Muğla Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı farklı bölümleri ve alanlarında uzman eğitmenleri ile sanat, kültür alanında donanımlı öğrenciler yetiştirmeye devam ediyor. 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında 90 öğrenci yetiştirerek mezun eden Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı kurulduğu 2015 yılından bugüne kadar da 285 öğrenciyi mezun etti. Konservatuvar bünyesinde Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Dansları, Tiyatro, Bale, Çocuk Korosu ve Modern Dans gibi bölümler bulunuyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı'nda Türk Halk Müziği bölümünde 44, Türk Sanat Müziği bölümünde 66, Türk Halk Dansları bölümünde 96, Tiyatro bölümünde 85, Bale bölümünde 57, Çocuk Korosu bölümünde 35, Modern Dans Topluluğu bölümünde 21 öğrenci bulunuyor. Konservatuvarın çocuklar üzerinde olumlu gelişmeler yarattığını belirten velilerden Saliha Acar, "Kızım 2018 yılından bu yana Muğla Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı bale bölümünde eğitim alıyor. Uzun vadeli bir sanat dalıyla uğraşmasının kızıma çok büyük katkısı oldu. Vücut esnekliği arttı" dedi.

'ÇALIŞMA BECERİSİ ARTTI'

Bale eğitimi alan kızının sahne deneyimi ve öz güveninin arttığını söyleyen Nurhayat Kocatürk Kapucu, "Kızım Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı bale bölümünde eğitim görüyor. 2019 yılında bale eğitimine başladı. Burada güzel bir eğitim ortamı var. Bale sayesinde sahne deneyiminin olması öz güveninin gelişmesine yardımcı oldu. Sosyalleşme becerisi kazandı. Ciddi bir disiplin katkısı oldu. Hem derslerine hem de günlük yaşam biçimine yansıyacak disiplinli çalışma beceresi kazandı. Yıl sonu gösterimiz oldu. Yıl sonu gösterisi içerisinde almış oldukları görevleri dikkate alarak öğretmenlerimiz notlar veriyor. Verilen notlarda bir üst kademeye geçmede yol gösterici oluyor" ifadelerini kullandı.

Tiyatro Bölümü öğrencisi Kumsal Ünal ise şunları söyledi; "2022 yılında konservatuvar sınavlarına girdim. Tiyatro bölümündeyim. Burada benim diksiyonum düzeldi. Kelimeleri daha düzgün ve yerinde kullanmaya başladım. Problemleri daha kolay çözmeye başladım. Özgüvenim arttı ve sosyalleşmeye başladım."(DHA)