Görür'ün sosyal medya hesabından yaptığı kritik uyarılar şöyle:

" Adıyaman- Hatay deprem bölgesi Doğu Anadolu-Ölüdeniz Fay Zonları içerisinde. Bu bölge büyük ölçüde bu aktif fayların etkisi altında. Bölge tarih boyunca 7’den büyük depremlere sahne olması ile bilinir. Biliyorsunuz bu bölge ve 11 ilimiz 6 Şubat depremleri ile harap oldu.

Şimdi bölgeyi derleme toparlama çalışmaları başladı. Mikro. Bölgeleme çalışmaları ile kısmi yerleşime uygun alanlar tespit edebilirsiniz ama bu tüm bölge için uygun olmayacaktır çünkü bölge tümüyle aktif fay sistemlerinin etkisindedir. Bu bölgenin ihya çalışmaları sırasında deprem bölgelerine özgü mimari ve inşaat çalışmalarına ve özgün yeni teknolojilere önem verilmelidir.

Buralarda yapılacak binalar deprem dirençli malzemelerle yapılmış hafif, elastikiyeti fazla, deprem etkisini azaltacak donanımlarla takviye edilmelidir. Bu bölgede alışıla gelmiş ihale, müteahhit ve klasik inşaat yapımıyla sorunlarla baş edemeyiz. Özel mimari planlara, inovatif inşaat teknolojilerine ve izolatörler de dahil deprem etkisini azaltacak yatırımlara ihtiyaç vardır. Belki pahalı olacaktır ama burası herhangi bir bölge değildir, sevgiyle..."