GÜNDEME BAKIŞ - Yazılı açıklama yapan Aydın, şunları söyledi:

CHP'li Murat Aydın'dan adaylık açıklaması... Şartlar uygun olursa milletvekili olmak istiyorum CHP'li Murat Aydın'dan adaylık açıklaması... Şartlar uygun olursa milletvekili olmak istiyorum

"Siyasette üstlendiğim görevleri yerine getirirken birçok defa “peki bundan sonra ne yapacaksanız, örneğin milletvekilliğine aday olacak mısınız?” diye soruldu. Bu sorulara cevabımı pek çok kez ve samimiyetle verdim. Verdiğim cevaplarda; örgütlü mücadeleye inandığımı, parti örgütünün değerlendirmelerinin benim için esas olduğunu, bulunduğum pozisyonu değil o pozisyonda yapabileceğim işleri önemsediğimi, süreç içinde bunlara bakıp karar vereceğimi söyledim.Cumhuriyetin kurucu değerlerine olan bağlılığımla, yaşadığım şehre ve ülkeme hizmet etmek, saray iktidarına karşı; hukuk ve adaleti, özgürlük ve demokrasiyi, eşit bir yaşamı savunmak için siyasete girdim ve bu yolda çaba sarf etmeye devam ediyorum. Çabamı bir adım daha ileriye taşımak için yaklaşan genel seçimlerde milletvekili aday adayı olmanın doğru bir karar olup olmayacağını düşündüm. Çünkü Cumhuriyet’in İkinci Yüzyılında yapılacak çok iş var ve bu işlerin en önemlilerinden birisi de hukuk ve adalet sistemine dair yapılması gerekenler.

Otuz yılı aşkın süredir hukukun içindeyim. Cumhuriyet savcılığı, yargıçlık ve avukatlık yaptım. Yargıçlık yaptığım dönemde, üyesi ve yöneticisi olduğum YARSAV ve Yargıçlar Sendikası’nda yargıda örgütlenme hakkını, ifade özgürlüğüne ve yargı bağımsızlığını savundum, bu yolda mücadele ettim. Doktora eğitimimi tamamladım. TBMM’de, bakanlıklarda yasa ve mevzuat hazırlıkları ile eğitim çalışmalarının içinde bulundum. Dört yıldır yerel yönetimlerde ve CHP’de çeşitli görevler üstlendim. Tüm bu birikimimin önümüzdeki dönemde hukuk ve yargı alanında yapılacak işlere katkı sağlayacağını düşündüm. Bu katkıyı arttırmak için milletvekili aday adayı olmamın doğru olup olmayacağını; parti yöneticilerimizle, belediye başkanlarımızla, partililerle, siyasetin içinden ve dışından dostlarımla konuşmaya, onların fikirlerini almaya başladım.

Benim için karar alma süreci devam ederken, 11 Mart 2023’te, CHP Genel Merkezi, parti örgütlerine MYK tarafından alınan kararı duyurdu. Bu duyuruda; belediye meclisi üyelerinin milletvekili adaylığı için görevlerinden istifa etmemeleri yönünde tavsiye kararı alındığı belirtiliyordu.

Örgütlü mücadelede, karar alma süreçlerinin demokratik, kararları uygulama süreçlerinin itaatkâr olması gerektiğini savundum. Siyasetin insan kaynağının azlığından yakındığımız, daha çok kişinin siyasete girmesini arzuladığımız bir ortamda, keşke belediye başkanlarını ve belediye meclis üyelerini adaylık süreci dışında bırakan bu karar alınmasaydı. Ama mademki karar alınmış, söz konusu karar tavsiye kararı niteliğinde de olsa benim için partimin aldığı karardır ve bu karara uymak benim partili olma sorumluluğumun gereğidir.

Bu nedenle;Önümüzdeki genel seçimlerde milletvekili aday adayı olmayacağım ve halen üstlenmiş olduğum Karşıyaka ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclis üyeliği görevlerini yerine getirmeye devam edeceğim. Hangi görev ve sorumluluk verilirse, o görev ve sorumluluğu en iyi şekilde yapmak için bütün gücümle çalışmaya, doğru bildiğim yolda yürümeye devam edeceğim.