GÜNDEME BAKIŞ - CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, partisinin 38. Olağan Kurultayı'nda konuşarak, neden "Değişim" kanadında yer aldığını anlattı. 1994 yılından beri aktif siyaset yaparak, tüm seçimlerde görev aldığını, çalıştığını kaydeden Bakan, "1994 seçimlerinden beri aktif siyasetin içindeyim, sandık, okul görevlisi, aday ve milletvekili olarak görev yaptım. Yerelde kazandığımız, kaybettiğimiz seçimler oldu ama ömrü hayatımda beni bu kadar etkileyen başka seçim olmadı. Hepimizin hayali büyüktü... Tüm kamuoyu araştırmalarında CHP adayının oyunun yüzde 55'lerde gözüktüğü bir seçimi, bana göre Cumhuriyetin son şansını kaybettik. Tramvayı atlatamadım, hala yüreğimde koca bir boşluk var. Kaybetmenin kazanmaktan daha zor olduğu seçimi neden kaybettik? Ben nerede hata yaptım diyebilmek erdemdir" dedi. 

"KILIÇDAROĞLU NELER YAPTIĞINI ANLATTI AMA NELER YAPAMADIĞINI ANLATMADI"

Bakan şunları söyledi: 

Seçimden sonra ne özeleşti ne sorumluluk alan oldu. Genel Başkanımız burada neler yaptığını anlattı ama neleri yapamadığını anlatmadı. Ben 2010 yılında onu dinlerken ağlamıştım, o gün duyduğum heyecanı ben bugün Özgür Özel'in adaylığı için duyuyorum. Beni 13 yıl sonra yine değişim heyecanlandırıyor. 

"DEĞİŞİM TALEBİ OĞLUMUN, EŞİMİN, BABAMIN"

Benim babam 85 yaşında, 12 Eylül'den sonra CHP'ye üye olmadı. Benim babam ben buraya gelirken, 'Genel Başkanı üzmeyin ama lütfen değiştirin' dedi. Bu değişim talebi benim 18 yaşındaki oğlumun, eşimin talebi. Bu değerlendirmeyi biz partide yapmadık, neden kaybettik demedik.

"EN ÇOK İÇİMİ ACITAN ÖZDAĞ'A VERİLEN TAAHHÜT"

Biz neden kaybettik, biz CHP'nin varoluş sebebi olan laiklik ilkesine sahip çıkamadık, tarikatlar kapansın diyemedik yüksek sesle. Tekke ve zaviyeler kanununun gereğini yapamadık. Atatürk milliyetçiliğine sahip çıkamadık, bunu Türkçü Turancı Sinan Oğan'a bıraktık. Biz devrim kanunlarına sahip çıkamadık, devrimciliği Deniz Gezmiş'i anmaktan ibaret sandık.

 5 milyon 200 bin gence neden yurtdışında değil Türkiye'de hayallerini gerçekleştirebileceklerini anlatamadık. Ümit Özdağ ile imzalanan protokol içimi en çok acıtandır. Anayasa'nın ilk 4 maddesini değiştirmeyeceğimizi Genel Başkan taahhüt etmiş Özdağ'a. Bu değerler Zafer Partisine değil CHP'ye aittir.