Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İYİ Parti, Gelecek Partisi, Saadet Partisi, DEVA Partisi ve Demokrat Parti’nin İzmir il başkanları Kemeraltı’nda ortak basın açıklaması yaptı. CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu, Saadet Partisi İzmir İl Başkanı Mustafa Erduran, Gelecek Partisi İzmir İl Başkanı Onur Sivaslı, Demokrat Parti İzmir İl Başkanı Serdar Faralyalı ve DEVA Partisi İzmir İl Başkanvekili Egemen Pamukçu, İzmir’de muhtarların seçim gününe ilişkin görevleri ile ilgili kamu yetkilileri tarafından baskıya maruz bırakıldıklarını ve engellenmeye çalışıldıklarınıi ddia etti, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve kaymakamlara seslendi. Başkanlar ayrıca, vatandaşa ‘sandıklara sahip çıkalım’ çağrısı yaptı.


MUHTARLARIMIZA BASKI YAPILIYOR
Seçim günü ile ilgili muhtarlara baskı yapıldığını öne süren CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, “Bugün 6 siyasi partinin il başkanları olarak Kemeraltı’nda esnaf ziyareti yaptık. Bugün özellikle muhtarlara yapılan baskılarla ilgili açıklamak yapmak üzere buradayız. Narlıdere Kaymakamlığı muhtarlara telefon açtırarak, seçim günü asla okullara giremeyeceklerini, okullarda olamayacaklarını, vatandaşlarla bir araya gelemeyeceklerini, bunu yasakladıklarını söylüyorlar. Yazılı olarak da bunu göndereceklerini söylüyorlar. Bugün muhtarlarla, muhtar dernekleri başkanlarıyla bir araya geldik. Muhtar dernekleri başkanlarımız da buna benzer baskılardan söz ediyorlar. Hiçbir kaymakam, hiçbir vali, Anayasa’nın dışında bir emir veremez. Kimseye emir veremez. Ayrıca muhtarlarımız, vatandaşın oyu işe seçilmişlerdir. O yüzden baskılara maruz bırakılamaz. Her vatandaş, Anayasal hakkı olarak istediği yere girer de çıkar da… Seçim güvenliğini tehlikeye atmadıkları sürece okullara girerler de çıkarlar da… Öncelikle Valimize, kaymakamlarımıza seslenmek istiyoruz; muhtarlarımıza baskı yapmaktan vazgeçin!” diye konuştu.

KAYBETME TELAŞI İÇİNDELER
Saadet Partisi İzmir İl Başkanı Mustafa Erduran ise, “Bunlar, hükümetin kaybetme telaşının bir göstergesi… Hiçbir muhtarımız, hiçbir gözlemcimiz asla tedirgin olmasınlar. Sandıklara gereken hassasiyeti gösterelim. Muhtarlar da görevlerini yapıyorlar, tedirgin olmasınlar. Seçimler sağlıklı bir şekilde sonuçlanacaktır ve günün sonunda gülen milletimiz olacaktır” dedi.

TEMİZ BİR SEÇİM İÇİN BİRLİK OLALIM
Kamu kurumlarındaki yetkililere seslenen İYİ Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu, “Sadece muhtarlar özelinde değil Türkiye genelinde hiçbir soru işaretine sebebiyet vermeyen bir seçim istiyoruz. Bu, Türkiye’nin kaderinin oylandığı, bir nevi bir referandum olacak. Temiz ve düzgün bir seçim için hem seçim esnasında hem seçim sonrasında milletimizin iradesinin sağlıklı bir şekilde sirayet etmesi için elimizden geleni yapacağız. Buradan tüm kamu kurumlarındaki yetkililere sesleniyorum; temiz bir seçim için hep beraber çaba sarf edelim. Aklımızda herhangi bir soru işareti kalmayacak şekilde bu seçimleri tamamlayalım” ifadelerini kullandı.

KAYGI VE SORUNLAR VAR
Gelecek Partisi İl Başkanı Onur Sivaslı da şöyle konuştu: “Bizim gündemimiz sandık güvenliği… Bu konuda insanlarımızda çok fazla kuşku ve endişe var. Bugün muhtarlarımıza bir araya geldik. Gördük ki muhtarlarımızın yaşadıkları kaygı ve sorunlar var. Vatandaşlarımız oy kullanırken, bazen seçmen kağıdını kaybetmiş olanlar oluyor, bazen oy kullanacağı yeri bilmeyenler oluyor, muhtarlarımız da bu konuda insanların sandıklar gitmesi ile ilgili çalışmalar yürütüyorlar ama bunun engellendiğini gördük. Biz de bu konuda farkındalık yaratmak ve idareleri uyarmak için bir araya geldik.”

BİR KİŞİYİ BİLE İKNA ETSEK KÂRDIR
İzmir seçmenine çağrı yapan Demokrat Parti İzmir İl Başkanı Serdar Faralyalı, “Birinci turda rakibimizin gerisinde kaldık, aradaki farkı nasıl kapatırız, bu seçimi nasıl kazanırız diyerek var gücümüzle çalışıyoruz. En büyük ümidimiz; İzmir seçmeninin değişim ihtiyacı… Bununla ilgili İzmir seçmeninden iki tane ricada bulunmak istiyorum; rakibimize oy verenler sizin mahalle arkadaşınız, esnafınız, iş arkadaşınız, onlarla bizim kuramayacağımız etkileşimi belki siz kurabilirsiniz. Bir kişiyi bile ikna etsek kârdır. Birinci ricam bu… İkinci ricam ise; oy verme işlemi bittikten sonra sandıklara giderek oyların sayılmasına gönüllü olarak müşahitlik edelim” açıklamalarında bulundu.

İZMİRLE DAHA GÜÇLÜYÜZ
DEVA Partisi İzmir İl Başkanvekili Egemen Pamukçu ise şunları söyledi: “Her gün bir başka hukuksuzlukla karşı karşıya kalıyoruz. Dün, montaj bizzat itiraf edilen videolar gündeme geldi. Bugün, muhtarlarımıza okullara, seçimlere gitmesinler diye engel koyuluyor. Bizim tüm mücadelemiz bu hukuksuzlukların son bulması için… Vatandaşlarımıza şu mesajı veriyoruz; bizler korkmuyoruz, hukuksuzluğa karşı beraber durmak için yan yana yürüyoruz. Sandıklara sahip çıkacağız. Tüm İzmirli vatandaşlardan talebimiz saat 17.00 sonrası oy attığınız sandıklara giderek lütfen yapılan sayımı sizler de gözlemleyin. Bu, her vatandaşın Anayasal hakkıdır. Hiçbir devlet kurumu buna engel olmaz. Bizim İzmirlilerden beklentimiz bu… Beraber güçlüyüz, İzmir de bizimle olursa daha da güçlü olacağız.”